🔴 در لهستان چه گذشت؛ پیش رفتیم یا فرو؟! 🔴

🔴 در لهستان چه گذشت؛ پیش رفتیم یا فرو؟! 🔴

🇮🇷: @darvishnameh

✍ کارشناسان هشدار می‌دهند که توافق اقلیمی سازمان ملل در لهستان موسوم به COP25 «ناکافی» و فاقد فوریت است. دنیا متوجه شده که تاکنون بهترین تلاش‌هایش برای متوقف ساختن تغییرات ویرانگر اقلیمی ناموفق بوده، زیرا کشورها در لهستان به یک توافق ناکامل رسیدند که توانایی مقابله با چالش‌های موجود را ندارد. به گفته کارشناسان، باید اقداماتی عاجل‌تر و گسترده‌تر انجام شود تا بتوان از سطوح خطرناک #جهان‌گرمایی در آینده ممانعت کرد. نیکلاس استرن، اقتصاددان ارشد پیشین از بانک جهانی می‌گوید: «این کاملاً واضح است که پیشرفت‌های ما با توجه به میزان و فوریت خطراتی که با آنها روبرو هستیم، ناکافی‌ است. جدیدترین ارقام نشان می‌دهند که انتشار دی‌اکسیدکربن هنوز در حال بالا رفتن است.» یوهان روک‌اشتروم، مدیر برگزیده بنیاد تحقیقاتی تبعات اقلیمی پوتسدام، می‌گوید: «بزرگ‌ترین نگرانی من آن است که گفتگوهای سازمان ملل نتوانستند بلند‌پروازی برخی از رهبران جهان را با دانش همراه کنند. ما به راهی ادامه می‌دهیم که ما را به افزایش متوسط دمای خطرناک ۳ تا۴ درجه سانتی‌گراد در طول این قرن می‌برد. گفتگوهای دو هفته‌ای در #لهستان با یک توافق بر «کتاب کار» که چگونگی به اجرا گذاشتن #توافقنامه_پاریس را مدیریت می‌کند، به پایان رسید. اما این پرسش حساس و حیاتی که چگونه می‌توان هدف‌های دولت‌ها را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای بالا برد، بدون پاسخ ماند. کشورها سال آینده باز با یکدیگر ملاقات می‌کنند. گفتگوهای اقلیمی سالانه از ۱۹۹۲، زمانی که چهارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم به امضاء رسید، صورت می‌گیرند و دولت‌ها را موظف می‌کنند تا از سطوح خطرناک تغییرات آب و هوایی پیشگیری کنند. این قرارداد به‌دنبال سال‌ها پیش‌بینی‌های علمی در زمینه گرمایش جهانی که در سال ۱۹۸۸ در گزارشی مهم و هشداردهنده از خطرات به اوج خود رسید، صورت گرفت.
از آن پس، هشدارها شفاف‌تر شده‌اند و پژوهشگران این امکان را که گرمایش جهانی مشاهده شده در دهه‌های اخیر نتیجه نیروهای طبیعی‌ است، رد کرده‌اند. این یک معضل ساخته دست بشر است و از مصرف سوخت‌های فسیلی برمی‌خیزد که دی‌اکسیدکربن را به جو زمین سرازیر می‌کند و موجب به دام انداختن گرما می‌شود. پژوهشگران می‌گویند: با هدف‌های ملی موجود برای قطع کربن، دنیا به افزایش دمای بیش از ۳درجه سانتی‌گراد می‌رسد. دو ماه پیش دانشمندان جهان در #سئول هشدار دادند: حتی افزایش دمای ۱.۵درجه می‌تواند به بالا آمدن سطح آب‌ها، نابودی آبسنگ‌های مرجانی، تلف شدن گونه‌ها، خشکسالی، سیل‌ها و توفان‌ها و موج‌های گرمایی که ثبات جهان را تهدید می‌کنند، ختم شود. سطوح بالاتر گرما از آنچه هست موجب ویرانی بخش‌هایی از کره خاکی می‌شود، کارآیی کشاورزی را از بین می‌برد، کلاهک یخی قطب شمال را ذوب کرده و بسیاری مناطق دنیا را غیرقابل زیست می‌کند. برخی از شرکت‌ها از دولت‌ها درخواست اقدام فوری کرده‌اند. استفانی فایفر، مدیر اجرایی IIGCC- گروهی که سرمایه‌گذاران با بودجه‌ای بالغ بر ۲۱ تریلیون دلار را تشویق به همراهی در راه‌های مبارزه با تغییر اقلیم می‌کند- می‌گوید: «این امری حیاتی‌ است که دولت‌های جهان چالشی بسیار جدی را که از جانب تغییرات اقلیم ایجاد شده، دریابند و تلاش‌های فوری را تقویت کنند، هم در سطح ملی و هم جهانی. تنها از طریق چنین سیگنال‌هایی، سرمایه‌گذاران اعتماد لازم را برای دراختیار گذاشتن منابع مالی لازم در زمینه انتقال برای روشهای کم-کربن و مقاوم در برابر (تغییرات) آب و هوایی خواهند داشت.» مذاکرات سال آینده، در #شیلی، احتمالا بر جزییات موارد فنی تمرکز دارد. اما کنفرانس ۲۰۲۰، که شاید در بریتانیا یا ایتالیا برگزار شود، بزرگترین اجلاس از زمان قرارداد پاریس در سال ۲۰۱۵ خواهد بود. آنجا، کشورها باید برنامه‌های شدیدی برای قطع گازهای گلخانه‌ای به منظور پیشگیری از بحران اقلیمی که دانشمندان آن‌را علت بزرگترین شکست اقتصادی، اجتماعی و طبیعی در تاریخ بشریت می‌دانند، ارایه دهند.

https://www.theguardian.com/environment/2018/dec/16/un-climate-accord-inadequate-and-lacks-urgency-experts-warn

🔻پرسش اصلی اما ای خواننده عزیز #درویش‌نامه این است: آیا با وجود رهبرانی چون #دانالد_ترامپ که همچنان طرفداران تغییرات اقلیمی با ریشه انسانی را تمسخر می‌کند؛ با وجود رییس‌جمهوری در ایران که می‌گوید: آنها آلوده می‌کنند، ما هم می‌کنیم! و با وجود رژیم حاکم بر شبه‌جزیره عربستان که به هیچ ضابطه یا موازین محیط‌زیستی، دولت خود را پایبند نمی‌بیند، می‌توان به آینده جهان و مهار افزایش متوسط دمای زمین در سطح ۱.۵ درجه سلسیوس امیدوار ماند؟!

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید