♦️رمزگشایی از تخریب سرزمین در ایران با همین فیلم کوتاه اما گویا!♦️

♦️رمزگشایی از تخریب سرزمین در ایران با همین فیلم کوتاه اما گویا!♦️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ اینجا شمال خوزستان در قلمرو شهرستان ایذه است. عملیات احداث یک جاده روستایی در حوالی دهکده گلزار. نگاه کنید که چگونه با خونسردی و خشونت کامل بلوط‌های زاگرس را در اثر انفجاری مهیب متلاشی کرده و هزاران تن خاک ارزشمند را نابود می‌کنیم. غم‌انگیزتر آنکه از این عملیات مخرب و چندش‌آور به عنوان خبر خوب برای مردم محروم منطقه یاد شده است! دقت کنید: چقدر نگاهِ فعالان محیط‌زیستی به موضوع توسعه پایدار با نگرش پیش‌قراولانِ رشد و پیشرفت در دولت جمهوری اسلامی ایران از هم دور است!

۲️⃣ با خود می‌گویم: مگر نمی‌بینند افزایش محسوس نرخ فرسایش خاک را که به بیش از سی‌تن در هکتار رسیده است؟ مگر نمی‌بینند که با ریشه‌کن کردن بلوط‌ها، ارژن‌ها و بنه‌ها، تنوع زیستی کاهش یافته، سیل‌های ویرانگر افزایش یافته و چشمه‌ها شتابناک‌تر می‌خشکند و مهاجرت تسریع می‌شود؟ اصلاً حتی قبل از انفجار نکوشیدند تا درختان را قطع کرده و بتوانند از چوب‌شان استفاده کنند! یعنی ما آنقدر ملت ثروتمندی هستیم که وقت جمع‌آوری پول خرد نداریم؟

۳️⃣ راست آن است که نگاه دولت‌ها در طول تاریخ به محیط‌زیست، به رغم شعارهای دلفریب، عمیقاً بی‌شباهت به نگاه پیمانکار این پروژه نیست و تا وقتی که هنوز گروهی قدرت‌سالار با افتخار از تخریب مواهب طبیعی سرزمین مادری به عنوان نماد پیشرفت، سازندگی و اشتغال‌زایی یاد می‌کنند، نمی‌توان امید به تغییری پایدار به نفع طبیعت و ارتقای کیفیت زیستن در ایران داشت.

۴️⃣ چقدر دوست دارم با #هوشنگ_ابتهاج عزیز همچنان همراه بوده و تکرار کنم: “گر بدی گیرد جهان را سر به‌سر ؛ در دلم امید خوبی را مبر” و چقدر سخت و دشوار است در این روزها این همراهی! نه؟

#ایذه #باغملک #دهدز #زاگرس #هیرکانی #جنگلزدایی #ارزش_محیط_زیست
#دولت_محیط_نیستی
#دولت_محیط_ایست

View this post on Instagram

. . ♦️رمزگشایی از تخریب سرزمین در ایران با همین فیلم کوتاه اما گویا!♦️ . 1️⃣ اینجا شمال خوزستان در قلمرو شهرستان ایذه است. عملیات احداث یک جاده روستایی. نگاه کنید که چگونه با خونسردی و خشونت کامل بلوط‌های زاگرس را در اثر انفجاری مهیب متلاشی کرده و هزاران تن خاک ارزشمند را نابود می‌کنیم. غم‌انگیزتر آنکه از این عملیات مخرب به عنوان خبر خوب برای مردم محروم منطقه یاد شده است! دقت کنید: چقدر نگاهِ فعالان محیط‌زیستی به موضوع توسعه پایدار با نگرش پیش‌قراولانِ رشد و پیشرفت در دولت از هم دور است – با عکس دوم مقایسه شود! . 2️⃣ با خود می‌گویم: مگر نمی‌بینند افزایش محسوس نرخ فرسایش خاک را که به بیش از سی‌تن در هکتار رسیده است؟ مگر نمی‌بینند که با ریشه‌کن کردن بلوط‌ها، ارژن‌ها و بنه‌ها، تنوع زیستی کاهش یافته، سیل‌های ویرانگر افزایش یافته و چشمه‌ها شتابناک‌تر می‌خشکند و مهاجرت تسریع می‌شود؟ اصلاً حتی قبل از انفجار نکوشیدند تا درختان را قطع کرده و بتوانند از چوب‌شان استفاده کنند! یعنی ما آنقدر ملت ثروتمندی هستیم که وقت جمع‌آوری پول خرد نداریم؟ . 3️⃣ راست آن است که نگاه دولت‌ها در طول تاریخ به محیط‌زیست، به رغم شعارهای دلفریب، عمیقاً بی‌شباهت به نگاه پیمانکار این پروژه نیست و تا وقتی که هنوز گروهی قدرت‌سالار با افتخار از تخریب مواهب طبیعی سرزمین مادری به عنوان نماد پیشرفت، سازندگی و اشتغال‌زایی یاد می‌کنند، نمی‌توان امید به تغییری پایدار به نفع طبیعت و ارتقای کیفیت زیستن در ایران داشت. . . 4️⃣ عکس سوم جاده #روانسر به پاوه در منطقه #اورامانات را نشان می‌دهد؛ واقعاً کجا رفتند آن بلوط‌ها؟ عکس چهارم تخریب جنگل و #غار_اسپهبد_خورشید در #سوادکوه به بهانه استخراج شن و ماسه و تصویر پنجم زباله‌هایی که همچنان جای جنگل‌ها را در بالادست #تنکابن می‌گیرند. تصاویر ششم تا هشتم مراحل ساخت دهکده توریستی #لیلاکوه در #لنگرود و حجم باورنکردنی تخریب و ریشه‌کنی درختان و خاکبرداری را نشان می‌دهد. تصویر نهم همین دیروز در پارک ملی گلستان! نگاه کنید در کنار تابلو هشدار زباله ایستاده‌ام؛ و زباله‌های فراوان در اطراف! و در نهایت کلیپ دهم؛ سرنوشت غم‌انگیز #نیلکوه که همچنان قربانی کوه‌تراشی کارخانه سیمان شده است. . 5️⃣ چقدر دوست دارم با #هوشنگ_ابتهاج عزیز همچنان همراه بوده و تکرار کنم: "گر بدی گیرد جهان را سر به‌سر ؛ در دلم امید خوبی را مبر" و چقدر سخت و دشوار است در این روزها این همراهی! نه؟ . #ایذه #باغملک #دهدز #زاگرس #هیرکانی #جنگلزدایی #ارزش_محیط_زیست #دولت_محیط_نیستی #دولت_محیط_ایست . .

A post shared by Mohammad Darvish (@darvish.mohammad) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید