جهان‌گرمايي ؛ فرصتي براي جهان‌گرايي!

به موج سوم بپيونديد

    درست است كه شايد تاكنون هيچ خطري نتوانسته همچون جهان‌گرمايي (Global Warming) حيات را در تمامي جلوه‌هاي آن، تهديد و تحديد كند؛
    درست است كه شايد هيچ فرآيند ديگري وجود نداشته كه اينگونه شتابان و گسترده بتواند، تنوع زيستي سراسر كره‌ي خاك را به چالش كشد؛
    و درست است كه اين فقط جهان‌گرمايي و تغيير اقليم بوده كه توانسته جايگزين همه‌ي كابوس‌هاي همه‌ي مردمان همه‌ي قاره‌هاي جهان – فارغ از صف‌بندي‌ها و مرزهاي مرسوم اقتصادي و سياسي – شود؛ كابوسي كه براي نخستين بار، درخشندگي و اميد را از آينده‌ي حيات در پيشگاه دانايان زمين و آينده‌پژوهان فرزانه ستانده است.
    امّا و امّا … به رغم همه‌ي اين تهديدها و خطرها – كه تاكنون و به شهادت دست‌نوشته‌هاي مجازي موجود در همين تارنما – بارها به آنها اشاره شده است – جهان‌گرمايي مي‌تواند فرصتي استثنايي براي شهروندان ساكن در دهكده‌ي جهاني فراهم آورد تا براي نخستين بار و به دور از هر بهانه‌ي نظامي، سياسي، اقتصادي، فرهنگي، قومي، مذهبي، زباني، نژادي و … در يك سوي خاكريز قرار گرفته و در «كارزاري مقدس بر عليه نابودي حيات» متحد شوند و دست مودت و همكاري به هم دهند.
    اين كدام سياستمدار راستين و وطن دوستي است كه اعلام دارد از برنامه‌ها و سياست‌هاي مهاركننده‌ي گرمايش زمين ناخشنود بوده و منافع درازمدت ملي‌ كشور متبوعش مورد خدشه قرار گرفته است؟ كمك به بازگشت تعادل دمايي و تقليل اثرات تغيير اقليم – چه آن را متأثر از مؤلفه‌هاي انساني بدانيم و چه مانند ناصر كرمي عزيز، در انساني بودن منشأ آن شك داشته و متأثر از فعل و انفعالاتي نيواري و زمين‌شناختي بپنداريم – بي‌گمان مي‌تواند بر كيفيت و ماندگاري حيات در افق‌هايي دورتر مؤثر باشد و نسل امروز را در پيشگاه آيندگان، بيش از اين شرمسار نكرده و واجد صفت «خيانت در امانت» معرفي نكند.
    بازگشت جستارهاي مربوط به جهان‌گرمايي در ديالوگ رهبران كنوني و آينده‌ي ايالات متحده آمريكا، استراليا، فرانسه و ديگر كشورهاي كوچك و بزرگ جهان به همراه تأكيد كم‌نظير و پيش‌برنده‌ي بان كي مون، دبيركل سازمان ملل متحد، گواه آن است كه تا چه اندازه خطر دست‌كم گرفتن عقوبت‌هاي جهان‌گرمايي مي‌تواند مخاطره‌آميز و غيرقابل جبران باشد.
    دريافتي كه در يادداشت‌هاي آينده بيشتر به آن خواهم پرداخت. اما تا آن زمان، درود خود را نثار سپهر سليمي، مهدي اشراقي، محسن تيزهوش و ديگر دوستان عزيزي مي‌كنم كه اين ابتكار ارزشمند را كليد زده و با جديتي مثال‌زدني پيگيري مي‌كنند.
    با موج سوّم وبلاگستان همراه شويد …

موافق(0)مخالف(0)

۶ Comments

 1. محمد جان نوشته‌ی ارزشمندت در بلاگ نیوز لینک شد.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. سلام جناب آقای درویش لطفا به این موضوع نیز عنایت فرمایید:
  http://mountainwatch.persianblog.ir/post/686/

  موافق(0)مخالف(0)
 3. سلام
  واقعا بهتون تبریک میگیم بخاطر زحماتی که کشیدید
  وبلاگ ما در مورد فیل ماهی بزرگترین ماهی در یای خزر که در حال انقراض است مطلبی رو قرار داده -دوست داریم نظر شمارو هم بدونیم-منتظریم
  ایا مایل به تبادل لینک هستید؟

  موافق(0)مخالف(0)
 4. سلام تبريك ميگم كه برتر شديد من شما را لينك كردم با اجازه

  پاسخ:
  سپاسگزارم.

  موافق(0)مخالف(0)
 5. سلام دوست عزیز
  ممنونم از اینکه ما رو لینک کردید
  والبته ماهم شمارولینک کردیم
  به ما سر بزنید و اگه مطلب جالبی در مورد ماهیگیری داشتید مارو فراموش نکنید
  به امید دیدار

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید