🔴آیا می‌توان این سیاه‌ترین شمارش معکوس را متوقف کرد؟!🔴

🔴آیا می‌توان این سیاه‌ترین شمارش معکوس را متوقف کرد؟!🔴

🇮🇷: @darvishnameh

✍ لذت می‌برم و تحسین می‌کنم حرکت کنشگرانِ محیط‌زیستی مخالف آبگیری #سد_ایلی‌سو در ترکیه را که بیش از دو دهه است می‌کوشند و فشارها، تهدیدها، تحدیدها، تطمیع‌ها و کم‌توجهی‌ها هرگز نتوانسته ذره‌ای در باور و اراده آنها خلل وارد کند. کاش کنشگران محیط‌زیستی در انزلی، گاوخونی، هورالعظیم، لاسک، شهربیجار، شفارود، پل‌رود، هراز، جازموریان، بختگان و … نیز درس گرفته و آنقدر راحت افسرده، ناامید و منفعل نشده و خود را از پیش شکست‌خورده نمی‌پنداشتند و تا آخرین لحظه مطالبات خویش را فریاد می‌زدند. متاسفانه خبر رسیده که روز ۲۰خرداد دولت ترکیه می‌خواهد آبگیری سد ایلی‌سو بر سرشاخه‌های دجله را آغاز کند که حدود دوبرابر بزرگ‌تر از بزرگ‌ترین سد ایران، کرخه است. این آبگیری به معنای شوکی بزرگ به هورالعظیم از سمت عراق است که البته دودش به چشم هموطنان ما در خوزستان خواهد رفت. اما شگفت‌آورتر آنکه دولت ایران عملاً نمی‌تواند به این آبگیری اعتراض کند، چرا که خودش بر روی سرشاخه‌های دجله در استان‌های آذربایجان غربی، کرمانشاه و کردستان سد بسته و یا طرح‌های انتقال آب اجرا کرده و تاسف‌بارتر آنکه با احداث سد کرخه و به بهانه اکتشافات ارزان‌تر نفتی در میدان آزادگان و توسعه برنج‌کاری در پایین‌دست کرخه، عملاً آخرین میخ را به تابوت هورالعظیم زده است.

http://www.hasankeyfgirisimi.net

🔹اینک اما فعالان محیط‌زیستی در ترکیه در فراخوانی بزرگ و دعوتی عام جنبش‌های مدنی، سازمان‌های غیردولتی و مردم را به سومین روز حرکت جهانی در دفاع از شهر ۱۲هزار ساله #حسن‌کیف و رود دجله در روزهای هفتم و هشتم ژوئن ۲۰۱۹ فراخوانده‌اند. این بسیار ضروری است زیرا دولت ترکیه اعلام کرده که روز دهم ژوئن آبگیری مخزن سد ایلی‌سو را آغاز خواهد کرد. روز پانزدهم مه ۲۰۱۹ بیش از ۱۰۰ سازمان مردمی از ترکیه، عراق، ایران و دیگر کشورها با انتشار بیانیه‌ای از دولت ترکیه خواستار تعطیل‌کردن پروژه مخرب ایلی‌سو و آغاز پروسه‌ای جدید در دره دجله شدند. آنها همچنین از مردم خواسته‌اند تا با به‌زیر آب بردن دره دجله که موجب آسیب سهمگین به مناطق پائین دست در سوریه و به‌ویژه عراق و ایران می‌شود، مقابله کنند. اگر اقدام دولت ترکیه انجام شود، سد ایلی‌سو یک فاجعه مدنی، فرهنگی و اکولوژیکی بی‌رقیب برای بخش‌های بزرگی از میانرودان (مزوپوتامیا یا بین‌النهرین) خواهد بود.
برای روزهای هفتم و هشتم ژوئن برنامه‌هایی در چندین شهر ترکیه و در سراسر میانرودان در نظر گرفته شده است.
همه دعوت هستید تا در شهر یا کشور خود یک اقدام مدنی را در اعتراض به پروژه ایلی‌سو برنامه‌ریزی کنید. درخواست‌ها می‌توانند دولت ترکیه و کمپانی اتریشی آندریتس که برنامه سدسازی را رهبری می‌کند، هدف‌گیری کنند. همچنین می‌توان از دولت عراق خواست تا فورا به اقدام علیه تشدید بیابان‌زایی که این کشور را تهدید می‌کند و تاکنون به طرز شگفت‌انگیزی در برابر آن ساکت مانده، بپردازد.
برخلاف دو حرکت جهانی پیشین در دفاع از حسن‌کیف، ما اینبار درنظر داریم تا تنوع برنامه‌ها را گسترش دهیم، از جمله شرکت‌ هنرمندان در این اعتراضات. حدود یک‌هفته دیگر در این‌مورد بیشتر توضیح خواهیم داد. در آگاه کردن ما درباره برنامه‌هایی که دارید، درنگ نکنید.

#نه_به_آبگیری_سد_ایلی‌سو
#نجات_میانرودان

https://t.me/darvishnameh/7376

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید