🔻۱۶۸۸ سدی که هر لحظه ممکن است یک فاجعه در آمریکا بیافرینند!🔻

🔻۱۶۸۸ سدی که هر لحظه ممکن است یک فاجعه در آمریکا بیافرینند!🔻

🇮🇷: @darvishnameh

✍ بنا به یک بررسی پژوهشی بسیار جامع که توسط گروهی از پژوهشگران با تخصص‌های گوناگون انجام‌شده و نتایج آن برای نخستین بار توسط آسوشیتدپرس منتشرشده است، دستکم ۱۶۸۸ سد در سراسر ایالات متحده در شرایط چنان پرخطری به‌سر می‌برند که در صورت خراب شدن می‌توانند سیل‌های تهدیدکننده‌ای برای خانه‌ها، مغازه‌ها و کل زیرساخت‌های جوامعی باشند که در نزدیکی آنها قرار گرفته‌اند.
این پژوهش در طول دو سال با بررسی گزارش‌ها و داده‌ها به این نتیجه رسیده که حداقل ۱۶۸۸ سد در شرایط بسیار پرخطر در ۴۴ ایالت آمریکا و پورتوریکو قرار دارند. البته آسوشیتدپرس رقم واقعی را بسیار بالاتر می‌داند. برخی از ایالات از ارایه رتبه‌بندی سدهای خود امتناع کرده‌اند و برخی دیگر هم مانند ایران کلا به‌دلیل کمبود بودجه، کارمند و یا بی‌میلی مقامات مسئول با موضوعی به نام شفافیت، ماجرا را محرمانه و یا غیرقابل دسترس تلقی می‌کنند و البته در نبود رسانه‌های مستقل و خبرنگاران متخصص ممکن است چنین رویه‌ای تداوم نیز بیابد. به عنوان مثال اگر در آمریکا می‌دانیم که دستکم وضعیت پایداری ۱۶۸۸ نامطلوب است، در ایران چگونه است که حتی یک مورد هم رسانه‌ای نمی‌شود و فقط همواره شایعاتی درباره سدهایی چون کرخه، مسجد سلیمان، گتوند، داریان، شهید مدنی و … وجود دارد؟!
در فرازی دیگر از این گزارش مهم می‌خوانیم: برمبنای اطلاعات مندرج در سیاهه‌ی ملی سدهای آمریکا، بیش از ۹۰هزار سد وجود دارند که قدمت بخش عمده آنها بیشتر از ۵۰ سال است. بین سال‌های ۱۸۵۰ و ۲۰۱۷ نزدیک به ۳۵۰۰ نفر در نتیجه شکست ۶۴ سد در ایالات متحده جان خود را از دست داده‌اند. درخواست‌های نظارتی و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها تا حد قابل توجهی در کاهش خرابی سدها موثر بوده‌اند، اما همچنان حدود ۱۰۰۰ سد در طول چهار دهه اخیر ویران شده‌اند؛ رخدادی که منجر به کشته‌شدن ۳۴ نفر شد. مارک آگدن، کارشناس فنی انجمن مسئولان ایمنی سدهای کشور به آسوشیتدپرس گفته که «هزاران نفر در این کشور در پائین‌دست سدهایی زندگی می‌کنند که بنا به استانداردهای جاری ناقص محسوب می‌شوند.» یک برآورد تخمین می‌زند که ۷۰ میلیارد دلار برای به روز کردن ۹۰هزار سد لازم است. راستی این رقم برای حدود یک‌هزار سدی که در ایران ساخته شده چقدر است و واقعاً چه کسی مسوول است؟!
کریگ فاگیت، رئیس سابق آژانس مدیریت بحران فدرال، می‌گوید «اغلب مردمی که در پائین‌دست زندگی می‌کنند هیچ آگاهی از آسیب‌پذیری سدها ندارند. اگر آنها خراب شوند، بدون هشدار خراب می‌شوند و آنوقت، ناگهان شما با دیواری از آب و رسوبات روبرو هستید که به سمت خانه‌تان هجوم می‌آورد و زمانی هم اگر برای بیرون رفتن از خانه بماند، بسیار کوتاه است.»
از سال ۱۹۸۰ سالانه بطور متوسط ۲۴ سد خراب می‌شوند. در ایالات متحده شرایط سدها به نارضایت‌بخش، ضعیف، نسبتا خوب و رضایت‌بخش رتبه‌بندی شده‌اند، که این رتبه‌بندی از ایالتی به ایالت دیگر و با بازرسان مختلف با یکدیگر تفاوت دارند. بنا به یک بررسی کوتاه توسط Weather.com سیاهه‌ی سدهای پرخطر در ایالات متحده بدین ترتیب است:
جورجیا ۲۰۰ سد نارضایت‌بخش یا ضعیف، کارولینای شمالی ۱۶۸، پنسیلوانیا ۱۴۵، میسی‌سیپی ۱۳۱، اوهایو ۱۲۴، ایندیانا ۶۵، نیویورک ۴۸، ماساچوست ۳۹، کانزاس ۲۶، کلرادو ۲۴، وایومینگ ۱۸، آریزونا ۱۶ و مونتانا ۱۱.

https://ecowatch.com/dam-failure-flooding-risk-2641329135.html

🔻خواننده‌ی فرهیخته‌ی فرهیختگان!
یکبار دیگر این گزارش کوتاه، اما گویا و البته تکاندهنده را بخوانیم و با خود بیاندیشیم که چرا وزارت نیرو در این حوزه همه‌ی خبرها را از بیم نگرانی مردم یا قطع بودجه ساخت سدهای جدید سانسور می‌کند؟

🔹️این یادداشت نخستین‌بار در #روزنامه_فرهیختگان به نشانی زیر منتشر شده است:

http://farhikhtegandaily.com/news/34215/۱۶۸۸-سدی-که-هر-لحظه-ممکن-است-در-آمریکا-یک-فاجعه-بیافرینند/

#نه_به_غلبه_تفکر_سازه‌ای_در_مدیریت_آب

موافق(1)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید