🔴جهان به کدام سو می رود؟!🔴

🇮🇷: @darvishnameh

🔴جهان به کدام سو می رود؟!🔴

۱⃣ خیلی ها این روزها نگرانند؛ و نکته نگران کننده آن است که این نگرانی فقط دامنِ آنهایی که همیشه نگران بوده اند را نگرفته، بلکه اینک موج جدیدی از نگرانی در بین گروه هایی از مردم و کنشگران محیط زیستی در اقصی نقاط جهان دیده می شود که تاکنون هرگز اینگونه و در چنین سطحی نگران و ناامید نبوده و از عاقبتِ جهان چنین بیمناک به نظر نمی رسیدند! چرا؟

۲⃣ دلایل فراوانی برای تشدید این نگرانی البته وجود دارد که اغلب آنها هم کاملاً منطقی به نظر می رسند. به عنوان مثال، گزارش هفته گذشته نشریه معتبر ساینس آشکارا نشان می دهد داعشی بزرگتر، خطرناک تر و مهارنشدنی تر ممکن است از عیار کیفیت زندگی در مناطق مهاجرپذیر جهان، به ویژه اروپا و آمریکا بکاهد؛ چرا که #جهانگرمایی، روند بیابانزایی را در آفریقا و خاورمیانه چنان افزایش خواهد داد که شمار #مهاجران گرسنه به اروپا تا سه برابر فزونی گیرند. وُلفرام اشلِنکِر، استاد دانشکده روابط بین الملل از دانشگاه کلمبیا میگوید: “تا پایان این قرن، اروپا شاهد افزایش شمار مردم ناامیدی خواهد بود که از کشورهای خود فرار می کنند.” حقیقت این است که مناطق قابل زیستن در کره ای که هم اکنون هم گنجایش ۷.۵ میلیارد جمعیت خود را نداشته و تمام تولید سالانه اش در هفت ماهه نخست سال مصرف می شود؛ پیوسته در حال کوچک تر شدن است و این می تواند رقابت بر سر تصاحب غذا، زمین و آب را افزایش دهد.

۳⃣ در چنین شرایطی که انتظار درایت و خردمندی بیشتری از رهبران جهان می رود، #دانالد_ترامپ در یکی از تازه ترین توییت های جنجالی خود با اشاره به سرمای رخ داده در مناطق شرق و شمال ایالات متحده آمریکا، به تمسخر طرفداران #تغییرات_اقلیمی و جهانگرمایی پرداخته است. اینکه رهبر کشوری در این سطح نداند و یا نخواهد بداند که بین نوسانات آب و هوایی و تغییرات اقلیمی تفاوت وجود دارد، عمیقاً تاسف بار و بسیار ناامیدکننده است؛ به ویژه اگر آن فرد، رهبر کشوری باشد که به تنهایی ۲۵درصد گازهای گلخانه ای جهان را تولید کرده و رفتار سبکسرانه اش به الگویی نامیمون برای دیگر کشورها بدل خواهد شد. تلخ تر آنکه حتی گروه هایی در کشورهای رقیب آمریکا از جمله ایران که ظاهراً همواره ایالات متحده را دشمن شماره یک خود می دانند هم به تبعیت از خروج ترامپ از #تعهد_پاریس، خواستار اقدامی مشابه شده و به شدت دولت را مورد انتقاد قرارداده اند که چرا تن به چنین تعهدی داده است!

۴⃣ اینک چه باید کرد؟ آیا واقعاً عاقبت جهان، فرجامی بدشگون و تیره را تجربه خواهد کرد؟ و آیا دیگر امیدی نیست؟ نگاه کنید به #آلمان که همین چند روز پیش به رکورد دیگری در استحصال انرژی از منابع تجدیدپذیر دست یافت. بنا بر داده های منتشر شده از سوی اتحادیه صنعت انرژی و آب آلمان، مقدار برق حاصل از نیروی باد در سال ٢٠١٧ به ٣٣٪؜ رسیده است. یعنی بیشتر از سال گذشته که این رقم حدود ٢٩٪؜ بود. اشتفان کاپفِرِر، مدیر اتحادیه نامبرده می گوید: “این ارقام بخوبی نشان می دهند که تغییر استحصال نیرو در مسیر کاهش و تقریباً بدون انتشار کربن در حال انجام شدن است.” چنین است که امروز خوشبختانه میزان استحصال انرژی از نیروگاههای بادی دریایی و نیز ساحلی از همتاهای دیگر از جمله منابع گاز طبیعی، نیروگاههای هسته ای و ذغال بیتومینه (hard coal) سبقت گرفته اند و به دومین منبع استحصال نیروی برق در آلمان تبدیل شده اند. نظیر چنین دستاوردهایی در کشورهای پرجمعیتی چون چین و هند هم درحال رخدادن است و ما اگر بتوانیم وابستگی خود را به منابع فسیلی برای تامین انرژی کاهش دهیم، همچنان می توانیم به آینده جهان امیدوار باشیم! نمی توانیم؟

View this post on Instagram

. . 🔴در پسِ این نگرانی های پرشمار، آیا دستگیره نجاتی هنوز هست؟!🔴 . روز گذشته مطابق معمولِ چهارشنبه ها در #ستون_قلم_سبز روزنامه همشهری، کوشیدم تا به داغ ترین موضوعات روز محیط زیست ایران و جهان، از منظری دیگر بنگرم … . روزگار تلخی است، می دانم … و شوربختانه هرچه ابعادِ این روزگاران را بیشتر می کاوی و بر دانایی ات بیشتر می افزایی، بیشتر حرص می خوری، عصبانی می شوی، غمگین می گردی و با شگفت زدگی و حیرت فراوان در کارِ مردمان و رهبران جهان وامی مانی! . می دانم، مگر می شود کسی قصه آن بانوی دوچرخه سوار در #قم را بخواند و ترکیبی از اشک، غم، خشم، ناامیدی، انتقام، تاسف و انفعال را تجربه نکند؟! چگونه ممکن است در جامعه ای زندگی کنیم که گروهی به نام دین و مذهب و تعصب فرهنگی، اجازه رکاب زدن به یک هموطن را ندهند و یا روی صورت یک هم نوع خود اسید بپاشند و یا در تماشای لحظه جان دادن یک انسان، تخمه بشکنند و هلهله سردهند؟! . آیا همه مشکلات و بدبیاری ها و کج فهمی ها در داخل مرزهای وطن است که دارد رخ می دهد؟! آیا از اینکه می بینیم احمقِ روانپریشی به نام #ترامپ بر قلب قدرت جهان در #کاخ_سفید تسلط یافته، باید دلمان خنک و خدا را شکر کنیم که چه خوب! آسمان، هرجا همین رنگ است؟ . در این تازه ترین یادداشتم به همین بهانه های تلخ، کوشیده ام تا امید را زنده نگه دارم … قصه دکتر #مجتبی_شکوری، پسرک بیش فعالی که می خواهد روزی با وجود لکنت زبان، سخنگوی دولت شود را در کانالم خواندید؟! او اینک فقط مدیر مجتمع عظیم #باغ_کتاب در پایتخت نیست؛ او هست تا یادمان باشد که همچنان دلخوشی ها کم نیست! هست؟ . @mojtaba_shakoori . ⭕ مشروح این یادداشت را در #درویشنامه به نشانی زیر مطالعه فرمایید: . https://t.me/darvishnameh/6631 . .

A post shared by محمد درویش | Mohammad Darvish (@darvish.mohammad) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید