🔴به رغم فاجعه ای به نام #ترامپ، جهان خردمندانه پیش میرود!🔴

🇮🇷: @darvishnameh

🔴به رغم فاجعه ای به نام #ترامپ، جهان خردمندانه پیش میرود!🔴

۱⃣ همه شواهد حاکی از آن است که با آمدن ترامپ در #کاخ_سفید و قدرت گرفتنِ تندروهای ملی گرا در برخی از کشورهای اروپایی، دستاوردهای سال ۲.۱۷ در راستای همگرایی، پایداری و تاب آوری زمین؛ ناامیدکننده تر از سالهای قبل از آن است! به مفهوم ساده تر: ما پیش نمی رویم، داریم فرو می رویم!

۲⃣ اما گزارش “روند جهانی سرمایه گذاری در انرژیهای تجدیدپذیر” که پنجشنبه گذشته منتشر شد؛ خلاف این مدعا را نشان داده و ثابت میکند غلبه حرکت جهانی به سوی خردمندی است. این گزارش که حاصل همکاری بین برنامه محیط زیست سازمان ملل، نهاد انرژیهای نو #بلومبرگ و مدرسه اقتصاد و مدیریت فرانکفورت است؛ میگوید: در سال ۲۰۱۷ میزان سرمایه گذاری در حوزه انرژیهای تجدیدپذیر به ۲۷۹.۸ میلیارد دلار رسیده است، آنهم بدون توجه به سرمایه های تخصیص یافته به #سدسازی و ۱۶۰.۸ میلیارد دلار هم تنها به انرژی خورشیدی اختصاص یافته است. #اریک_سولهایم دبیر UNEP ابراز می کند: “این موج خارق العاده در سرمایه گذاری خورشیدی نشان میدهد که چگونه نقشه انرژی جهانی در حال تغییر است و مهمتر آنکه چه اندازه سود اقتصادی از این تغییر حاصل میشود.”

۳⃣ درحقیقت به رغم کاهش سرمایه گذاری فاحش آمریکایی ها، کشورهایی چون چین، هند، برزیل، مکزیک، استرالیا، سوئد، مصر و امارات متحده عربی با جهشی فاحش توانسته اند روند روبه افزایش سهم تولید انرژیهای نو را از ۱۱ درصد در سال ۲۰۱۶ به ۱۲.۱ درصد در سال ۲.۱۷ افزایش دهند.

۴⃣ خبر خوش دیگر آنکه همزمان با ارتقاء سرمایه گذاری خورشیدی، هزینه ها در این زمینه به میزان قابل توجه ١۵٪؜ (٨۶ دلار) برای هر تولید هر مگاوات-ساعت برق کاهش یافته که بسیار امیدبخش است و میتواند انگیزه سرمایه گذاری در این حوزه را به نسبت استحصال انرژی از دیگر حوزه های فسیلی، برق/آبی و اتمی افزایش دهد.

۵⃣ خواننده عزیز #درویشنامه!
همانطور که ملاحظه می کنید دنیا در مسیر درستی حرکت میکند و به رغم لکنتهایی که تفکر جدید حاکم بر کاخ سفید ایجاد کرده، همچنان برآیند ماجرا در غلبه خردمندی است. نکته تامل برانگیز اما برای ما، سهم ناچیز ایران در این اشتیاق جهانی است! چرا؟ چرا کشوری که بیشترین استعداد را در استحصال انرژی خورشیدی دارد و بسیار زودتر از دیگر کشورهای منطقه در این حوزه وارد شده، اینک چنین عقب افتاده است؟ چرا باید سهم کشورهایی چون امارات متحده عربی، مصر، عربستان، قطر و حتی بحرین بیشتر از ما باشد؟ شتاب در مسیر استحصال انرژی های نو به معنی پایان دادن به رتبه شرم آوری است که در انتشار گازهای گلخانه ای به عنوان یکی از ۹ کشور اول جهان داریم. یادمان باشد که مطابق گزارشی که برنامه توسعه سازمان ملل در سال ۲۰۰۶ منتشر کرد، عرصه ای به طول و عرض ۸۰۰ کیلومتر اگر به سلولهای فتوولتاییک مجهز شود، میتواند نیاز انرژی یک سال کل مردم جهان را تامین کند. امروز راندمان پانلهای خورشیدی دستکم سه برابر سال ۲۰۰۶ افزایش یافته و هزینه ها به همان نسبت کاهش؛ یعنی حدود یک نهم خاک ایران توانایی تولید چنین انرژی بزرگی را با سرمایه گذاری کمتری به نسبت سال ۲۰۰۶ داراست. چرا به این سمت با شتابی درخورتر حرکت نکرده، این مزیتهای بی رقیب بالقوه را بالفعل نساخته و همچنان بر طبل سدهای برق آبی، نیروگاههای حرارتی و نیروگاه های اتمی می کوبیم؟ حتی از نظر #پدافند_غیرعامل هم ضریب آسیب پذیری کشوری که منبع تامین کننده انرژی اش خورشید و باد است، به مراتب کمتر از کشورهایی است که روی سوختهای فسیلی، ذغال سنگ و اتم سرمایه گذاری کرده اند. این یعنی حرکت به سمت وابستگی کمتر، استقلال بیشتر و حمایت واقعی از تولید کالای ایرانی در سالی که در پیشانی اش چنین آرمانی میدرخشد.

🔸یادمان باشد! هنوز در آغاز راه هستیم و فقط اندکی بیش از ۱۲درصد کل نیازهای انرژی مردم جهان از طریق انرژیهای نو تامین میشود؛ جمهوری اسلامی ایران از قدرت لازم برخوردار است تا این موازنه را با شتاب بیشتر به سمت خود و مصلحت کره زمین تغییر داده و از روند گرم شدن جهانی فراتر از سهمش بکاهد و بدین ترتیب مدعیان غربی را شرمنده کند.

🔻 مشروح این یادداشت را در ستون #قلم_سبز روزنامه همشهری در نشانی زیر بخوانید و اگر پسندیدید، در نشرش بکوشید:
👇
https://t.me/darvishnameh/6956

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید