🔻حادثه علوم و تحقیقات، دلیلی بر دوری عملی از علوم و تحقیقات است! 🔻

🔻حادثه علوم و تحقیقات، دلیلی بر دوری عملی از علوم و تحقیقات است! 🔻

۱⃣ غم‌انگیزتر و فاجعه‌بارتر از این نمی‌شود که خانواده‌هایی عزادارِ فرزندانی باشند که با هزار امید و آرزو و تحمل فشارهای اقتصادی، ترجیح دادند جگرگوشه‌هاشان به جای شهرستان یا خارج از کشور در محیطی امن و در نزدیک‌ترین فاصله درس بخوانند و اینک خود را آماده شیون در گور ابدی‌شان باید بکنند! چرا؟ و چگونه می‌توان به این پدران و مادران دلسوخته تسلیت گفت؟

۲⃣ حادثه دلخراش دیروز در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، بی‌شباهت به وقوع آن سیل معروف و خسارت‌آفرین در بستر #رودخانه_قم در ۱۱ فروردین ۱۳۸۸ نبود که نگارنده از آن با عنوان: “احمقانه‌ترین سیل جهان” یاد کرد. چرا که عمده خسارت‌های هنگفت جانی و مالی آن سیل، به دلیل ساخت‌و‌سازهای شگفت‌انگیز در بستر خشک رودخانه #قم‌رود رخداده بود.

سیل قم: احمقانه‌ترین سیل در جهان!

۳⃣ جانمایی نابخردانه و کوه‌خواری آشکارِ این واحد دانشگاهی که با رانتِ مشهود آن زمان در دولت هاشمی‌رفسنجانی و چراغ سبز شهرداری تهران در دوران صدارت #کرباسچی و نفوذ #عبدالله_جاسبی رخ داد، در واقع علت‌العلل فاجعه امروز است.

۴⃣ به راستی دانشگاهی که خود به اصول و موازینی که در حوزه آمایش سرزمین، چشم‌انداز شهری، حفظ حریم کوهستان، رعایت هنجارهای مرتبط با آموزه‌های شهرسازی و سامانه گسل‌های فعال تهران که آموزش می‌دهد، توجه نکرده و به گفته دکتر #مهدی_زارع، استاد شناخته‌شده زلزله‌شناسی ایران، اتاق رییس دانشگاه دقیقاً روی گسل اصلی شمال تهران واقع شده! دیگر چه انتظاری از آن می‌رود که بتواند روندهای رانتی، ضد توسعه‌ای و طبیعت‌ستیزانه را اصلاح کند؟ و دیگر چگونه می‌توان نالید که چرا جایگاه پژوهش و علم آنگونه که باید در حوزه صنعت، کشاورزی و خدمات نقشی درخور ایفا نمی‌کند؟!

۵⃣ امید که همه ما عبرت گیریم. اگر واقعاً حریم ساخت‌و‌ساز در ارتفاعات شمال تهران باید رعایت شود؛ در صف نخست این رعایت، باید همین مراکز دانشگاهی و دولتی باشند. مردم در #ناهارخوران_گرگان وقتی می‌بینند که ساختمان مرکزی اداره کل محیط‌زیست استان گلستان، خود تخلف کرده و به حریم جنگل تجاوز کرده است، دیگر به شعارها و نصایح زیبای سردمداران محیط‌زیست استان در حفظ حریم و بوم‌سازگانِ جنگل‌ها گوش نخواهند داد.

#فاجعه_در_علوم‌و‌تحقیقات_پونک

https://t.me/darvishnameh

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید