♦️بهانه‌های زندگی در شهمیرزاد؛ شهر گردوها!♦️

♦️بهانه‌های زندگی در شهمیرزاد؛ شهر گردوها!♦️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ به شهمیرزاد رفتم؛ دیاری همیشه سبز، خنک با مردمانی دوست‌داشتنی که از دیرباز قدر سرزمین‌شان را می‌دانستند. گواهش همین درختان کهنسالی است که همه جای شهر روییده‌اند و مردم حق تقدم را به آنها داده‌اند و نه خودروها، حتی اگر وسط خیابان اصلی شهر روییده باشند. جالب آنکه درختان گردو آنقدر در شهمیرزاد حرمت دارند که حتی پایه‌های خشکش هم – عکس هفت – اجازه دارند همچنان به آفتاب سلام دهند.

۲️⃣ کلیپ نخست و دوم روایتی کوتاه از یک حرکت جمعی و تعاونی بزرگ مردم این دیار برای نگهبانی از سرزمین‌شان است؛ مدیران کشت و صنعت شهمیرزاد قول دادند تا هر پنج توصیه مرا عملی کنند. پس منتظر گزارشی دیگر از عملی‌شدنِ این توصیه‌ها می‌مانیم.

۳️⃣ کلیپ سوم ماجرای آب‌دارشدنِ دوباره چشمه #شیرقلعه را به تصویر کشیده که بنا به افسانه‌ای کهن، خدماتی متفاوت برای دخترانِ دم‌بخت ارایه می‌کرده است و در پایین‌دستش گویا منزل تابستانی رییس‌جمهور یا بستگان نزدیکش وجود دارد که ایشان گاه در آن اقامت می‌کنند.

۴️⃣ عکس چهارم، تونل #چشمه_روزیه را نشان می‌دهد که درست سرنوشتی مشابه و تلخ را مانند #چشمه_لنگان در #فریدون‌شهر رقم زده و رودخانه‌ای که به سمت دریای کاسپین روان بود را با حفر یک تونل تغییر مسیر دادند؛ اما متاسفانه دستکاری در آبخوان منطقه و عدم توجه به قوانین حاکم بر نظام آبشناختی حوضه آبخیز منطقه، سبب کاهش چشمگیر آبدهی دشت شهمیرزاد شد و خشم مردم از شهمیرزاد تا قائم‌شهر را برانگیخت. آیا عبرت می‌گیریم یا همچنان بر اجرای طرح‌های انتقال آب اصرار می‌ورزیم؟!

۵️⃣ فکر نکنم آدمی باشد که در محور گرمسار به سمنان تردد کند – کلیپ دهم – و شیفته‌ی #ناهمواری‌های_مارنی دوران سوم زمین‌شناسی یا همان بدلندها نشود …

#شهر_گردوها
#شهمیرزاد

View this post on Instagram

. . ♦️بهانه‌های زندگی در شهمیرزاد؛ شهر گردوها!♦️ . 1️⃣ به شهمیرزاد رفتم؛ دیاری همیشه سبز، خنک با مردمانی دوست‌داشتنی که از دیرباز قدر سرزمین‌شان را می‌دانستند. گواهش همین درختان کهنسالی است که همه جای شهر روییده‌اند و مردم حق تقدم را به آنها داده‌اند و نه خودروها، حتی اگر وسط خیابان اصلی شهر روییده باشند. جالب آنکه درختان گردو آنقدر در شهمیرزاد حرمت دارند که حتی پایه‌های خشکش هم – عکس هفت – اجازه دارند همچنان به آفتاب سلام دهند. . 2️⃣ کلیپ نخست و دوم روایتی کوتاه از یک حرکت جمعی و تعاونی بزرگ مردم این دیار برای نگهبانی از سرزمین‌شان است؛ مدیران کشت و صنعت شهمیرزاد قول دادند تا هر پنج توصیه مرا عملی کنند. پس منتظر گزارشی دیگر از عملی‌شدنِ این توصیه‌ها می‌مانیم. . 3️⃣ کلیپ سوم ماجرای آب‌دارشدنِ دوباره چشمه #شیرقلعه را به تصویر کشیده که بنا به افسانه‌ای کهن، خدماتی متفاوت برای دخترانِ دم‌بخت ارایه می‌کرده است و در پایین‌دستش گویا منزل تابستانی رییس‌جمهور یا بستگان نزدیکش وجود دارد که ایشان گاه در آن اقامت می‌کنند. . 4️⃣ عکس چهارم، تونل #چشمه_روزیه را نشان می‌دهد که درست سرنوشتی مشابه و تلخ را مانند #چشمه_لنگان در #فریدون‌شهر رقم زده و رودخانه‌ای که به سمت دریای کاسپین روان بود را با حفر یک تونل تغییر مسیر دادند؛ اما متاسفانه دستکاری در آبخوان منطقه و عدم توجه به قوانین حاکم بر نظام آبشناختی حوضه آبخیز منطقه، سبب کاهش چشمگیر آبدهی دشت شهمیرزاد شد و خشم مردم از شهمیرزاد تا قائم‌شهر را برانگیخت. آیا عبرت می‌گیریم یا همچنان بر اجرای طرح‌های انتقال آب اصرار می‌ورزیم؟! . 5️⃣ فکر نکنم آدمی باشد که در محور گرمسار به سمنان تردد کند – کلیپ دهم – و شیفته‌ی #ناهمواری‌های_مارنی دوران سوم زمین‌شناسی یا همان بدلندها نشود … . #شهر_گردوها #شهمیرزاد

A post shared by محمد درویش | Mohammad Darvish (@darvish.mohammad) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید