🔵 آقای پیروز حناچی! صفحه آخر شرق تقدیم به شما …

🔵 آقای پیروز حناچی! صفحه آخر شرق تقدیم به شما …

https://goo.gl/QHzkzu

🔴حناچی چگونه می‌تواند به شهرداری پیروز و ماندگار در پایتخت بدل شود؟🔴

#محمد_درویش
۱۲ آذر ۱۳۹۷

✍ سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، یکصد و ده سال پس از #میرزاعباس‌خان_مهندس‌باشی، این نامِ #پیروز_حناچی بود که توانست به عنوان شصتمین شهردار پایتخت، تاییدیه حکمش را از وزیر کشور بگیرد. همان‌طور که ملاحظه می‌کنید، عمر متوسط صدراتِ هر شهردار در تهران کمتر از ۲سال بوده که خود یک فاجعه تمام‌عیار است. درواقع اگر نبودند شهردارانی چون #نیک‌پی، #کرباسچی و #قالیباف که بین ۸ تا ۱۲ سال در ساختمان بهشت جاخوش کردند، الان میانگین عمر شهردارماندن در شهرداری پایتخت ایران به یکی از کمترین دوره‌ها در بین ۲۳۷ شهردار پایتخت‌‌های جهان تنزل می‌یافت! شاید یکی از دلایل آنکه همچنان کیفیت زندگی در تهران در جایگاهی بهتر از ۲۰۰ در بین کلان‌شهرهای مطرح جهان جای نمی‌گیرد، همین تزلزل شگفت‌انگیز ماندگاری شهردار در ساختمان بهشت است که عملاً توان برنامه‌ریزی منسجم را از او و همکارانش می‌گیرد.

✍ با چنین پیشینه‌ای و باتوجه به اینکه ظاهراً اغلب محافظه‌کاران برای مانع‌تراشی و شکست برنامه‌های شهرداری که از #لیست_امید بیرون آمده، هم‌قسم هستند! آشکار است که حتی خوشبین‌ترین ناظران بی‌طرف هم پیش‌بینی نمی‌کنند که #پیروز_حناچی از چنان بختی برخوردار باشد که بتواند رکورد محمدباقر قالیباف را جابجا کند.

✍ چنین است که من اگر جای حناچی بودم، از لحظه‌لحظه حضورم در ساختمان بهشت سود برده و موثرترین عملکرد را با ارزان‌ترین بودجه در دستور کار قرار می‌دادم تا مردم تهران، تغییر را باور کرده و آنگاه خواهان تداومش شده و به این ترتیب، اعتماد خراش‌یافته، اندکی ترمیم یابد. راست آن است که تهران بیش از ۶۰سال با معضل ترافیک و آلودگی هوا درگیر بوده و همچنان درگیر است. حناچی باید اشتباه بزرگ و نابخشودنی پیشینیان خود را تکرار نکرده و برای حل بحرانِ کمبود عیارِ آسمان آبی، سراغ مهار آلودگی هوا نرود! شهرداری که بتواند مشکل ترافیک را حل کند و از هدررفت بیش از ۲۰میلیون‌ساعت از عمر شهروندان تهرانی در روز ممانعت کند، حتماً توانسته توامان مشکل آلودگی هوا، آلودگی صوتی و کم‌تحرکی را هم حل کند؛ اما حتی اگر به فرض حناچی بتواند همه خودروها و اتوبوس‌های شهری را هم برقی کند، در شهری که تعداد خودروهای در حال ترددش، ۶برابر ظرفیت معابرش هست، معلومه که بحران ترافیک حل نخواهد شد.

✍ امیدوارم همین نکته ساده را برای سال اول صدارتش درک کند و به سرعت با ایمن‌سازی مسیرهای #دوچرخه، #پیاده‌راه و نیز بهبود کیفیت مترو و BRT، برای مهار غول ترافیک یک گام مهم و کتمان‌ناپذیر بردارد؛ گامی که اگر به درستی و خردمندانه برداشته شود، بی‌شک می‌توان به پایداری دوران صدراتش برای حل بحران‌هایی چون تفکیک زباله از مبدا، فرونشست زمین، تراکم‌فروشی، فضای سبز باکیفیت، بازآفرینی شهری، مرمت بافت فرسوده، مقاوم‌سازی در برابر زلزله و آبخیزداری شهری امیدوار ماند.

✍ دست آخر آنکه شرط موفقیتِ گام نخست آن است که تهرانی‌ها ببینند شهردارشان فقط حرف قشنگ نمی‌زند و خود و همکاران نزدیکش جلوتر از همه اجراکننده نصیحت‌های خویش هستند؛ یعنی گاه رکاب زده، پیاده تردد کرده و یا به همراه دیگر همکارانش از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی سود می‌جوید، درست مثل نخستین سه‌شنبه‌ای که کار را در ساختمان بهشت آغاز کرد.

✅ بیاییم همه برای پیروزی حناچی بر چالش‌های پیش‌ِ روی شهرداری تهران، هم‌قسم شده و شهردار را در اجرای برنامه‌های ارزشمندش تنها نگذاریم …
آمین.

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید