🔻کجای دنیا هزاران درخت بلوط ۱۰۰ تا پانصدساله را ریشه‌کن می‌کنند تا بر عرضِ یک محور ۳۰کیلومتری بیافزایند؟!🔻

🔻کجای دنیا هزاران درخت بلوط ۱۰۰ تا پانصدساله را ریشه‌کن می‌کنند تا بر عرضِ یک محور ۳۰کیلومتری بیافزایند؟!🔻

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ این ۱۵هزار بلوط را دیگر نه آن کشاورز، نه آن قاچاقچی چوب، نه آن زغال‌فروش، نه آن جنگلخوار و نه آن دامدار ریشه‌کن نکرده؛ حتی بهانه قطع این درختان ساخت حوزه علمیه هم نیست! بلکه دولت عاملِ آن است؛ همان #دولت_محیط_نیستی که قراربود محیط‌زیستی‌ترین دولت تاریخ ایران باشد! اصلاً وقتی جامعه محلی می‌بیند که خودِ دولت مجری قلع‌وقمع ارزشمندترین رویشگاه باختر وطن است، چگونه باور کند که این درختان مهم بوده، حرمت دارند و نباید آنها را به بهانه تامین نیازهای گرمایشی یا افزایش تابش خورشید به سطح خاک قطع کرد؟

۲️⃣ صدها جاده‌ی باریک‌تر از محور #سی‌سخت به #یاسوج در دامنه‌های آلپ واقع در قلمرو اتحادیه اروپا وجود دارد که حجم ترافیکش هم به مراتب بیشتر است؛ اما هرگز اجازه‌ی افزایش عرض معبر در طول هفتادسال اخیر نیافتند، زیرا باور دارند که ارزش میلیون‌ها شکلات هم برابر با یک گرم الماس نیست. وای بر ما که هرچه پیش‌تر می‌رویم، بیشتر درمی‌یابیم که چقدر راهِ نرفته و کارِ نکرده داریم؛ چقدر …

۳️⃣ واقعاً چگونه الماسی به نام زاگرس قربانی چنین شکلات حقیر و تلخی می‌شود و دستگاه‌های متولی محیط‌زیست و منابع‌طبیعی، رسانه‌ها، نهادهای بازرسی، وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و مردم سکوت کرده‌اند؟ مگر عالی‌ترین رهبر ایران زنهار نداد: حق ندارید حتی به بهانه ساختن حوزه علمیه، یک درخت را قطع کنید؟

۴️⃣ آیا فردا و با چنین سکوت سنگینی، حق داریم که باز بنالیم که چرا سیل‌ها به جای #نعمت، #نقمت شده؟ چرا خاک مرغوب زاگرس جابجا شده و دچار فرسایش گردیده؟ چرا هزاران خانه، کیلومترها جاده و ده‌ها پل نابود شده و چرا هموطنان بیشتری قربانی نعمتی به نام باران می‌شوند؟! نکند قرار است بهانه‌ای فراهم کنیم تا سد #تنگ‌سرخی جدیدی، مجوز احداث گیرد؟

#ضجه_های_زاگرس_در_سی_سخت
#دولت_محیط_نیستی

https://t.me/fardayeiran/49682

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید