🍁 خودمان کاری کنیم

🍁 خودمان کاری کنیم
✍️ از گردانندگان صدانت

🔅چند هفته‌ی قبل مجموعه‌ای از هم‌وطنان دردمند به دور از هیاهوی رسانه‌ها راهی مناطقی روستایی در حاشیه بلوچستان شدند. یاسر عرب (کارگردان مستند کوتاه “صدای عطش بلوچستان و مبارزه برای زندگی”) قبل از سفر درباره ایده این اتفاق با من صحبت کرد.

🔅از گاندوها (نوعی تمساح) برایم گفت. از اینکه مردم روستاهای بلوچستان به خاطر کمبود آب شُرب -و حتی آب برای شستشو- ناچار به سراغ گودال‌های آب می‌روند. می‌گفت گاندوها دست یک دختربچه را خوردند و پای پسربچه‌ای را زخمی کردند.

🔅قبل از این گفت‌وگو، با شنیدن نام گاندو تصویری که در ذهنم نقش می‌بست سریالی تلویزیونی بود که می‌گفتند در شبکه ۳ پخش می‌شود! نمی‌دانستم در این کشور عده‌ای به خاطر نداشتن دسترسی به آب شُرب، دچار چه مصائبی می‌شوند و با چه مخاطراتی دست و پنجه نرم می‌کنند… نمی‌دانستم به ۷۰۰ هزار نفر در سیستان و بلوچستان با تانکر آب‌رسانی می‌شود و سهمیه هر نفر در یک شبانه‌روز ۱۵ لیتر است. گر چه گاهی تا هفته‌ها به بسیاری از روستاها هیچ آبی نمی‌رسد.

🔅بعد از پایان سفر دوباره یاسر را دیدم، با تیمی چندنفره مشغول تدوین مستند بودند. کنارش نشستم. در کامپیوترش صحنه‌های دلخراشی دیدم… مردمی را دیدم که گویی در حاشیه‌ کشورهای فقیر و بی‌آب زندگی می‌کردند. آنها ایرانی بودند اما گویی جایی میان رسانه‌ها و مطالبات ما نداشتند. حتی در فیلم‌های سینمایی ایرانی هم آن سبک زندگی را ندیده بودم.

🔅یاسر تمام صحنه‌های دلخراش را حذف می‌کرد. معترض شدم، گفتم مگر نمی‌خواهید برای این مردم پول جمع کنید و تصفیه‌خانه بسازید؟ مردم اگر این صحنه‌ها را نبینند دلشان به رحم نمی‌آید. بی‌اعتنا به سخنانم فقط زیر لب گفت “مردم به اندازه کافی حالشان بد هست، چرا خرابترش کنیم؟”

🔅امروز کلیپ ساخته شده به دستم رسید. در کمال ناباوری شماره حساب را هم حذف کرده بودند و فقط یک شماره موبایل و نشانی صفحات اجتماعی “نهضت مردمی آبرسانی طهورا” در انتهای آن بود. در تماسی که با او داشتم علت را پرسیدم. گفت: “گروه تصمیم گرفتند که شماره حساب ندیم!”

🔅تنها کاری که از دستم برمی‌آمد نوشتن این متن بود. کلیپ را در صدانت آپلود کردم و شماره موبایل را نیز در انتها آوردم تا فکر چار‌ه‌ای باشیم و راهی برای کمک به هم‌وطنان‌ محروم‌مان پیدا کنیم. شما هم اگر بعد از دیدن این مستند کوتاه و خواندن این مطلب، راهی برای یاری هموطنانمان یافتید با شماره داده شده تماس بگیرید یا صفحات اجتماعی آن را دنبال کنید. راهی باید یافت. راهی باید بیابیم.

دریافت این ویدئو در تلگرام
دیدن این ویدئو در یوتوب

اعضاء تیم: محسن رنانی، محمد رضا زائری، رضا امیر خانی، محمد درویش، منصور منصوری، یاسر عرب و بهزاد عبداللهیان پور

نهضت مردمی آبرسانی طهورا (مجمع خیرین وطن)
تامین پایدار آب شرب مناطق محروم سیستان و بلوچستان
تلفن راهنما: ۰۹۱۵۸۵۱۵۱۵۲

https://t.me/tahoura_ab
www.instagram.com/tahoura_ab/

موافق(2)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید