🔴 معمای کرخه! 🔴

🔴 معمای کرخه! 🔴

🇮🇷: @darvishnameh

✍ #سدسازها می‌گویند: اگر #سدکرخه و #گتوند نبود، خوزستان را آب برده بود!

۱⃣ در تاریخ دبی‌های ثبت‌شده برای رودخانه #کارون، دبی ۶۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه در دهه چهل ثبت شده است؛ یعنی پیش از آنکه هیچیک از سدهای کنونی وجود داشته باشند. این درحالی است که بیشینه دبی ورودی از کارون به #سد_دز یا سد گتوند اینک حتی به نیمی از آن رقم هم نرسیده است!

۲⃣ دوباره به تصاویر ماهواره‌ای از ۱۹ اسفند۹۷ تا ۱۹ فروردین ۹۸ نگاه کنید؛ چگونه خوزستان دارد زیر آب می‌رود؟ آیا چون سد به اندازه کافی نساختیم یا چون علیه قوانین حاکم بر طبیعت #زاگرس شورش کردیم؟!

۳⃣ قبول کنیم که راه مواجهه با سیل، مقابله با آن نیست، بلکه کنارآمدن با اوست. و برای کنارآمدن با سیل باید به حریم سیلابی رودخانه‌ها تجاوز نکرد؛ آنها را پیوسته لایروبی کرد؛ سیل‌های بالادست را پیش از رسیدن به کرخه و دز و گتوند، با بهبود پوشش گیاهی، ممانعت از کشاورزی در زیراشکوب جنگل، ممانعت از فشار بیش از حد دام، ممانعت از معدن‌کاوی غیراستاندارد، هدایت سیلاب‌ها به سوی تالاب‌ها، دریاچه‌ها، چالاب‌ها، آبرفت‌های درشت‌دانه، اعمال شگردهای آبخیزداری غیرسازه‌ای و سرانجام تکمیل نقشه پهنه‌بندی سیل در ایران مدیریت کرد.

۴⃣ دوباره در نشانی زیر نگاهی به دستاورد غرورآفرین #سیدآهنگ_کوثر و همکارانش در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس بیاندازیم، تا دریابیم کوتاه‌کردنِ مسیر رودخانه برای رسیدن پرشتاب‌ترِ قطرات باران به پشت سدهای مخزنی، اشتباهی خطرناک است! نیست؟

#نه_به_سدسازی_برای_مهارسیلاب

🔹این محتوا را نشر دهید تا تصمیم‌سازانِ کمتری گولِ سدسازانِ بیشتری را بخورند🔹

View this post on Instagram

. . ♦️آیا راهی برای کاهش بار سیلابی تا کرخه وجود نداشت؟♦️ . ✍اینجا #گربایگان_فسا در استان فارس است؛ جنگلی دوهزار هکتاری که سی سال است بدون قطره‌ای آبیاری به حیات خود ادامه می‌دهد؛ دکتر #آهنگ_کوثر و همکارانش در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس و مرکز حفاظت خاک و آبخیزداری وزارت جهادکشاورزی، نظیر چنین بستر مناسبی برای #پخش_سیلاب را – یعنی دشتی نفوذپذیر و برخوردار از آبرفت‌های درشت‌دانه – فراوان در سی و یک استان کشور یافته و جانمایی کرده‌اند؛ از جمله در همین حوضه آبخیز #سد_کرخه که تقریباً برابر با حوضه آبخیز دریاچه ارومیه، یعنی بیش از پنج‌برابر کشور #لبنان وسعت دارد. چگونه ممکن است در چنین حوضه پهناوری که قطرات باران باید بیش از هزار و پانصد کیلومتر بپیمایند تا از نخستین سرشاخه‌های کرخه در #گاماسیاب، قره‌سو، #کشکان، کاکارضا، #سیمره، چگنی، #زال، چولهول، مادیان‌رود، سراب روانسر، خرم‌رود، دینور، چمچال و … تا خوزستان بپیمایند و در این مسیر طولانی نتوان ضمن شناسایی پهنه‌های سیل‌خیز با توجه به ضریب گراولیوس زیرحوضه‌ها، زمان تمرکز، سهم پوشش گیاهی، شیب، عملیات تکنوژنیک، بهترین و کاراترین شگردها را برای کاهش ضریب رواناب اعمال نکرد؟ اگر از دانش آبخیزداری و آبخوانداری در چنین مواقعی نتوانیم استفاده کنیم، پس چه زمان نوبت آنها فرا می‌رسد؟ اینکه طرفداران #سدسازی می‌گویند: سیل اخیر نشان داد که ما تا چه اندازه به ساخت سدهای بیشتر نیاز داریم، آن هم در حوضه‌ای که هم‌اکنون بیش از پنجاه سد ساخته‌شده و در حال ساخت در استان‌های لرستان، کرمانشاه، ایلام، کردستان، همدان و خوزستان دارد! این یک اشتباه خطرناک – در بهترین حالت – و یک دروغ بزرگ برای تثبیت سوداگری سازه‌بازان در حوزه آب است. ما نباید اجازه می‌دادیم تا دبی کشکان به بیش از چهارهزارمترمکعب در ثانیه افزایش می‌یافت. در این باره بیشتر خواهم نوشت. . . ✍ کاری که در مدیریت سیل عملاً می‌کنیم، شبیه مواجهه ما در #طرح_تحول_سلامت بود! آیا بهتر نیست به جای ارزان‌تر کردن خدمات درمانی، کاری کنیم که مردم کمتر بیمار شوند؟ آیا به جای ساختن سدهای بیشتر، بهتر نیست کاری کنیم که ضریب رواناب در کوهستان‌ها کاهش یابد؟ . ✍ تصاویر دوم تا ششم مربوط به سیزدهم فروردین امسال در کنار جنگل گربایگان‌فسا است که مردم اطمینان دارند سیل را سامانه‌های پخش سیلاب مهار خواهد کرد و نگران خطری نیستند. به انبوه پوشش گیاهی خوب دقت کنید. تصاویر ماهواره‌ای آخر، نحوه زیرِ آب رفتن خوزستان در طول یکماه اخیر را نشان می‌دهد. . #نه_به_سدسازی_برای_مهارسیلاب . .

A post shared by محمد درویش | Mohammad Darvish (@darvish.mohammad) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید