🔴 چرا اغلب مردم جهان برخلاف روسای کارتلهای نفتی، دولت نیوزلند را تحسین میکنند؟! 🔴

🔴 چرا اغلب مردم جهان برخلاف روسای کارتلهای نفتی، دولت نیوزلند را تحسین میکنند؟! 🔴

🖋 موضوع بر سر بستر دریا در ساحل #نیوزیلند است: ۴ میلیون کیلومتر مربع – پهنه ای به وسعت بیش از دوبرابر ایران – با همه منابع نفت و گازی که در زیر آن می تواند وجود داشته باشد و ارزش آن به میلیاردها دلار بالغ می شود. اما اکنون دولت نیوزیلند تصمیم گرفته که در این مکان دیگر اجازه جستجو برای یافتن منابع سوخت فسیلی را ندهد، چه رسد به استخراج آنها. صنعت نفت از اعلام این خبر از خود بیخود شده و از “وندالیسم اقتصادی” میگوید، کنشگران محیط زیستی اما از سراسر دنیا ابراز شادی می کنند: دور شدن از نفت – چه گام چشمگیری! و چه کشور کوچک پرشهامتی است این نیوزیلند!

https://t.me/darvishnameh/7009

در سال ١٩٨٧ نیوزیلند شجاعت خود را با ترک برنامه سلاح های هسته ای- برخلاف مصلحت و توصیه صریح ارتش امریکا – به نمایش گذاشت و اکنون بار دیگر دولت این کشور شهامت خود را نشان می دهد. به گفته راسل نورمن از سازمان صلح سبز نیوزیلند: منافع انسانی برای دولت و مردم ما بیشتر اهمیت دارد تا منافع لابی پرقدرت نفت!

🔽 گفتنی آنکه به فرمان دولت نیوزلند جستجو و استخراج نفت و گاز در آینده در منطقه به اصطلاح “اقتصادی نیوزیلند”، منطقه ای دریایی به وسعت ٢٠٠ مایل پیرامون این جزیره ممنوع است. این محدوده زیستگاه بسیاری از گونه های ماهی و نهنگ هاست. البته جستجو در پی منابع نفتی در خشکی همچنان مجاز است، همچنین مجوزهایی نیز که تاکنون صادر شده اند، باطل نخواهند شد.

🔻خواننده عزیز!
حتماً می دانید که رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران تاکنون بارها و آشکارا اعلام کرده که “مملکت نباید معطل محیط زیست بماند.” سازمان شیلات ایران هم متاسفانه در مواجهه با شیوه غیرقانونی و خطرناک #صید_ترال در آبهای سرزمینی ایران در خلیج فارس و دریای عمان سکوت کرده و بدین ترتیب، تنوع زیستی ارزشمند این پهنه آبی برای تامین سودی کوتاه مدت در معرض نابودی است. خواستم با شرح کنش تحسین برانگیز دولت نیوزلند، یادآوری کنم که خردمندی بزرگتر آن است که در پای منفعتی پایدار و درازمدت، از مصلحتهای زودگذر و ناپایدار گذشت و نه برعکس!
این هم به نفع مردم است، هم دولت و هم نظام.
👇
https://greenpeace.de/themen/endlager-umwelt/oel/ein-land-macht-schluss-mit-oel

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید