🔻روحانیون در دوچرخه‌سواری پیشقدم شوند🔻

🔻روحانیون در دوچرخه‌سواری پیشقدم شوند🔻

#محمددرویش
صفحه آخر #روزنامه_شرق
۲۷ اسفند ۱۳۹۷

https://goo.gl/MpbYpG

🔴 ده استان کشور که در اولویت ترویج دوچرخه‌سواری قرار دارند! 🔴

۱⃣ اخیراً شورای عالی سلامت و امنیت غذایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سیاهه‌ای از هموطنانی را منتشر کرد که بیشتر از بقیه از عوارض کم‌تحرکی دچار آسیب شده‌اند. این هموطنان به ترتیب در استان‌های بوشهر، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، چهارمحال و بختیاری، اردبیل، کرمانشاه، البرز، سمنان و کرمان سکونت دارند.

۲⃣ آشکار است که کم‌تحرکی، بیشترین اثر در تشدید بیماری‌های غیرواگیر چون دیابت، کبدچرب، سکته‌های قلبی و فشار خون را دارد؛ مجموعه بیماری‌هایی که به قیمت سال ۱۳۹۶، حدود ۳۵هزارمیلیاردتومان برای درمانش از کیسه دولت و ملت می‌رود. رقمی ببش از بودجه سالانه بزرگ‌ترین وزارتخانه ایران؛ آموزش و پرورش.

۳⃣ اینک با نگاهی دوباره به استان‌ها و شهرهایی که بیشترین کم‌تحرکی در آنها گزارش شده، می‌توان دریافت که شهرداری این شهرها و استان‌ها تا چه اندازه بیشتر از بقیه باید به فکر تغییر سبک زندگی و ترویج استفاده از وسایل حمل و نقل پرتحرک‌تری مثل دوچرخه و پیاده‌روی باشند.

۴⃣ نکته تامل‌برانگیز دیگر، وضعیت تشدید کم‌تحرکی در استان‌هایی است که در نزد اغلب ایرانیان به سختکوشی، تحرک و قدرت بدنی بیشتر مشهور هستند. واقعاً چه اتفاقی رخ داده که هموطنان عزیز ما در یزد، چهارمحال و بختیاری، کرمانشاه و اردبیل باید اینک دچار کم‌تحرکی مزمن و خطرناک شوند؟ از همه حیرت‌انگیزتر آنکه رتبه یزد از پنجم در سال قبل به دوم رسیده! چرا؟ چگونه است مردمی که مشهورند به قنات، قنوت و قناعت، اینک چنین کم‌تحرک شده‌اند؟!

۵⃣ راست آن است که سرنوشت مردم یزد، یک هشدار بزرگ برای همه ما، به ویژه مسوولین آموزش و پرورش، محیط‌زیست و شهرداری‌هاست. امیدوارم سال ۱۳۹۸، سال اعتنای عملی به ترویج دوچرخه‌سواری در همه مناطق کشور، با اولویت ۱۰ استان یادشده باشد. و امیدوارم روحانیون ساکن در این ده استان، خود در صف مقدم ترویج دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی قرار گیرند تا کشور را از یک مصیبت بزرگ به کمک هم برهانیم.
آمین.

#کم‌تحرکی
#روحانیون_دوچرخه‌سوار
#دوچرخه‌سواری‌ایمن_درشهر_حق_ماست
#ده_استان_کم‌تحرک

🇮🇷: @darvishnameh

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید