🔴 چرا حسن روحانی باور نمی‌کند بارورسازی را، اما همچنان از سدسازی و انتقال‌سازی حمایت می‌کند؟! 🔴

🔴 چرا حسن روحانی باور نمی‌کند بارورسازی را، اما همچنان از سدسازی و انتقال‌سازی حمایت می‌کند؟! 🔴

✍ این گفتگوی کوتاه از یک نشست طولانی در حضور رییس‌جمهور و مدیران ارشد حوزه آب را با دقت تماشا کنید. زمانی که رییس‌جمهور حتی به موثربودنِ ۳ تا ۱۰درصدی #بارورسازی_ابرها شک می‌کند، وزیر نیرو از تجربه ۱۰ تا ۱۴درصدی #روسیه در #سوریه می‌گوید؛ همان سوریه‌ای که اگر روس‌ها واقعاً توانسته بودند مشکل کمبود آب را در آن کشور حل کنند، چند میلیون هکتار از اراضی کشاورزی‌اش بدون آب نمی‌ماند و با ضربه نهایی #گاپ و ساخت سدهای متعدد بر #فرات توسط دولت ترکیه، بیکارشدن کشاورزان و تشدید حاشیه‌نشینی، بی‌شک چنین التهابات سیاسی و شورش‌هایی در آن رخ نمی‌داد و گروهک نفرت‌انگیزِ #داعش در نطفه خفه می‌شد.

🔻خوب است #حسن_روحانی با همین تردیدِ خردمندانه، توصیه برخی از نزدیکانش در لزوم اجرای طرح‌های انتقال آب به #سمنان، #اصفهان، #کرمان، #قم، #یزد، #کاشان و ساخت #سدبختیاری را واکاوی کند؛ شک ندارم که به همین نتیجه خواهد رسید؛ اینکه با هزینه‌هایی کمتر، خسارت‌هایی اندک‌تر به طبیعت، همراهی مردمی بیشتر و تغییر سند توسعه در استان‌های یادشده براساس توانمندی‌های بوم‌شناختی ایشان، می‌توان توسعه‌ای درخورتر با مزیتی بیشتر برای مردم و طبیعت ایران به ارمغان آورد؛ بدون آنکه مجبور به تن‌دادن به غلبه تفکر‌سازه‌ای در مدیریت آب بود.

♦️#کارل_پوپر می‌گوید: “کسی که بهشتِ این دنیا را برایت جهنم کرده، مجبور است متقاعدت کند که بهشت جای دیگری است.” واقعیت این است که ما سالهاست با دستکاری نابخردانه و آزمندانه طبیعت به بهانه تامین غذا، رشد اقتصادی، اشتغال و نظایر آن، پنجمین طبیعت زیبای جهان را به شدت فرسوده و او را به مقام بالاترین میزان فرسایس خاک و بیشترین نرخ فرونشست زمین و یکی از آلوده‌ترین و زباله‌سازترین کشورهای جهان رسانده و یگانه درآمدِ او را پدرش قرار دادیم! ندادیم؟ و حالا همه آن آب‌سالارانِ قدرت‌سالار، مروجانِ #تراریخته‌باز و خام‌فروشانِ بی‌هنر و رانت‌خوار چنین می‌نمایند که غصه نخورید! بهشت، چیزی نیست که داشتیم؛ بهشت آن چیزی است که با سیاهه‌ای از “ترین” ها چون بلندترین، بزرگترین، گران‌ترین و طولانی‌ترین سد، مال، برج و جاده برایتان می‌سازیم …

🔻یادداشتی که هشت‌سال پیش نوشتم با عنوان: “تنها درآمد طبیعت ایران، پدرش بود!”
لطفاً در #مهاربیابان‌زایی آن را دوباره بخوانید:

تنها درآمد طبیعت ایران در سال 90 ، پدرش بود!

#کوچک_زیباست
#نه_به_بارورسازی‌ابرها
#نه_به_مهندسی‌اقلیم
#نه_به_انتقال‌آب

View this post on Instagram

. . 🔴 چرا حسن روحانی باور نمی‌کند بارورسازی را، اما همچنان از سدسازی و انتقال‌سازی حمایت می‌کند؟! 🔴 . ✍ این گفتگوی کوتاه از یک نشست طولانی در حضور رییس‌جمهور و مدیران ارشد حوزه آب را با دقت تماشا کنید. زمانی که رییس‌جمهور حتی به موثربودنِ ۳ تا ۱۰درصدی #بارورسازی_ابرها شک می‌کند، وزیر نیرو از تجربه ۱۰ تا ۱۴درصدی #روسیه در #سوریه می‌گوید؛ همان سوریه‌ای که اگر روس‌ها واقعاً توانسته بودند مشکل کمبود آب را در آن کشور حل کنند، چند میلیون هکتار از اراضی کشاورزی‌اش بدون آب نمی‌ماند و با ضربه نهایی #گاپ و ساخت سدهای متعدد بر #فرات توسط دولت ترکیه، بیکارشدن کشاورزان و تشدید حاشیه‌نشینی، بی‌شک چنین التهابات سیاسی و شورش‌هایی در آن رخ نمی‌داد و گروهک نفرت‌انگیزِ #داعش در نطفه خفه می‌شد. . 🔻خوب است #حسن_روحانی با همین تردیدِ خردمندانه، توصیه برخی از نزدیکانش در لزوم اجرای طرح‌های انتقال آب به #سمنان، #اصفهان، #کرمان، #قم، #یزد، #کاشان و ساخت #سدبختیاری را واکاوی کند؛ شک ندارم که به همین نتیجه خواهد رسید؛ اینکه با هزینه‌هایی کمتر، خسارت‌هایی اندک‌تر به طبیعت، همراهی مردمی بیشتر و تغییر سند توسعه در استان‌های یادشده براساس توانمندی‌های بوم‌شناختی ایشان، می‌توان توسعه‌ای درخورتر با مزیتی بیشتر برای مردم و طبیعت ایران به ارمغان آورد؛ بدون آنکه مجبور به تن‌دادن به غلبه تفکر‌سازه‌ای در مدیریت آب بود. . ♦️#کارل_پوپر می‌گوید: "کسی که بهشتِ این دنیا را برایت جهنم کرده، مجبور است متقاعدت کند که بهشت جای دیگری است." واقعیت این است که ما سالهاست با دستکاری نابخردانه و آزمندانه طبیعت به بهانه تامین غذا، رشد اقتصادی، اشتغال و نظایر آن، پنجمین طبیعت زیبای جهان را به شدت فرسوده و او را به مقام بالاترین میزان فرسایس خاک و بیشترین نرخ فرونشست زمین و یکی از آلوده‌ترین و زباله‌سازترین کشورهای جهان رسانده و یگانه درآمدِ او را پدرش قرار دادیم! ندادیم؟ و حالا همه آن آب‌سالارانِ قدرت‌سالار، مروجانِ #تراریخته‌باز و خام‌فروشانِ بی‌هنر و رانت‌خوار چنین می‌نمایند که غصه نخورید! بهشت، چیزی نیست که داشتیم؛ بهشت آن چیزی است که با سیاهه‌ای از "ترین" ها چون بلندترین، بزرگترین، گران‌ترین و طولانی‌ترین سد، مال، برج و جاده برایتان می‌سازیم … . #کوچک_زیباست #نه_به_مهندسی‌اقلیم #نه_به_انتقال‌آب #روحانی_بارورسازی_ابرها . . . 🔻یادداشتی که هشت‌سال پیش نوشتم با عنوان: "تنها درآمد طبیعت ایران، پدرش بود!" لطفاً در #مهاربیابان‌زایی آن را دوباره بخوانید: https://mohammaddarvish.com/desert/archives/7315 . .

A post shared by محمد درویش | Mohammad Darvish (@darvish.mohammad) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید