🔻برنی سندرز برنامه‌ای برای نجات جهان ارایه داد! آیا برای مردم آمریکا و ایران مهم است؟🔻

🔻برنی سندرز برنامه‌ای برای نجات جهان ارایه داد! آیا برای مردم آمریکا و ایران مهم است؟🔻

🇮🇷: @darvishnameh

✍ برنی سندرز – یکی از رقبای جدی ترامپ در انتخابات آینده آمریکا، دوشنبه گذشته با اشاره به اینکه جهان‌گرمایی هم بزرگترین خطری است که ایالات متحده و جهان با آن روبروست و هم می‌تواند بهترین موقعیت برای تحولی بزرگ به‌شمار رود، از یک طرح جامع اقتصادی سبز -Green New Deal- پرده‌برداری کرد که اقتصاد ایالات متحده را به صورت ۱۰۰% از انرژی‌های فسیلی و تجدیدناپذیر خلاص کرده و به انرژی تجدیدپذیر یا نو انتقال می‌دهد؛ تحولی که به گفته او می‌تواند در طول یک‌دهه ۲۰ میلیون شغل با دستمزد مناسب ایجاد کند. سندرز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این لحظه‌ای بسیار مهم در تاریخ امریکا و بشریت است. اگر ما در کاخ سفید باشیم، دهه اقتصادی سبز جدیدی به راه خواهیم انداخت؛ برای پیش‌گیری از فاجعه اقلیمی، یک برنامه ده ساله بسیج نیروها که در جریان آن تغییر اقلیم، عدالت و برابری در تقریبا هر زمینه‌‌ای از سیاست، از مهاجرت گرفته تا تجارت و سیاست خارجی و فراتر از آن مورد توجه قرار خواهد گرفت.»
این برنامه پویا و پرتکاپوی ده ساله برای مبارزه با بحران اقلیم زمانی ارایه می‌شود که جامعه پژوهشی بین‌المللی هشدار می‌دهد قطع نیمی از انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان بایست تا سال ۲۰۳۰ صورت گیرد تا بتوان از یک فاجعه برای سیاره پیشگیری کرد.
سندرز اضافه می‌کند: «جنگل‌های بارانی آمازون در حال سوختن هستند، یخ‌های گرینلند آب می‌شوند و شمالگان آتش گرفته. مردم در سراسر کشور و دنیا نتایج مر‌گبار بحران اقلیمی را با رخدادهای حدی – افراطی – آب و هوایی مانند موجهای گرمایی بی‌سابقه، خشکسالی، سیلاب، و توفان‌هایی که تمامی جوامع، اکوسیستم‌ها، اقتصاد و روش‌های زندگی را واژگون می‌کنند و زندگی میلیون‌ها نفر را به‌خطر می‌اندازند، در حال تجربه هستند.»
برنامه اقتصادی سبز جدید سندرز شامل نکات زیر است:
-رسیدن به ۱۰۰% انرژی تجدیدپذیر در زمینه استحصال برق و تردد تا حداکثر سال ۲۰۳۰ و کربن صفر کامل تا سال ۲۰۵۰.
-۱۶.۳ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری برای ایجاد ۲۰ میلیون شغل، توسعه زیرساخت‌های پایدار و پشتیبانی از جوامع آسیب‌پذیر در خط مقدم
-همراهی با تلاش‌های بین‌المللی برای کاهش انتشارات کربن با در اختیار گذاشتن ۲۰۰ میلیارد دلار برای ایجاد صندوق سبز اقلیمی و بازگشت به قرارداد پاریس
-منع شکست هیدرولیکی، استخراج سنگ‌ از معادن زغال‌سنگ و داد و ستد سوخت‌های فسیلی؛ پیگرد قانونی و شکایت از صنعت سوخت فسیلی برای خسارت‌های ایجاد شده از جانب آنها
-تضمین انتقال شغلی مطمئن و عادلانه برای کارگرانی که در حال حاضر در صنعت سوخت فسیلی مشغول بکار هستند
بنا به کمپین انتخاباتی سناتور سندرز، با فشار بر صنعت سوخت فسیلی به‌منظور پرداخت جریمه برای آلودگی‌هایی که آنها ایجاد کرده‌اند، حذف یارانه سوخت‌های فسیلی، کاهش بودجه نظامی که به وابستگی نفت جهانی اختصاص دارد، افزایش مالیات برای متمول‌ترین شهروندان آمریکایی و غیره، این برنامه در «طول ۱۵ سال هزینه خود را تأمین خواهد کرد».
سندرز قول می‌دهد در مقایسه با دیگر نامزدهای ریاست‌جمهوری در تاریخ برای پایان دادن به شبکه صنعت سوخت‌های فسیلی به پیش برود، از جمله با مجبور کردن این صنعت به پرداخت آلودگی‌هایی که موجب شده‌اند و پیگرد قانونی آن برای خسارت‌های ایجاد شده.
جک شاپیرو، کنشگر ارشد اقلیمی که با سازمان صلح سبز آمریکا همکاری دارد می‌گوید: «اگر مقامات اجرایی و لابی‌گرهای صنعت سوخت فسیلی برنامه سندرز را بخوانند، وحشت زده می‌شوند و باید هم که بشوند.
وینونا هاوتر، مدیر اجرایی بخش سیاسی از سازمان غیردولتی Food & Water Justice با تحسین از سندرز از پیشنهاد او به‌عنوان تغییری اساسی نام می‌برد. به گفته او «سناتور سندرز با این برنامه پویا و الهام‌بخش معیار شفافی برای سیاست‌گذاری معنی‌دار و منطقی در زمینه اقلیم و انرژی در انتخابات ریاست‌جمهوری و فراتر از آن گذاشته.

🔹️خواننده عزیز روزنامه شرق!
در حالی که در ایران دعوا همچنان در صنایع خودروسازی بالاست که آیا خودروهای دیزلی به شدت آلاینده بسازیم یا نسازیم؟ کاندیداهای پیش‌رو در مهد خودروسازی جهان، چنین شجاعانه از پایبندی به ملاحظات محیط‌زیستی سخن می‌گویند. کاش هم در داخل کشور، آنهایی که همچنان بر طبل نیروگاه‌های حرارتی و سوخت ارزان نفتی و زغال سنگ طبس می‌کوبند، درس گیرند و هم مخالفان جمهوری اسلامی در آمریکا که حاضر شدند با شیطان‌هایی به نام ترامپ، پمپئو و بولتون دست دهند؛ یعنی: منفورترین سیاستمداران جهان در پیشگاه همه محیط‌زیستی‌های عالم.

#قلم_سبز
#روزنامه_شرق
#برنی_سندرز

https://t.me/darvishnameh/8704

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید