‍ 🔊فایل صوتی

‍ 🔊فایل صوتی

#خرد_جنسی / قسمت بیست هشتم

گفتگوی با دکتر مهتا بذرافکن

اثرات خشکسالی بر زیست جنسی!

جلسه قبل اینجا

تغییر اقلیم، خشکسالی، و تاثیرات آن بر زیست جنسی
✍️ یاسر عرب

✅سخن از امتداد یک درد است. در چند دهه ی اخیر بیش از یک میلیون نفر، تنها از مردمان استان سیستان و بلوچستان از آن دیار کوچ کرده اند و اکثرا به شمال. اگر زیست اجتماعی و فرهنگی و اقتصادیِ مردمان ترکمن صحرا به هم ریخته ولی به چشم عام نمیاید، حاشیه نشینی های گسترده (۱۱ تا ۱۶ میلیونی) اما دیگر برای عارف و عامی اظهر من الشمس شده است. حاشیه نشینی گسترده ی مردمان روستا از سنندج گرفته تا مشهد واقعیتی است که نشان می دهد زیست روستایی در نیمه ی جنوبی و شرقی ایران صعب و اقتصاد مبتنی بر کشاورزی و دامداری کم رونق شده است. اما عوارض تغییر اقلیم و خشکسالی و کوچ مردمان عشایر و روستایی تنها در این حوزه خلاصه نمی شود!

✅محیط زیست را از این رو محیط زیست خوانده اند که محیطِ “زیست” است! و این زیست، تافته ی جدا بافته ای از “زیست جنسی” نیست! پس بر آن شدیم با دعوت دکتر مهتا بذرافکن (جامعه شناس) نوری بر اضلاع متفاوتِ پیامدهای خشکسالی (و همچنین آلودگی محیط زیستی) بر زیست جنسی جامعه مان بیندازیم. خاصه اینکه ایشان از نه فقط با تحقیق کتابخانه ای بلکه از پس تولد و زندگی روزمره در یکی از روستاهای حالا متروک شده ی ایران، جزئیاتی را به چشم دیده که با دستاورد پژوهش های فرمایشی تفاوتی چشمگیر دارد. زندگی در استان فارس، کار در استان بوشهر، مداقه در وضعیت زیست جنسی روستاهای بلوچستان، تحقیق میدانی در عسلویه، تلاش مستمر در حوزه ی توانمند سازی زنان روستایی، به میهمان این قسمت خرد جنسی برای چیدنِ ارائه اش کمک شایانی کرده است.

✅در شرایطی که حوزه زیست جنسی ما اساسا حوزه ای امنیتی، شهری و برساخت شده است، ارائه ایشان زنگ هشدارهایی جدی در مورد افسردگی زنانِ روستایی، زنانه شدن روستاهای ایران، زیست جنسی مردان حاشیه نشین در شهرها و … را به صدا در میاورد. سر فصلهایی که در رسانه های رسمی ما جایی برای بیان خود ندارند.

.
🆔 @sokhanranihaa
🆔 @sokhanranihaa
🆑کانال سخنرانی ها
🌹

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید