🔴 راه سعادت اصفهان در گرو پایان دادن به محافظه‌کاری است! / حقیقت را برای مصلحت ذبح نکنید!

🔴 راه سعادت اصفهان در گرو پایان دادن به محافظه‌کاری است! / حقیقت را برای مصلحت ذبح نکنید!

محمد درویش مدیرکل سابق دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در دانشگاه صنعتی اصفهان(۳۰ مهرماه ۹۸):

🔺براساس آمارها وقتی حال زاینده‌رود خوب است مردم اصفهان روحیه بهتری دارند و حتی آمار تخلفات رانندگی در شش ماهه اول سال که زاینده‌رود آب دارد کمتر است.

⁉️چرا اصفهان باید به سمت توسعه ناپایدار حرکت کند و افزایش وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک را رقم بزند؟
⁉️چرا باید هوای اصفهان در بسیاری از روزهای سال تیره وغبارآلود باشد؟
⁉️چرا باید رکورددار انواع بیماری های صعب العلاج، ام‌اس و سرطان باشد؟
⁉️چرا باید مردمش افسرده شوند؟
در حالی که می تواند مهمان‌پذیر درجه یک ایران باشد.

🔺مهمترین، راهبردی‌ترین و ارزشمندترین تالاب مرکزی ایران “گاوخونی” است و همه باید تلاش کنیم تا دوباره زاینده‌رود از سرآب تا پایاب آب داشته باشد.

🔺هنر اصفهان این است که چیدمان توسعه پایدار را طراحی کند؛ این هنر را شیخ‌بهایی ۴۰۰ سال پیش داشته است و امروز دانشگاه‌ها باید بتوانند در این راه گام بردارند.

🔺خردمندان می‌توانند مسیر سعادت اصفهان را مهیا کنند به شرطی که به #محافظه‌کاری‌ها و #شعار_دادن‌ها پایان داده شود.

🔺 #ابهاماتِ آماری در حوضه زاینده رود وجود دارد و برخی سعی می‌کنند که این ابهامات باقی بماند زیرا اگر ابهامات روشن شود مردم یقه مدیرانی که بیست سال گذشته در اصفهان حکومت کردند، خواهند گرفت.

🔺می‌خواهند این فضای متوهم و آمارهای متناقض وجود داشته باشد تا هر کسی توپ را به زمین حریف بیاندازد و واقعیت ماجرا گفته نشود.

🔺اگر در خصوص طرح‌های انتقال آب از زاینده‌رود سکوت می‌شود؛ ناشی از ضعف کنشگری اصفهانی‌ها است؛ باید برای روشنگری در این زمینه تلاش کرد؛ همانند حوضه آبریز دریاچه ارومیه که احیاء آن امروز یکی از اهداف دولت و شخص رییس‌جمهور شده است.

⚠️وقتی شما فعالان محیط‌زیست اصفهان محافظه‌کارانه عمل کرده و حرفی را بزنید که مدیران استان خوششان بیاید، در خصوص زاینده‌رود سکوت می‌شود؛ باید تلاش کنید و برای مصلحت، حقیقت را ذبح نکنید.

🔺تونل چشمه‌لنگان سبب شد تا کشاورزی دیم در بالادست به کشاورزی آبی تبدیل شود و آنجا همه حقابه مطالبه می‌کنند و پیاز می‌کارند؛ در حالی که پیش از این تونل، آب بیشتری وارد زاینده‌رود می‌شد.

🔺باید سند چیدمان توسعه اصفهان بزرگ را براساس واقعیت‌های بوم‌شناختی اصفهان تعریف کنیم و پس از آن برای گذر از بحران، به مُسکّن‌ها (طرح‌های انتقال آب) تن دهیم و از توسعه صنایع آب‌بر و کشاورزی ناپایدار جلوگیری کنیم.

🔺۱۷۶میلیون مترمکعب حقابه گاوخونی در #هر_شرایطی باید تامین شود زیرا اگر تامین حقابه کشاورزی و صنعت را بر حقابه محیط‌زیست مقدم بدانیم؛ مهاجرت و هزینه‌های سلامت افزایش خواهد یافت و کشاورز اولین قربانی است.

🔺اگر بخواهیم زاینده‌رود از سرشاخه‌های زردکوه تا تالاب گاوخونی جاری باشد باید به جایی برسیم که کسی بر سر حقابه محیط‌زیست بحث و جدل نکند.

✅ما باید نسلی را پرورش دهیم که در تفکر آنها حفاظت از #زاینده‌رود، #گاوخونی، #کارون و #کرخه و … به اندازه حفاظت از #وطن، #خانواده و #فرزند ارزش داشته باشد.

🔺در آخرین رتبه‌بندی وزارت نیرو، #یزد پنجمین استان از نظر هدررفت آب است، باید کاری کنیم که قدر قطره قطره آب را بندانند نه اینکه منجر به دریوزگی آب شود.

🔺چرا باید به ۱۵کارخانه گندله‌سازی در یزد مجوز دهیم، چرا باید پرمصرف‌ترین صنایع مانند کاشی و سرامیک، آجر و لاستیک‌سازی و بیشترین واحدهای دامداری صنعتی کشور در یزد مستقر باشد؛ در حالی‌که تولید هر کیلو گوشت پنج برابر یک کیلو برنج آب مصرف می‌کند.
🔹منبع:ایمنا

#زاینده_رود_را_نبندید
#زاینده_رود_را_همیشه_زنده_میخواهیم_ازسرچشمه_تا_تالاب

💠پویش مردمی:
#نوبت_زاینده_رود
👇👇
@Nobat_ZayandeRood

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید