خزر به گاوخوني نزديك مي‌شود؟!

تالاب گاوخوني

     دوست و همكار عزيزم، امير سررشته داري، اخيراً بازديدي از مناطق شمالي كشور داشت كه از رهاورد سفرش، نگارنده را نيز بي نصيب قرار نداد. او تصاويري را از مناطق ساحلي درياي خزر در «ميان‌هاله» ( حوالي سادات محله در 5 كيلومتري رامسر) برايم ارسال داشته كه نشان از وخامت درجه‌ي آلودگي اين بزرگترين چالاب بسته‌ي جهان دارد (نزديكترين مصب رودخانه تا اين محل بيش از 3 كيلومتر فاصله دارد – با نشان دادن عكس‌ها براي يكي دو كارشناس، به نظر مي‌رسد يا آلودگي مواد شوينده است و يا ناشي از مواد شيميايي)؛ درياچه‌اي كه بي‌شك براي همه‌ي ايرانيان، از ارزشي والا برخوردار است. امّا شوربختانه، همان طور كه در اين تصاوير ملاحظه مي‌فرماييد، وضعيت آلودگي خزر اينك از مرزهاي ميكرو گذر كرده و منظره‌اي شبيه به تالاب بسيار آلوده‌ي گاوخوني در پاياب زاينده‌رود را در ذهن‌ها متبادر مي‌كند.

همكارانم: عمار رفيعي و فرهاد خاكساريان در پاياب زاينده رود (آلودگي آب كاملاً مشخص است)

     همين چند روز پيش بود كه داشتم فيلمي هاليوودي را مي‌ديدم كه در آن قهرمان داستان – كه از ايرانيان مهاجرت كرده از وطن بود – با حسرت از سواحل فيروزه‌اي و آب‌هاي شفاف درياي خزر ياد مي‌كرد و اين حسرت را داشت كه شايد ديگر هرگز نتواند آن سواحل و آب‌هاي رؤيايي و پاك را ببيند! دست آخر هم همين‌طور شد و در غربت مُرد و خزر را ديگر نديد …

سواحل آلوده خزر در آخرين روزهاي خلوت آذرماه 1387 - عكس از امير سرذرشته داري

2

امّا شايد اگر اين خزر را مي‌ديد، بيشتر دچار افسردگي و غم و حسرت مي‌شد! ما ايرانيان، وارث خزري هستيم كه شايد پس از خليج فارس، يكي از آلوده‌ترين محيط‌هاي آبي جهان باشد.
آلودگي و مرگ خزر، يعني مرگ سواحل ناب و استثنايي ايران در رويشگاه ديرينه‌ي هيركاني …
اميد كه با عزمي فرا كشوري، بتوان ممالك حاشيه‌ي اين درياچه‌ي بزرگ جهان را به صرافت پاسداري و حفاظت پايدار از آن برانگيخت.

   در همين باره
– خزر در آستانه مرگ تدریجی
– خلیج فارس آلوده ترین محیط زیست تاریخ جهان
– درياي خزر را دريابيد! خطر آلودگي جدي است
– دریای خزر: آلودگی دریا و انقراض نسل ماهیان
– هشدار کارشناسان درباره آلودگی دریای خزر

   مؤخره

خراش جنگل به بهانه توسعه در چابكسر!

     امير عزيز، به اين هم بسنده نكرده و طي نامه‌اي ديگر، با ارسال اين تصاوير، برايم چنين نوشته است:
«در آخر هفته گذشته، گذري بر خطه‌ي شمال داشتم. وقتي از چابكسر مي‌گذشتم، حدود سه كيلومتر بعد از چابكسر، ملاحظه كردم كه در موقعيتي خاص كه درست كمترين فاصله‌ي كوه با دريا است، مكاني براي ساخت تله كابين در نظر گرفته شده و اين تأسيسات در حال حاضر در حال ساخت است. در كنار اين موقيعت تعداد كمي ويلا و ساختمان‌هاي مسكوني است و در بالادست آنها عملاً تپه‌اي بسيار زيبا وجود دارد. به نظر مي رسد با خاكبرداري‌هاي انجام شده (عكس‌هاي پيوست) مي‌خواهند دامنه‌ي تپه را هم ساختمان سازي كنند. اين واقعه (خاكبرداري) ظرف يك‌ماه گذشته روي داده است (طبق گفته افراد محلي) و عرصه كاملاً مختص منابع طبيعي است. خلاصه گفتم اين درد را به تصوير بكشم و برايت ارسال كنم. ببخشيد كه در اين موارد هميشه مزاحم شما هستم… »

2

    ضمن سپاس مجدد از امير سررشته‌داري كه معرف يك هموطن متخصص و مسئوليت‌شناس است، اميدوارم، دوستان خوب و سختكوشم در رسانه‌هاي گروهي، اين مسأله را پيگيري كرده و اصل ماجرا را با شرحي دقيق‌تر گزارش كنند.

3

موافق(0)مخالف(0)

۵ Comments

 1. lسامان

  آقای درویش عزیز از وبلاگتان همیشه دیدن می کنم و لذت میبریم. تنها پیشنهاد بنده این است که چرا از نام اصلی دریای مازندران که نام واقعی این بزرگترین دریاچه دنیا استفاده نمی کننید. خزر نام ترکی است که کشور های ترکی به کار می برند. نام مازندران در کتب قدیمی غارسی بارها به کار رفته است. ممنون. سامان از آلمان.

  پاسخ:
  سلام بر سامان عزيز
  ممنون از حساسيت سزاوارانه اي كه به كار مي بريد. من هم با نام مازندران موافقم. اما فعلاً در نقشه هاي رسمي و كتابهاي درسي از نام خزر استفاده مي شود. براي آگاهي بيشتر مي توانيد به اينجا مراجعه فرماييد:
  http://www.shomalnews.com/index.php?view&sid=3242

  موافق(0)مخالف(0)
 2. لكه هاي بزرگ قرمز رنگي كه ساحل خليج نايبند را پوشانده است موجب وحشت و ترس اهالي ساحل نشين بخش عسلويه و منطقه نايبند شده است.اين لكه ها كه از سه شنبه هفته پيش در سواحل كنگان مشاهده گرديد به سرعت در حال گسترش و جابجايي به سمت سواحل حفاظت شده نايبند مي باشد.

  موافق(0)مخالف(0)
 3. حیف از گاوخونی...

  موافق(0)مخالف(0)
 4. mishan

  ba slama...
  kheylim khoshhalam ke inghadr nesbat be mohite atrafetun ahamiyat midin o matalebetun kheyli khoshhalam kard...makhsusan ke az Ramsar bud o man ham dar in shhar sokunat daram...
  faghat baraye kamel shodane etelatetun azatun mikham matlabe ersalitun ro kami eslah konid
  man dar ghesmate daftar fannie telecabine Ramsar mashghule be karam va be onvane yek dust dare tabiat mitunam behetun in etminan ro bedam ke masele zist mohiti dar in prozhe kheyli khub raayat mishe...sahneye dardnake takhribe jangal hich ertebati be in sherkat va prozhe nadare balke daste gole aghazade hast ke mojaveze sakhte hotele 7 setare be in mantaghe dadano ba gozashte 19 mah az shorue takhribe jangal guya hanuz 7 mahi ke gharar bud khakbardarishun tamum she va baedesh shoru be sakht bokonan az rah nareside...man har ruz in sahneye delkharasho mibinam o narahat msiham...
  etelaate bishtari khastid khoshhal misham dar ekhtiyaretun bezaram

  موافق(0)مخالف(0)
 5. جعفر

  با تشکر از زحمات شمادر حفظ محیط زیست این سرزمین.متاسفانه ما غقط به جیبمان و حالمان تگاه میکنیم وان بینش کلی را در قبال حفظ منابع طبیعی نداریم و زمانی میفهمیم که خیلی دیر است.باز به گاو خونی که ندانسته شد ولی خزر.......

  موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید