🔴 مقایسه خطر تامین امنیت غذایی در انگلستان و ایران! 🔴

🇮🇷: @darvishnameh

🔴 مقایسه خطر تامین امنیت غذایی در انگلستان و ایران! 🔴

🖋 بنا به گزارش مهمی که چند روز پیش منتشر شده، برای مهار روند کاهنده حاصلخیزی خاک و جلوگیری از تشدید فرسایش آن، انگلستان می بایست سالانه ١٠ میلیون پوند – رقمی بیشتر از بودجه یکسال معاونت مربوطه در وزارت جهادکشاورزی! – برای تضمین کارآیی خاک خود خرج کند تا کشاورزی و تولید محصولات خوراکی تا آخر این قرن بتوانند همچنان ادامه یافته و پابرجا بماند.
در گزارش مشترک صندوق جهانی طبیعت، Angling Trust و River Trust آمده که فرسایش خاک و آلودگی منابع آبی، صنعت ٨ میلیارد پوندی تولید خوراک را در #بریتانیا به خطر انداخته و کوتاهی در مقابله با این تهدید برای آینده #امنیت_غذایی و #آب_سالم خطر بزرگی محسوب می شود.
کشاورزی بی کیفیت و مدیریت نامناسب زمین موجب نابودی خاک با سرعتی بیش از ده برابر #سرعت_خاکزایی در بریتانیا شده، آنهم کشوری که زمان لازم برای شکلگیری یک سانتیمتر خاک در آن به طور متوسط یک سوم زمان لازم در ایران است! آمارها می گوید بحران تخریب خاک فقط در انگلستان و وِلز، سالانه هزینه ای بالغ بر ۱.۲ میلیارد پوند تحمیل می کند. البته در این گزارش الگویی برای مدیریت زمین ارایه شده که برابری اهمیت تولید خوراک و محیط زیست را برای کاهش و یا معکوس کردن روند فعلی تأکید می کند.

https://t.me/darvishnameh/7106

🔻خواننده گرامی!
نگرانی در مورد کیفیت خاک در سطح ملی و جهانی در حال افزایش است. در ماه مارس گذشته، دولت بریتانیا اعلام کرد که لایحه قوانین کشاورزی اواخر امسال منتشر خواهد شد و-برای نخستین بار-شامل برآوردها و هدفهایی به منظور حفاظت از خاک در بریتانیا و بهبود سلامتی آن خواهد بود. سازمان ملل اخیراً هشدار داده که خاک در سراسر دنیا به ویژه در سرزمین ما – ایران – با فرسودگی و کاهش کیفیت روبروست؛ بنابراین، پیش از آنکه کیفیت خاک تا آن اندازه نزول کند که دیگر قادر به تغذیه کره زمین نباشد، باید انقلابی را در چیدمان توسعه و سبک زندگی آدمیان کلید بزنیم. کافی است به یاد داشته باشیم که یک دوازدهم از کل فرسایش سالانه جهان فقط در ایران رخ می دهد که این میزان، هشت برابر متوسط جهانی با توجه به وسعت کشور است. از طرفی، وسعت انگلستان کمتر از هشت درصد خاک ایران است، بنابراین می شود حدس زد باتوجه به درجه آسیب پذیری بالاتر بوم سازگان ایران، چه رقم هنگفتی را وزارت جهادکشاورزی باید برای حفظ توان تاب آوری یا حاصلخیزی خاک در اراضی کشاورزی مصروف دارد که عملاً نه تنها چنین اتفاقی نمی افتد، بلکه با روی آوری بیشتر به مصرف کودها و سموم شیمیایی و عدم لحاظ ارزشهای محیط زیستی در قیمت تمام شده نهاده های کشاورزی، افق پایداری در تولید غذا بسیار تیره تر می نماید. این در حالی است که حدود دو دهه پیش، #صادق_خلیلیان در مجموعه پژوهشهایی پر سر وصدا اعلام کرد: اگر هزینه #فرسایش_خاک و دیگر مولفه های محیط زیستی را در فرآیند تولید گندم وارد کنیم، تداوم کاشت گندم توجیه اقتصادی ندارد! با این وجود، بعدها در زمان صدارتش بر وزارت جهاد کشاورزی، بدترین عملکرد وزارتخانه متبوعش رقم خورد! راستی چرا عملکرد ما با حرفها و شعارهای زیبایی که اغلب سرمی دهیم تا این اندازه متفاوت است؟

https://theguardian.com/environment/2018/apr/24/10m-a-year-needed-to-ensure-englands-soil-is-fit-for-farming-report-warns

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید