♦️دوچرخه‌سواری زنان؛ امید روزهای بی‌امیدی!♦️

♦️دوچرخه‌سواری زنان؛ امید روزهای بی‌امیدی!♦️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ تقریباً همه‌ی خبرها بد است؛ مردم شبیه محکومین اعدامی می‌مانند که از شدت انفعال و تسلیم، دیگر هیچ رویدادی تحریک‌شان نمی‌کند! حتی شنیدن خبر تحریم وزیر خارجه ایران، یعنی: یکی از متعادل‌ترین سیاستمداران ایران از سوی نامتعادل‌ترین رهبران کاخ سفید تحریم می‌شود تا بگوید: تشدید تندروی، رمز فروش اسلحه بیشتر و تحکیم هژمونی آمریکایی در جهان است!

۲️⃣ در این میان، دیروز در جمع دوچرخه‌سوارانِ قوچانی فقط امید دیدم و نشاط؛ درست مثل هفته قبل که چنین صحنه‌هایی را در نیشابور و رباط‌کریم دیدم. زنان هم‌پای مردان رکاب می‌زدند و البته مسوولین می‌کوشیدند در یک قاب با آنها قرار نگیرند. روزگاری نه‌چندان دور تنها اجتماع پرانگیزه و امیدواری را که در بین محیط‌زیستی‌ها می‌دیدم، تسهیلگران #مدارس_طبیعت بودند که آنهم به مدد انتخاب ویرانگرانه‌ی حسن روحانی و گماردنِ عیسی کلانتری، تقریباً نابود شد! انگار گروهی در این مملکت مهم‌ترین دشمن خود را فراتر از آمریکا و اسراییل، شادی مردم می‌دانند. وگرنه چرا باید پیشنهاد دهند که به جای روز تولد امام رضا (ع)، تاریخ شهادت‌شان تعطیل رسمی باشد؟!

۳️⃣ بدترین تهدیدِ این کشور نه فرونشست و بیابان‌زایی است و نه ریزگرد و آلودگی! ملتی که بپندارد، شادزیستن و خودبودن، بزرگترین جرم و خلاف حکومتی است، هرگز در مسیر ترمیمِ تهدیدهای بوم‌شناختی سرزمینش حرکت نمی‌کند. اینکه مطابق تازه‌ترین آمارهای جهانی، ایرانیان در شمار عصبی‌ترین و افسرده‌ترین ملت‌های جهان رتبه‌بندی شده‌اند، ناگوارتر از هر تهدید دیگر است؛ نشانه‌هایش را می‌توان در آمارهای مربوط به رشد شتابان و باورنکردنی استعمال دخانیات در بین جوانان دختر و پسر – یعنی دهه‌ی هفتادی‌ها و هشتادی‌ها – دید!

۴️⃣ اینک اما پرچم امید را همچنان دوچرخه‌سواران دختر و پسر در جای‌جای وطن در اهتزاز نگه داشته‌اند. هرچند گروهی از محافظه‌کارانِ متحجر و واپس‌گرا که از رواج اشرافیت دینی و رانت‌خواری حکومتی کمتر نگران می‌شوند تا پدیدارشدنِ موی یک زن در معابر عمومی، آشکارا تمام قدرت خود را در حالی که آمریکا و متحدینش در خلیج‌فارس قدرت‌نمایی می‌کنند، اختصاص به مهارِ قدرت‌نمایی دوچرخه‌سواران در خیابان‌ها کرده‌اند! چرا توجه نمی‌کنید که کمترین میزان اعتیاد به مواد مخدر، سیگار و افسردگی در بین دوچرخه‌سواران است؟ چرا سرداران دولتی، پورشه‌سواری آقازاده‌ها و خانم‌زاده‌های حکومتی را تحمل می‌کنند؟ چرا نمی‌بینند که فضای اغلب کافه‌ها از شدت دود سیگار، مه‌آلود شده و بوی علف و گراس از پشت هر بوته‌ای در پارک‌ها به مشام می‌رسد؛ اما به مجرد رکاب‌زنی یک دختر محجبه، فریاد وااسلام‌شان تریبون‌های نماز جمعه را به لرزه می‌اندازد؟

۵️⃣ با چنین رویکردی ده کلیپ و عکس منتشرشده در این پست را تماشا کرده و درنگ کنید. از رکابزنی یک دانشجوی ممتاز دانشگاه صنعتی شریف در معابری که انگار همه‌جایش تابلوی ورود ممنوع فریاد مرگ بر نشاط می‌زند تا قصه ازدواج #مینا_گلابگیرها، دانشجوی ممتاز دانشگاه تهران که زینت‌بخش سفره عقدش، دوچرخه است و تا اجتماع پرشور و استثنایی دوچرخه‌سواران در مشهد و سخنان و مطالبات #سمانه_الهی در قوچان و همرزمانش.

۶️⃣ ای عقلای قوم! لطفاً با تداوم سکوت و محافظه‌کاری شگفت‌انگیزتان به تندروهای مذهبی‌نما اجازه ندهید تا آخرین خاکریزهای امید و نشاط هم در این مملکت فتح شود. ما با ترویج دوچرخه‌سواری، فقط به جنگ آلودگی هوا، مهار اصوات ناهنجار و ترافیک نمی‌رویم؛ ترویج دوچرخه‌سواری یعنی: جلوگیری از هدر رفت هزاران میلیارد تومان از سرمایه‌های ملی که سالانه خرج درمان بیماری‌های غیرواگیر، سیگار، افسردگی و مواد مخدر می‌شود؛ ترویج دوچرخه‌سواری یعنی: کاهش نرخ تصادفات رانندگی با خودرو و موتورسیکلت و کاهش هزینه‌های ۲۰هزارمیلیاردتومانی بیمه شخص ثالث در ماه؛ یعنی همان رقمی که برای تاب‌آوری دوباره دریاچه ارومیه نیاز داریم. اصولاً ملتی که عادت به دوچرخه دارد و با لبخند در معابر عمومی رکاب می‌زند و پیاده می‌رود را سخت‌تر می‌شود تحریم، هراسان، افسرده و تسلیم کرد. دوچرخه‌سواری نمادِ اقتصاد مقاومتی و ساده‌زیستی است. وقتی در یک شهر کوچک ۱۰۰هزارنفری مثل قوچان، کارخانه دوچرخه‌سازی آساک دوچرخ تا هزار شغل مستقیم و وابسته می‌تواند بیافریند، چرا نباید از چنین صنایعی سزاوارانه‌تر حمایت کرد؟ دوچرخه‌های #آساک‌_دوچرخ در چهار مدل کودکان، زنانه، عادی و برقی تولید می‌شود و پنج‌سال گارانتی دارد و قیمت دوچرخه‌هایش از ۵۵۰هزار تومان شروع می‌شود که تقریباً همه اقشار جامعه می‌توانند با هر قدرت خریدی از آن بهره‌مند شوند. برای سفارش خرید با شماره‌تلفن‌های شرکت در #قوچان و تهران می‌توانید تماس بگیرید:

📞: ۰۵۱۱- ۸۵۴۱۸۵۱
☎️: ۰۲۱- ۸۷۸۸۵۸۰

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید