🔻اگر تداوم حیات زاینده‌رود برای ما مهم است، باید بر سر حقابه‌ی گاوخونی به نفع کشاورزی و صنعت معامله نکنیم!🔻

🔻اگر تداوم حیات زاینده‌رود برای ما مهم است، باید بر سر حقابه‌ی گاوخونی به نفع کشاورزی و صنعت معامله نکنیم!🔻

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ شوخی نداریم؛ مهم‌تر، راهبردی‌تر و حیاتی‌تر از گاوخونی، تالابی در مرکز ایران وجود ندارد. تداومِ تپشِ قلب ایران در گرو بازگشتِ توان زیست‌پالایی به تالاب بین‌المللی گاوخونی است.

۲️⃣ آنهایی که به هر بهانه‌ای جز تامین آب شرب اصفهان، از حقابه‌ی گاوخونی ربودند تا چرخ زراعت، باغبانی، دامداری یا صنعت خویش را بچرخانند، درشمارِ مادرِ نادانان قرار دارند در بهترین حالت و یا مادرِ گناهکاران در بدترین حالت!

۳️⃣ خسارتِ خشک‌ماندنِ گاوخونی دستکم سالی پنج تا شش‌برابرِ عوایدی است که از محل ربایشِ حق گاوخونی به بخش کشاورزی و صنعت اختصاص یافته است. کدام عقل سلیمی بر چنین معامله‌ی نابخردانه‌ای مهر تایید می‌زند؟!

۴️⃣ این خسارت‌ها فقط در حوزه‌ی کاهش ظرفیت گرمایی ویژه خاور اصفهان، افزایش تفاوت دمای شب و روز، فزونی نیاز اقلام زراعی به آب، کاهش جمعیت وحوش، به‌ویژه پرندگان و اُفت حاصلخیزی خاک، افزایش استفاده از سموم شیمیایی برای مبارزه با آفات، تقویت چشمه‌های تولید گرد و خاک، نمک و میکروذرات خطرناک و تشدید مهاجرت و شتاب‌گرفتنِ فرآیندِ نامیمونِ متروکه‌شدنِ سکونتگاه‌های انسانی نیست! بل شاید مهم‌ترین خسارت علاوه بر افزایش محسوس هزینه‌های درمانی ناشی از کاهش شاخص‌های سلامت؛ اُفت شادابی، نشاط، فروپاشی خانواده‌ها، افزایش رجوع به کلانتری‌ها و تشدید افسردگی در آبادبوم‌های دیار زنده‌رود است که شاید هرگز نتوان ارزش آنها را به درستی بر مبنای اقتصاد بازاری حاکم بر ایران برآورد کرد.

۵️⃣ دراین میان چیزی حدود ۱۰ درصد از تولید سالانه‌ی آب در حوضه آبخیز زاینده‌رود که نباید از ۱۶۰میلیون مترمکعب کمتر باشد، می‌تواند ژینایی نسبی را به این تالاب برگرداند و بخش بزرگی از مصیبت‌های پیش‌گفته را مهار سازد.

۶️⃣ یادمان باشد: ایران شاید تنها کشور جهان باشد که هنوز مقاومت‌های جدی برای اولویت‌دادن به حقابه‌ی محیط‌زیست مقدم بر بخش کشاورزی و صنعت وجود دارد و این هم شگفت‌آور، هم غم‌انگیز، هم تاسف‌آور و هم ناامیدکننده است! درست مثل اینکه بخواهیم شرح دهیم چرا روز روشن و شب تاریک است؟ درست مثل پدری که به جای ۸ساعت کار در شبانه‌روز، ۲۰ساعت کار می‌کند با این هدف که درآمد و رفاه بیشتری برای خانواده‌اش به ارمغان آورد، اما هم خود را فرسوده‌تر کرده و هم در نبودش، امنیت و عشق از خانواده رخت بربسته و اینک مجبور است ده‌ها برابرِ آن درآمدها را بپردازد تا دوباره آن کانون گرمی را تجربه کند که اغلب برگشت‌پذیر هم نیست!

۷️⃣ گاوخونی اگر احیاء شود، یعنی تداوم آب در زاینده‌رود تضمین یافته و تضمین حیات زاینده‌رود به معنی ارتقای شاخص‌های نشاط و کیفیت زندگی در اصفهان و رونق گردشگری است. مطالبه‌ی همه‌ی آنهایی که این دیار یگانه با گنبدهای فیروزه‌ای‌اش را دوست دارند، باید اولویت‌دادن به حقابه‌ی گاوخونی مقدم بر کشاورزی و صنعت باشد.

🔹️ در این باره گفتگوی خبرنگار #خبرگزاری_مهر با نگارنده را در نشانی زیر بخوانید:

https://mehrnews.com/news/4740155

#مادر_نادانان
#مادر_گناهکاران
#حقابه_گاوخونی_مقدم_بر_کشاورزی‌_و‌_صنعت

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید