ماجراي مرموز قطع درختان در حاجي‌آباد اردكان!

اردكان: به روايت گوگل ارث (خشكي منطقه كاملاً نمود دارد)

صبح روز دوشنبه، 18 آذرماه در بخش خبري راديو ايران، ماجرايي نقل شد كه هر شنونده‌ي علاقه‌مند به محيط زيست را عصباني، ناراحت و غم‌زده مي‌كرد. درست همان حسي كه به دكتر كمال‌الدين ناصري، مدرس گروه مرتعداري دانشكده منابع طبيعي و محيط زيست دانشگاه فردوسي مشهد دست داد! به نحوي كه به گفته‌ي ايشان، وقتي اين خبر را از راديوي اتومبيل خود پي مي‌گرفته است، چيزي نمانده بود كه از شدت خشم تصادف كند! به هر حال، ماجرا – آن هم به روايت راديو – بسيار عجيب و بهت‌آور به نظر مي‌رسد. چرا كه ظاهراً مسئول منابع طبيعي اردكان اعلام كرده: دليل قطع 300 درخت مزبور، غيرمثمر بودن آنها بوده است! و تأسف‌آورتر آن كه درختان مزبور بين 100 تا 150 سال عمر داشته‌اند. آن هم در سرزمين خشكي كه امكان پرورش و احياي مجدد چنين زيستمنداني بسيار دشوار خواهد بود.

اردكان بايد بيشتر از هر شهري قدر فضاي سبزش را بداند ...

بعد از بازگشت از مشهد، موضوع را از طريق مصطفي خوشنويس در ستاد مؤسسه تحقيقات جنگل‌ها و مراتع كشور و همكار عزيزم، دكتر باغستاني در مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي يزد پيگيري كردم. همچنين توانستم مستقيماً با مسئول اداره كل منابع طبيعي اردكان، آقاي مهندس امراللهي صحبت كنم. ايشان كه خود – ظاهراً – عضو شوراي شهر اردكان هم هستند، به كل ماجرا را تغيير دادند و اعلام كردند: اولاً بين 80 تا 90 اصله درخت در منطقه‌ي حاجي‌آباد بيشتر قطع نشده است. ثانياً درختان جملگي نخل بوده، آن هم نخل‌هايي كه اغلب دچار سرمازدگي سال قبل شده بودند و ميوه‌ي خوبي نداشتند. درنتيجه با مصوبه اداره كشاورزي استان و نظارت مهدي سازگاري، مدير جهاد كشاورزي اردكان، اقدام به قطع و جايگزيني درختان فرسوده با درختان بارآور جوان شده است. ثالثاً درختان در ملك خصوصي قرار داشته و بنابه درخواست صاحب ملك اين اتفاق افتاده است.
البته گويا مديركل منابع طبيعي استان، هيأتي را براي بررسي موضوع به منطقه گسيل داشته كه نتايج گزارش هيأت تا روز شنبه آينده مشخص خواهد شد.
نكته‌ي اميدبخشي كه از فراز اين رويداد، آشكار است، حساسيت بالاي رسانه‌اي و مردم محلي به هر نوع فرمان قطع درخت است، كه در نوع خود هم كم‌نظير بوده و هم شايان تقدير است و نشان مي‌دهد كه در حوزه‌ي محيط زيست، ظرفيت اطلاعاتي و فرهنگي مردم و رسانه‌هاي جمعي در حال بالندگي، رشد و تكامل بيشتر است.
به هرحال، دكتر باغستاني قول داده تا اطلاعات كامل‌تري را از اين ماجرا تهيه و برايم ارسال دارد. در همين جا، از هموطنان يزدي و اردكاني مخاطب اين تارنما، بخصوص دانشجويان علاقه‌مند دانشگاه يزد (به ويژه شاگردان دكتر محمّدرضا اختصاصي) مي‌خواهم تا چنانچه اطلاعات يا عكسي از اين اتفاق دارند، برايم بفرستند.

– توضیحات آقای مهندس مسعود طوفان در همین ارتباط: طرح اصلاح نخيلات در اردكان يزد خبر ساز شد .

متشكرم

موافق(0)مخالف(0)

۹ Comments

 1. آقای درویش عزیز
  گویا تعداد درختانی که در 2 سال گذشته در این منطقه قطع شده اند بالای 1000 نفر نخل بوده !
  و سود حاصل از قطع آنها چند صد میلیون تومان !
  بزودی گزارش کامل به همراه عکس وشاید فیلم این جنایت را در زیستا خواهیم گذاشت.

  پاسخ:
  ممنون سپهر جان. منتظر ديدن و خواندن گزارشت مي مانم.

  موافق(0)مخالف(0)
 2. آقاي مهندس درويش
  با سلام
  من هم اردكاني هستم. قرار بود در رابطه با اين مسئله در وبلاگم پستي بگذارم. اما هنوز بعضي موارد گنگ و مبهم در اين قضيه وجود دارد. ولي با شناخت دقيقي كه از عاملان اين كار دارم اين مسئله دور از ذهن نيست.

  پاسخ:
  آقاي مجديان عزيز
  لطفاً اطلاعات دقيق تر و مصوري از اين ماجرا تهيه فرماييد. بايد با قاطعيت و هوشمندي بيشتري با چنين حركتهايي برخورد كرد.
  متشكرم.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. مرد خاکی

  افتاده اند به جان...به جان تک تک درختان....یوزها... اینک مرگ 2000 لاک پشت در تالاب بختگان....کم جان....بی جان...فتاده ام...مرا رها کنید...هذیان گویم...هذیان گویم؟!
  مرا رها کنید......!

  موافق(0)مخالف(0)
 4. سلام جناب درویش!
  یک عکس عبرت آموز در وبلاگم به همین منظور قرار داده ام..
  http://yasnababa.blogspot.com/2008/12/blog-post_11.html

  موافق(0)مخالف(0)
 5. با سلام
  متاسفانه يك اطلاع رساني نادرست منجر به انتشار خبري مي شود كه عواطفف دوستداران طبيعت و هر انسان علاقه مندي را جريحه دار مي كند .از سوي ديگر انتشار جهت دار گزينشي و نادرست خبر ، حوزه افكار عمومي را مغشوش كرده و مانع از تصميم گيري مناسب مسئولان مي گردد .
  هرچند اين موضوع در حوزه سازمان جهاد كشاورزي است ليكن خواهشمند است از مطلبي كه در اين خصوص در سايت پيام سبز يزد قرار دارد بازديد نماييد .
  ارادتنمند - طوفان - روابط عمومي

  موافق(0)مخالف(0)
 6. جناب مهندس درويش
  امكان تماس با جنابعالي وجود دارد؟

  موافق(0)مخالف(0)
 7. مهدي ابراهيمي

  .بر اساس اعلام شوراي اسلامي روستا که مخالف اجراي ان بوده است مجموع درختان قطع شده که ارتفاع انها بين 50 سانتيمتر تا حدود 30 متر بوده است بين 250 تا 300 درخت براورد شده است .(براساس خبر مکتوب واحد مرکزي خبر يزد که با رييس شورا مصاحبه شده است ) و البته از انجاييکه صاحبان اصلي درختان هنوز به منطقه نيامده اند تعداد دقيق درختان قطع شده مشخص نيست .از سوي ديگر امکان جايگزين شدن درختان جديد در اين منطقه بسيار پايين است .شايد حدود پنج تا شش درصد .اينکه گفته شده است با رضايت صاحبان درختان صورت گرفته است اصلا صحت ندارد .هم اکنون حدود ده تن از اين صاحبان شکواييه اي را تقديم دادگاه نموده اند که امکان ارسال کپي اين شکواييه وجود دارد .گفته شده است ناميدن اين طرح با عنوان طرح از رده خارج کردن درختان فرسوده به منظور مسخره کردن طرح بوده است اما کافي است به اين لينک سري بزنيد .اين طرح از سوي مسئولان جهاد کشاورزي يزد به اين عنوان نامگذاري شده است .
  http://www1.farsnews.com/newstext.php?nn=8709220999
  نکته مهمتر ديگر اينکه به علت شرايط اب و هوايي اين منطقه ازکوير و خشک بودن ان اصولا اين منطقه خرماخيز نيست .گرچه حدود هفت تا هشت هزار درخت خرما دراين منطقه وجود دارد اما حتي نهالهاي جيرفت بم و کرمان که در اين منطقه رشد کرده اند خرماي مرغوب و قابل عرضه به بازار ندارند. اشتباه بزرگي که مسئولين جهاد کشاورزي مرتکب ان شده اند اين است که تصوري که درباره جيرفت و بم و کرمان و طبس وجود دارد نسبت به اين منطقه نيز وجود دارد.انها تصورشان اين است که با قطع اين درختان بلافاصله نهالهاي جديد جايگزين اين درختان ميشود اما تجربه چند دهه گذشته نشان داده است که چنين چيزي روي نداده و حتي با رعايت اصول کشاورزي از بين هزاران نهال درخت خرما که در اين منطقه غرس شده است حتي 200 نخل نيز به مرحله رشد نرسيده است .انچه که مهم است جنبه هاي زيبايي و زيست محيطي اين درختان است که به علت قرار گرفتن در کوير مرکزي ايران به ان جذابيت مضاعفي بخشيده است و حتي اين منطقه با پيشنهاد دولت به عنوان منطقه نمونه گردشگري بين المللي معرفي شده است .

  موافق(0)مخالف(0)
 8. عليرضا موسوي

  سلام آقاي مهندس ..من خودم از اهالي اين روستا هستم..راستش را بخواهيد تعداد اين درختهاي قطع شده بيش از سيصدتا بو..اگر فيلمش رو هم مي خواهيد من ميتونم براتون ارسال كنم ..فقط همين را بگم كه تمام اين قضايا فقط ر عهده دهيار حاجي آباد آقاي علي خدايي و مهدي سازگاري رييس جهاد اردكان است ..اينكه اين دو نفر از قطع اين درختان چه سودي مي برند::::مربوط است به جايگزيني اين درختان كه با سود حاصل از آوردن نهال از كرمان اينها چقدر سود به جيب ميزنند ..الله اعلم

  موافق(0)مخالف(0)
 9. حاجی آبادی

  تا زمانی که یک آدم بی تجربه و بیسوادی مثل دهیار حاجی آباد در امور مملکت دخالت داشته باشند،باید منتظر چنین اعمال نادرست (البته برای دهیار و دست اندرکاران درست و قانونی)باشیم

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید