🖋یادداشت امروزم – ۱۱ تیر ۹۷ – در صفحه آخر شرق درباره آلام مردم آبادان و خرمشهر!🖋

🖋یادداشت امروزم – ۱۱ تیر ۹۷ – در صفحه آخر شرق درباره آلام مردم آبادان و خرمشهر!🖋

🇮🇷: @darvishnameh

🔴چرا در آبادان از آب و در خرمشهر از خرمی، خبری نیست؟!🔴

🖋تصفیه خانه ای که برای پالایش و تامین آب شرب مردم #آبادان و #خرمشهر طراحی و تعبیه شده بود، دیگر پاسخگوی وضعیت کنونی نیست! چراکه این تصفیه خانه فقط قرار بود تا با یک مرحله تصفیه ساده و میکروب زدایی، آب آشامیدنی مردم آبادان و خرمشهر را فراهم کند. درحالیکه اینک، به دلیل تعدد اجرای طرحهای انتقال آب در بالادست #کارون، حفر بیش از حد چاه و استفاده از موتورپمپ به همراه توسعه بی رویه کشاورزی، باغداری و دامداری در استانهای کهگیلویه و بویراحمد، فارس، چهارمحال و بختیاری، ایلام و لرستان و نیز شمال خوزستان، عملاً ورودی آب به کارون در مقطع پل اهواز چه از نظر کمی و چه کیفی به شدت افت کرده است. افزون برآن، سد گتوند و کشت و صنعت نیشکر هم پیوسته بر شوری کارون و جلگه خوزستان می افزایند؛ درنتیجه اینک آب شور خلیج فارس، به ویژه در مواقع مد، سوار کارون شده و عملاً نه فقط تصفیه خانه این دو شهر از حیز انتفاع ساقط شده، بلکه امکان آبیاری نخلستانهای اروندکنار هم با لکنت جدی روبرو شده است.

🔻بحران امروز در آبادان و خرمشهر، بار دیگر نشان داد و ثابت کرد: چرا باید به قوانین طبیعت احترام نهاده و اجازه دهیم تا رودخانه ها به حیات طبیعی خود ادامه دهند.
امید که با پایان دادن به غلبه تفکر سازه ای در مدیریت آب، شاهد بهبود توان بومشناختی سرزمین و پایان یافتن آلام مردم شریف آبادان و خرمشهر باشیم؛ وگرنه تجربه تلخ مردم در پایاب مهم ترین رودخانه راهبردی و پرآب کشور، در #بختگان، #ارومیه، #گمیشان، #جازموریان و #گاوخونی هم تکرار شده و خواهد شد. همچنین باید به سرعت تمهیدات لازم برای نصب #آب_شیرین_کن_های_خورشیدی به ظرفیت ۲۰ میلیون مترمکعب درسال در بندر خرمشهر دیده شده و حتی می توان از ظرفیت کمکهای مردمی در این حوزه استفاده کرد و نه خرید و توزیع بطریهای آب معدنی.

http://sharghdaily.ir/fa/Main/Detail/190525/چرا-از-آب-و-آبادی-خبری-نیست؟

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید