🔴فاجعه محیطهای آبی در آلمان؛ واکنش احزاب در آنجا و اینجا!🔴

🇮🇷: @darvishnameh

🔴فاجعه محیطهای آبی در آلمان؛ واکنش احزاب در آنجا و اینجا!🔴

🖋#اشپیگل در گزارش اخیر خود که جمعه گذشته منتشر شد، خبر از فاجعه ای محیط زیستی در پهنه های آبی #آلمان داده که به تایید سازمان محیط زیست این کشور هم رسیده است. این گزارش می گوید از هر چهار دریاچه یا تالابی که در این کشور وجود دارد، فقط یکی برخوردار از استانداردهای آژانس محیط زیست اتحادیه اروپا در مورد کیفیت آب بوده و بقیه به دلیل آلودگی شدید ناشی از سرگین حیوانی، کودهای شیمیایی و پسابهای صنعتی، متاثر از وفور مواد نیتراته و رشد بیش از حد گیاهان جلبکی شده، شرایطی فلاکت بار یافته و عملاً امکان تداوم حیات آبزیان و دیگر گیاهان آبزی به شدت مختل شده است. این مساله اعتراض گسترده و شدید احزاب و گروه های محیط زیستی در آلمان را به همراه داشته است.
اشتفی لِمکه از حزب سبز می گوید: آبزیان و گیاهانی که در این مناطق وجود دارند، به دلیل سرگین جانوری ناشی از انبوه واحدهای دامداری صنعتی، دیگر در دریاچه ها و تالابها جایی برای زندگی ندارند.
اخیراً دولت مرکزی در پاسخگویی به یک پرسش از سوی حزب سبز، اعتراف کرد که اکثر رودخانه ها، برکه ها و دریاچه های آلمان در شرایط بدی بسر می برند. در ۹۳٪ از آبهای جاری دیگر اجتماعی از ماهیها، گیاهان و جانوران کوچک که می بایست در آنجا وجود داشته باشند، زندگی نمی کنند. علاوه براین، ساختار طبیعی ۷۹٪ از آبهای جاری به دلیل دست اندازی های انسان ساخت در حدی وسیع تغییر شکل و ماهیت داده و اکوسیستم منطقه دچار پسرفت شده است.
البته بنا به گزارش وزارت محیط زیست آلمان کیفیت آب در مجموع بسیار بهتر از گذشته شده و سگهای آبی و ماهیهای قزل آلا دوباره به رودخانه ها بازگشته اند؛ اما آبها و سبزه زارها هنوز به عنوان زیستگاههای در معرض خطر در آلمان شمرده می شوند و نتوانسته اند از کیفیت لازم برخوردار شوند. گفتنی آنکه در آلمان نزدیک به ۹۰۰۰ بخش از رودخانه ها از جانب دولت مشخص و ثبت شده و به صورت پیوسته مورد پایش قرار می گیرند.
دستورالعمل های اتحادیه اروپا در زمینه آب، کشورهای عضو را موظف می کند که تا سال ۲۰۲۷ کیفیت آبهای خود را به شرایط مدنظر برسانند.
👇
http://m.spiegel.de/wissenschaft/natur/deutschland-viele-seen-sind-in-schlechtem-zustand-a-1202689.html

🔹 خواننده عزیز روزنامه وزین شرق!
درس آموخته این ماجرا برای ما آن است که دولت آلمان در واکنش به مطالبه و پرسش کنشگران محیط زیستی و احزاب سیاسی، مجبور به ارایه این گزارش شده است. آیا در ایران چنین بستری برای طرح پرسش و مطالبه از سوی سمن های محیط زیستی فراهم است؟ اصولاً چند درصد از پرسشهای نمایندگان در صحن بهارستان متاثر از چنین نگرانی هایی است؟ اصلاً سازمان حفاظت محیط زیست در ایران خود را موظف به پاسخگویی در چنین مواردی می بیند؟ آیا یک دلیل هزینه گزاف درمان در ایران به دلیل همین سهل انگاری ها در پایش کیفیت مطلوب بوم سازگانهای کشور نیست؟
راست آن است که حمایت جدی تر از مشارکت واقعی مردم در حوزه محیط زیست و ارتقای منزلت کنشگران اجتماعی در این عرصه به نفع بهبود کیفیت سلامت همه ایرانیان و ارتقای تاب آوری سرزمین است. مباد که با برخوردهایی امنیتی یا تشدید دیوانسالاری فرساینده از کمیت و کیفیت فعالیتهای داوطلبانه در این حوزه بکاهیم.

🔹یادداشت امروزم در صفحه آخر #روزنامه_شرق:
👇
https://goo.gl/Hkv46o

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید