⭕گام مثبت سازمان ملل برای حفاظت از محیط زیست به رغم مخالفت شدید آمریکا، روسیه، ترکیه و سوریه!⭕

🇮🇷: @darvishnameh

⭕گام مثبت سازمان ملل برای حفاظت از محیط زیست به رغم مخالفت شدید آمریکا، روسیه، ترکیه و سوریه!⭕

https://t.me/darvishnameh/7110

۱⃣ مجمع عمومی سازمان ملل متحد به رغم مخالفت شدید آمریکا روز پنجشنبه گذشته با ۱۴۳ رای مثبت، قطعنامه ای تاریخی را تصویب کرد تا نخستین گام در برقراری یک پیمان جهانی برای حفظ محیط زیست را آغاز کند؛ تصمیمی که علاوه بر #آمریکا، چهار کشور #روسیه، #ترکیه، #سوریه و #فیلیپین هم به آن رای منفی داده و هفت کشور هم به آن رأی ممتنع دادند.

۲⃣ این قطعنامه از دبیرکل سازمان ملل، #آنتونیو_گوترس خواسته تا گزارشی کامل از شکافهای احتمالی در قوانین بین المللی محیط زیستی و دیگر ابزارهای مرتبط با آنرا شناسایی و بررسی کرده و برای نشست آینده مجمع عمومی در سپتامبر آینده، تحلیل خویش را ارایه دهد. علاوه بر این به منظور دادن پیشنهادات به مجمع عمومی در سال ٢٠١٩ از جمله به هدف برپایی یک کنفرانس برای “اتخاذ ابزاری بین المللی” یک کارگروه به منظور گفتگو درمورد گزینه های احتمالی در زمینه رسیدگی به هر گونه شکاف (در قوانین) تشکیل شده است.

۳⃣ سفیر فرانسه #فرانسوا_دلاتر، پیش از رأی گیری به مجمع عمومی گفت: “تخریب بی سابقه محیط زیست در حال حاضر موجب نابودی صدها هزار نفر دراثر گرمایش زمین، آلودگی آب، هوا و از بین رفتن تنوع زیستی و خاک شده است.“ او ادامه داد: “این تهاجم بی سابقه به محیط زیست در درجه نخست به جوامع بیش از حد آسیب پذیر زیان می رساند. اگر ما قاطعانه عمل نکنیم، خود را در سهمگین ترین خطرها قرار داده ایم: تهی شدن منابع طبیعی، مهاجرت و کشیده شدن به درگیری ها.”

۴⃣ به تصویب رسیدن زود هنگام #موافقتنامه_اقلیمی_پاریس و بگارگیری هدفهای سازمان ملل برای سال ٢٠٣٠ در راه مبارزه با فقر و حفاظت از محیط زیست نشان می دهد که این برای جامعه جهانی امکانپذیر است تا به گفته دلاتر “در زمینه رعایت اصول و موازین محیط زیستی قاطعانه عمل کند.”

۵⃣ البته مخالفت ایالات متحده کسی را متعجب نکرد. چرا که همین ماه ژوئن گذشته بود که #دانلد_ترامپ خروج ایالات متحده از قرارداد اقلیمی پاریس را اعلام کرد. سفیر امریکا در سازمان ملل، #نیکی_هیلی، در مورد قطعنامه جدید مجمع عمومی گفت: “اگر سازمانهای بین المللی تلاش در مجبور کردن امریکا به یک تعهدنامه گنگ و مبهم دارند، نشان از این دارد که می خواهند شهروندان امریکایی و تجارت این کشور را به دام پرداخت صورتحسابی بزرگ اندازند، بدون آنکه آمریکا از آن بهره چندانی برد؛ اتفاقی که به نفع ما نیست و ما با آن مخالفت خواهیم کرد.”

http://newspaper.hamshahri.org/id/16357/گام-مثبت-سازمان-ملل-برای-حفاظت-محیط‌زیست.html

۶⃣ همانطور که مشاهده می شود چند کشور دوست ایران و ظاهراً دشمن آمریکا! در اردوگاه مخالفین امضای این پیمان ایستاده و عملاً با آمریکا همراهی کردند! چرا؟ ترکیه البته به دلیل جنایتهایی که با طرحهای انتقال آب و سدسازی در #پروژه_گاپ انجام داده و عملاً بحرانی بزرگ در #میانرودان آفریده، معلوم است که با هرنوع الزام محیط زیستی بین المللی مخالفت کند. اما سوریه چرا؟ مگر این کشور خود قربانی سدسازی بی رویه ترکیه روی #فرات نیست؟ چرا چنین رفتاری انجام داد؟ آیا دولت روسیه چنین درخواستی را از بشار اسد مطرح کرده تا آن کشور هم بتواند با راحتی به اکتشافات نفتی خویش در #کاسپین و آسیای میانه ادامه داده و هرگاه که خواست، پیچ #ولگا و ورودی آب به دریای خزر را کم و زیاد کند؟! به نظرم دولت ایران باید در این حوزه شفاف سازی کرده و از دوستانش بخواهد با جامعه جهانی علیه تمامیت خواهی آمریکا متحدتر عمل کنند.

https://washingtonpost.com/world/europe/un-votes-to-take-first-step-toward-a-global-environment-pact/2018/05/10/cc29442a-54bc-11e8-a6d4-ca1d035642ce_story.html?noredirect=on&utm_term=.079f48eddf8e

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید