⚠️خیمه شب بازی مدافعان بهره برداری چوبی از جنگل‌های هیرکانی با درگذشت یک استاد دانشگاه!

⚠️خیمه شب بازی مدافعان بهره برداری چوبی از جنگل‌های هیرکانی با درگذشت یک استاد دانشگاه!

✍ رضا شیخ پور

متاسفانه تعدادی از مدافعان سینه چاک بهره برداری چوبی از میراث جهانی هیرکان که طی نیمه اول دهه جاری نوک پیکان حملات خود را به سوی مرحوم دکتر #محمدرضا_مروی_مهاجر نشانه گرفته بودند اکنون پس از رحلت این استاد گرانقدر نیز دست از جفا در حق او بر نمی دارند و ژست دوستی با اندیشه ایشان را به خود می گیرند و سعی می کنند این استاد فقید را کلا مخالف توقف #خون_کشی از تن بیمار هیرکان معرفی کنند! اما ما یادمان نمی رود که پروفسور مهاجر در مقاله معروف خود که ۲۱ آبان ۹۴ در روزنامه “آفتاب یزد” منتشر شده بود با صراحت از طرح های جنگلداری سابق به “طرح بهره کشی از جنگل” یاد کرده و نیز با شجاعت از استراحت دهساله جنگل‌های هیرکانی دفاع کرده بود.

اما این که حال در فقدان استاد، برخی که از مخالفان اندیشه او در زمان حیاتش بودند اکنون لب به سخن بگشایند و قلم در دست گیرند و خود را یا او را هم اندیش یکدیگر بنامند، نه جای تعجب بلکه جای تاسف دارد! از بداخلاقی حاکم بر جامعه علمی کشور است که از گذشته عبرت نمی‌گیرند و به هر شیوه ای و ابزاری برای توجیه هدف خود متوسل می شوند و همچنان بر باور های سنتی خود پافشاری می کنند و نگاهی آزمایشگاهی و اقتصادی به جنگل‌های هیرکانی دارند! البته ریشه دوانی این اندیشه ی نادرست برآمده از رویش قارچ گونه ی دانشکده های منابع طبیعی است که بدون توجه به نیاز کشور، تعداد کثیری فارغ التحصیل رشته منابع طبیعی و مشخصا رشته جنگلداری را به سرزمینمان تحمیل کرده اند و انگار این جنگل‌های رنجور ایران است که باید تاوان نیاز گسترده اشتغالزایی این بخش را بپردازد!

اما آنچه مشخص است اینکه، مرحوم پروفسور مهاجر با صراحت و شجاعت در زمان حیات خود اعلام کرد که کاملا مخالف ادامه پیدا کردن اجرای طرح های جنگلداری سابق بوده و دیدگاه های خود را نیز با صراحت در مقاله ۲۱ آبان ۹۴ و مصاحبه دی ۹۳ با روزنامه مردم سالاری، اعلام کرد؛ لذا کسی که خودش در زمان حیاتش زبانی گویا و قلمی شیوا داشت اکنون که از دنیا رفته نیز نیازی به راوی و مفسر برای اندیشه های خود ندارد چرا که آثار مکتوب و فایل های صوتی و ویدئویی به جای مانده از این استاد برجسته، خود گویای افکار متعالی او است. ایشان صد در صد مخالف ادامه پیدا کردن بهره برداری چوبی از جنگل‌های هیرکانی در قالب طرح های جنگلداری سابق بودند.

دل کندن جنگلبانی ایران از پنج دهه #بهره_کشی از جنگل‌های هیرکانی، کار آسانی نبود! نیاز به زمان است تا ما نسل جدید جنگلبانان، ریشه تفکر بهره برداری چوبی از جنگل‌های هیرکانی را در سازمان متولی #منابع_طبیعی_ایران بخشکانیم. اما این کار را خواهیم کرد همانگونه که تلاش کردیم جمهوری اسلامی قانون توقف بهره برداری چوبی از این میراث طبیعی را تصویب کند و همانطور که این قانون را بدون واهمه از مجلس منافق و هجمه مدافعان بهره برداری، اجرا کردیم. تصویب و اجرای این قانون، کار جنگلبانی ایران بود و مردم این را بدانند که چه خلیل آقایی رئیس سازمان جنگلها باشد یا دیگری و چه عباسعلی نوبخت مسئول اول جنگل‌های کشور باشد یا دیگری، جنگلبان ایرانی اجازه نخواهد داد دوباره تفکر بهره برداری چوبی به مدیریت سازمان جنگلها برگردد.

@irannaturalresources
@Zaminonline 🌿🌍
زمین آنلاین

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید