🔻 یادداشتم در صفحه آخر شرق درباره امید!

🔻 یادداشتم در صفحه آخر شرق درباره امید!

محمد‌درویش

https://goo.gl/tUUQEh

🔵 به آینده جهانی که در آن چنین ۱۵‌ساله‌هایی وجود دارد، هنوز می‌توان امید داشت! 🔵

🇮🇷: @darvishnameh

✍ #گرتا_تونبرگ، یک دختر دانش‌آموز سوئدی است که فقط ۱۵ سال دارد؛ اما با عملکرد درخشانش دنیا را تکان داده و به تفکر واداشته است. او می‌گوید: از سیاست ناامید است و مدتی طولانیست که به تنهایی برای حفاظت از زمین در برابر #خطرات_تغییراقلیم تلاش می‌کند. ماه گذشته او خود را به #کاتوویتس لهستان رساند تا در ۲۴مین کنفرانس اقلیمی شرکت کرده و صدای اعتراضش را رساتر به گوش رهبرانی برساند که خود را به خواب زده‌اند. گرتا به این خاطر مشهور شده که مدت‌هاست جمعه‌ها دیگر به مدرسه نمی‌رود، بلکه در برابر پارلمان سوئد به اعتراض می‌پردازد. او در لهستان بیش از همه از جوانان خواستار شد تا در راه مهار خطر تغییراقلیم، منفعل و بی‌تفاوت عمل نکرده و صدایشان را بلند کنند؛ او اضافه کرده: ما باید درک کنیم که نسل‌های پیشین چه آشفتگی و هرج و مرجی ایجاد کرده‌اند که ما اکنون باید دوباره به آنها نظم دهیم و ناچاریم با آن زندگی کنیم. نسل جوان باید از همه امکانات موجود- چه رسانه‌های اجتماعی یا مستقیماً با اعتراض‌ها و اعتصاب‌های مدارس- برای آگاهی‌رسانی بیشتر درمورد خرابی‌هایی که بزرگ‌ترها ببار آورده‌اند، استفاده کند. به عقیده تونبرگ در زمینه حفاظت از اقلیم به سیاستمداران اعتمادی نیست. این دانش‌آموز منتقد که صراحتاً در جریان کنفرانس اقلیمی تأسف خود را در برابر دبیرکل سازمان ملل، آنتونیو گوترش اعلام کرد، می‌گوید: “حکومت‌گران در گذشته به ما بی‌اعتنا بوده‌اند و به اینکار ادامه خواهند داد. رهبران و شخصیت‌های سیاسی برجسته که از شرکت در نشست اقلیمی طفره می‌روند، بسیار بی‌مسئولیت هستند.” تونبرگ به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که #ترامپ رئیس جمهور آمریکا و #آنگلا_مرکل نخست وزیر آلمان با غیبت خود در کاتوویتس اولویت‌های خود را نشان داده‌اند. این دختر نوجوان تابستان گذشته از انفعال سیاست و سیاست‌بازها خسته شد و پس از تعطیلات تابستانی به مدرسه بازنگشت. درعوض با یک بنر اعتراض‌آمیز روبروی پارلمان سوئد ایستاد. با این حرکت که او روزهای جمعه را به نافرمانی مدنی در مواجهه با سیاستمداران طبیعت‌ستیز اختصاص داد، به‌تدریج دیگر دانش‌آموزان در سراسر دنیا نیز تشویق شده و به او پیوسته‌اند. به عنوان مثال، تنها در بیش از ۳۰ شهر استرالیا هفته گذشته هزاران دانش‌آموز برای مطالبه یک سیاست پایدار و خردمندانه برای حفاظت از زمین دربرابر خطر تغییراقلیم به خیابان آمدند.
تا ۱۵ دسامبر نمایندگانِ حدود ۲۰۰ دولت درباره چگونگی بکارگیری مقررات تقویت‌کننده برای به اجرا گذاشتن تعهدات پاریس، مذاکره کردند. در این میان واتیکان از شرکت‌کنندگان در کنفرانس خواسته تا دست به عمل بزنند. پیترو پارولین نماینده پاپ می‌گوید: «این پرسش وجود دارد که آیا اراده سیاسی کافی برای به اجرا گذاشتن هدف‌های اقلیمی وجود دارد یا خیر؟ تاکنون امضاکنندگان قرارداد پاریس کارهای عملی و امیدبخش اندکی را انجام داده‌اند.»

https://dw.com/de/15-j%C3%A4hrige-redet-klimapolitikern-ins-gewissen/a-46569114

🔻خواننده عزیز #روزنامه_شرق!
شاید اگر سماجت، عشق و معصومیت گرتا و گرتاها نبود، نمایندگان ۲۰۰ کشور شرکت‌کننده در کاتوویتس، بدون هیچ توافقی اجلاس را ترک می‌کردند. باید به نوجوانان و جوانان احترام نهاده و اجازه دهیم تا در فرآیند قدرت، عملاً #یاریگرانه مشارکت کنند. جامعه‌ای که به صدای شهروندان ۱۵ساله‌اش گوش کرده و آنها را به سخره نگیرد، آینده‌اش را نه‌فقط در برابر خطر تغییرات اقلیمی که هر نوع خطری که امنیت اجتماعی و ژینایی‌اش را به خطر اندازد، تاب‌آورانه تضمین می‌کند.

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید