🔴تعطیلی دانشگاه محیط زیست بعد از واگذاری پردیسان و کاستن از مناطق حفاظت شده، نشانه چیست؟!🔴

🇮🇷: @darvishnameh

🔴تعطیلی دانشگاه محیط زیست بعد از واگذاری پردیسان و کاستن از مناطق حفاظت شده، نشانه چیست؟!🔴

۱⃣ چه کسی است که شرایط دشوار حاکم بر محیط زیست ایرانِ امروز را باور نداشته باشد؟ چه کسی است که نداند ما به جای چهل درصد، بیش از نود درصد آب قابل استحصال مان را در سال مصرف می کنیم؛ دچار ورشکستگی بومشناختی شده؛ بسیاری از رودخانه های دایمی به فصلی تبدیل شده؛ میلیونها درخت در هیرکانی، زاگرس و ارسباران نابود شده؛ سی درصد از آبزیان آبهای شیرین را از دست داده ایم؛ نیمی از نخلهای خوزستان و چهارپنجم نخلهای میناب به تاریخ پیوسته؛ سهم بزرگی از حیات وحش در کمتر از نیم قرن ناپدید شده و چندبار رکورد نشست زمین در جهان را شکسته ایم؟

۲⃣ کمترین واکنش به چنین رخدادهای ناگواری چه باید باشد؟ چرا اغلب ما با مردم و دولتمردانی روبرو هستیم که همچنان شیشه خودرو خود را پایین کشیده و در سرزمینی که باید عاشقش باشند، زباله پرتاب میکنند؟ چرا هنوز می توان مردمی را و ورزشکارانی را دید که در کنار لاشه خون آلودِ یک حیوان به دوربین لبخند زده و خود را با افتخار شکارچی می نامند؟ چرا کمتر دولتمردی را … پزشکی را … سرداری را … وکیلی را … قهرمانی را … و هنرمندی را می توان دید که برای حل بحران ترافیک و آلودگی هوا از خود شروع کرده و خودرو شخصی اش را کنار نهد …

۳⃣ باید به شکلی موثرتر، جذاب تر و گسترده تر عشق، معرفت، دانش و #سواد_محیط_زیستی ایرانیان را از کودکی تا کهنسالی افزایش داد. ما نیاز به آفرینش نسلی داریم که در پای میراث طبیعی و تاریخی و فرهنگی خود معامله نمی کند. ما نیاز به برخورداری از سازمانهایی مقتدر، با توان وتوکننده در نهادهای متولی محیط زیست و منابع طبیعی داریم. ما مسوولانی را در راس چنین نهادهایی می خواهیم که یادِ روسای بالادستی خود بدهند: اختصاص بودجه به حوزه حفظ زمین، هدررفتِ پول نیست؛ بلکه خردمندانه ترین نوع سرمایه گذاری است.

۴⃣ و شگفت آور و تلخ تر از همه آنکه اینک #وزیر_جهادکشاورزی در شرح وظایف رییس جدید سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور، مواردی را می گنجاند که انگار نام سازمان به “واگذاری اراضی” تغییر کرده است! و تلخ تر آنکه اراده ای وجود دارد تا مسوولیت #تنوع_زیستی کشور از سازمان حفاظت محیط زیست به وزارت جهادکشاورزی تغییر کند؛ رخداد تلخی که در جهان بی مثال است اگر به وقوع پیوندد! از این ناگوارتر، بر راس پردیسان کسی می ایستد که نه فقط #پردیسان را واگذار می کند؛ نه فقط از #سدسازی و #طرحهای_انتقال_آب و استقرار صنایع آلاینده در شمال کشور دفاع میکند؛ نه فقط به کاهش وسعت مناطق حفاظت شده چراغ سبز نشان می دهد … که اینک خبر می رسد در صدد تعطیلی دیرینه ترین مرکز آموزش عالی محیط زیست کشور برآمده و می خواهد #دانشکده_محیط_زیست_کرج را به سطح آموزشکده محیط بانی تنزل جایگاه داده و علاوه بر سرگردانی صدها دانشجو، به بهانه تعدیل نیروی انسانی، بخش بزرگی از اعضای هیات علمی و کارمندان این مجموعه مهم و راهبردی را برکنار کند. چگونه می توان دم از #سازمان_یادگیرنده و دانش محور زد و آنگاه نهاد متولی دانش و آموزش تخصصی را حقیر و فشرده تر کرد؟! آیا اینگونه می خواهیم با بحرانهای فزاینده پیش رو در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی مقابله کنیم؟ آیا جز این است که سناریوی نهایی #عیسی_کلانتری، انحلال کامل سازمان حفاظت محیط زیست است؟ متاسفم که همه این رویدادهای تلخ و باورنکردنی در زمان رییس جمهوری اتفاق می افتد که بیشتر از همتایان سابقش از محیط زیست سخن گفت!
👇
https://t.me/darvishnameh/6865

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید