✅گام بلند نیویورک به سوی شهر بدون خودرو!✅

🇮🇷: @darvishnameh

✅گام بلند نیویورک به سوی شهر بدون خودرو!✅

🖋یکی از بزرگترین و مشهورترین بوستانهای دنیا در پایتخت بورس آمریکا، تابستان امسال به محدوده بدون خودرو تبدیل خواهد شد؛ شهردار #نیویورک ورود هر نوع خودرو، اعم از سواری، کامیون و کامیونت را به سنترال پارک ممنوع می کند.
به گفته شهردار نیویورک، بیل دِ بلازیو،”این بوستان بزرگ نه برای خودروها که برای مردم ساخته شده است و باید به آنها بازگردد.”
او اعلام کرده از روز ٢٧ ژوئن، یکروز پس از تعطیل مدارس دولتی و به فاصله ده روز پس از برگزاری روز جهانی مقابله با بیابانزایی، رانندگی پائینتر از خیابان هفتاد و دوم ممنوع خواهد شد.
رقم سالانه رفت و آمد به سنترال پارک به ۴٢ میلیون تردد می رسد. این پارک فقط ٨۴٣ هکتار فضای سبز دارد – حدود ۶ برابر #باغ_گیاهشناسی_ملی_ایران در تهران که خود در شمارِ بزرگترین باغهای اکولوژی جهان است – و مکانی برای استراحت و تفرج گردشگران و شهروندان این شهر پر جنب و جوش و شلوغ به شمار می رود. با این وجود، شماری از خودروسواران از جاده های متعدد #سنترال_پارک برای رسیدن به مقصد خود استفاده می کنند.
شهردار نیویورک اضافه می کند: “اکنون همه مردم تجربه ای دلنشین و مطمئن از این پارک بدون خودرو خواهند داشت.”
اعلام این تصمیم نقطه اوج یک مبارزه پنجاه ساله برای ممنوع کردن ورود خودروها به سنترال پارک است.
#بیل_د_بلازیو، از زمان رسیدن به مسند خود به موارد محیط زیستی اولویت داده. او اوایل امسال از جمله اعلام کرد که از ۵ شرکت نفتی بزرگ به دلیل مسئولیت در تغییرات منفی اقلیمی به دادگاه شکایت برده است؛ آنهم در شرایطی که #دانالد_ترامپ آشکارا خطر #جهانگرمایی را به سخره گرفته و از منافع کمپانیهای نفتی دفاع می کند. او در سپتامبر ٢٠١۴، نخستین سال شهرداریش برنامه هایی برای ٨٠٪؜ کاهش انتشار کربن از سطح موجود در سال ٢٠٠۵ تا سال ٢٠۵٠ اعلام کرد.
دبلازیو گفته که “پارکها در این شهر مقدس هستند، زیرا، احتمالا بیش از هر جای دیگری، مکانی برای پناه بردن، برای دور هم جمع شدن و جایی است که کودکان بازی کردن را شاید برای نخستین بار در آن می آموزند. شهردار می گوید: برای برخی از ما شاید بوستانهای شهری حتی معناهای عمیقتری داشته باشند؛ مثلاً من و همسرم زیر یک درخت در پارک پراسپِکت ازدواج کردیم. اینها واحه ها و پناهگاههایی هستند که بسیاری تعطیلات تابستانی خود را در آنجا می گذرانند، زیرا توانی بیشتر از آن ندارند؛ در پارک به سر بردن برای چنین خانواده هایی بسیار مهم است. ”
البته به گزارش #نیویورک_تایمز، این ممنوعیت شامل خودروهای اداره پارک، خودروهای اضطراری و پلیس نخواهد شد.”

https://t.me/darvishnameh/7101

🔻خواننده گرامی!
آمریکا یک کشور خودرومحور با شهرت جهانی است و داستان شیفتگی مردم این کشور به اتومبیل، زبانزد است. با این وجود، آنها هم آرام آرام متوجه این خطای راهبردی شده اند که عادت دادن مردم به استفاده روزافزون از خودرو شخصی، نه تنها دورنمای کیفیت زیستن در کلانشهرها را به مخاطره می اندازد، بلکه هزینه های سلامتی را نیز به شدت افزایش می دهد. باشد که شهرداران در تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز، اراک، اهواز، کرج، کرمانشاه و دیگر کلانشهرهای ایرانی هم با شتابی درخورتر مقدمات تبدیل مبلمان شهری از #خودرومحوری به #زیست_محوری را فراهم کنند.

https://ecowatch.com/new-york-central-park-cars-2563239767.html

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید