🔻چرا با وجود ساخت ۴ تونل، همچنان آب به گاوخونی نمی‌رسد؟!🔻

🔻چرا با وجود ساخت ۴ تونل، همچنان آب به گاوخونی نمی‌رسد؟!🔻

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ تاکنون علاوه بر تونل‌های کوهرنگ یک و دو، تونل #چشمه_لنگان و #خدنگستان هم ساخته شده تا درمجموع چیزی بیش از آورد طبیعی سالانه رودخانه زاینده‌رود از سرشاخه‌های کارون به آن اضافه شود. اما عملاً نه‌تنها وضعیت امروز زاینده‌رود و گاوخونی بدتر از روزگاری است که این نیروهای کمکی وجود نداشتند، بلکه درگیری‌های متعدد سیاسی/قومیتی را نیز رقم زده و روابط مردم در استان‌های همجوار را دچار تنش و کدورت کرده‌اند. چاره‌ی کار چیست؟ آیا باید #بهشت‌آباد و تونل سوم کوهرنگ و #گلاب را هم احداث کرد؟! تا چه زمان باید به تزریق مرفین ادامه داد و اصولاً چرا به درمان واقعی درد نپردازیم؟

۲️⃣ حقیقت این است که برای نجات #زاینده‌رود و #گاوخونی باید برپایه‌ی قوانین حاکم بر طبیعت حوضه آبخیز زاینده‌رود، سند چیدمان توسعه اصفهان را طراحی کنیم، نه خواهش‌های سیاسی و مصلحت‌های فرامتنی!

۳️⃣ در همین راستا چندی پیش #بابک_ابراهیمی، معاون آب‌منطقه‌ای استان اصفهان، در میزگردی تخصصی که ایرنا پوشش داده بود، گفت: مجموع زمین‌های کشاورزی – در سال ۱۳۶۰ – در بالادست سد زاینده‌رود در اصفهان و چهارمحال و بختیاری سی هزار هکتار و الگوی کشت آنها بیشتر زراعت بود. اما از آن سال تاکنون مجموع زمین‌های کشاورزی در بالادست سد زاینده‌رود در محدوده استان اصفهان به شصت و دوهزار و در چهارمحال وبختیاری به ۱۴ تا ۱۶ هزار هکتار رسید که جمع آن حدود ۸۰ هزار هکتار می‌شود. ابراهیمی افزود: از طرفی وقتی خروجی سد زاینده‌رود به منطقه بِن و سامان می‌رسد، بیست‌هزار هکتار نیز سطح سبز آنجا وجود دارد؛ یعنی در مجموع حدود نود و پنج تا یکصد هزار هکتار اراضی زیر کشت در بالاست داریم. نتیجه آنکه هفتاد هزارهکتار اراضی آبی در سه دهه اخیر به این محدوده اضافه شد که به چهارصد میلیون متر مکعب آب نیاز دارد در حالیکه کل آبی که تونل دوم کوهرنگ – ۲۲۴ میلیون متر مکعب – و #چشمه_لنگان – ۱۳۰ میلیون متر مکعب – به زاینده‌رود اضافه کردند، آن هم با صرف میلیاردها تومان اعتبار کمتر از این رقم است! به عبارت ساده‌تر، نتیجه حفر این دو تونل، نه‌تنها نتوانست تاب‌آوری زاینده‌رود و گاوخونی را تضمین کند، بلکه نیازهای کاذب در بالادست سد زاینده‌رود آفرید و بوم‌سازگان طبیعی منطقه در سرشاخه‌های کارون را هم مورد تخریب قرار داد.
در همین میزگرد #حمیدرضا_صفوی، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان می‌گوید: تونل چشمه لنگان با هدف تامین یکصد و سی میلیون متر مکعب آب برای زاینده‌رود ایجاد شد، اما اکنون آبی که وارد رودخانه می‌کند، حتی از دبی قبل از احداث تونل کمتر است! زیرا آب پایدار، کشاورزی را به شدت توسعه داده است. صفوی با بیان این که پیش از این کشاورزی با آب ناپایدار انجام می‌شد، اضافه کرد: اما اکنون الگوهای کشت تغییر کرد و کشت‌های پُرآب مانند پیاز انجام می‌شود. وی همچنین به حفر چاه‌های متعدد در فاصله دویست‌متری یکدیگر در غرب اصفهان اشاره کرد که به شدت زاینده‌رود را از زایش انداخته‌اند. خوانندگان عزیز #روزنامه_شرق برای اطلاع از محتوای کامل این گفتگوها می‌توانند به نشانی زیر مراجعه فرمایند:
http://irna.ir/esfahan/fa/News/83308459

۴️⃣ راستی چرا کسی به افزایش اراضی کشاورزی در بالادست سد زاینده‌رود و در قلمرو استان اصفهان و نیز حفر چاه‌های متعدد در غرب اصفهان نمی‌پردازد و اجازه می‌‌دهیم تا گناهِ مقصران اصلی فراموش شود؟! به نظر می‌رسد همه‌ی آنهایی که در بروز این فاجعه مقصر هستند، می‌کوشند تا با فرافکنی و انداختن تقصیر به گردن استان‌های همجوار، گناه خود را پاک کنند. آنهایی که بر طبل اختلاف‌های قومیتی می‌کوبند، خواسته یا ناخواسته در این زمین بازی می‌کنند. به نظرم همه‌ی تشکل‌های واقعی محیط‌زیستی و نه دولت‌ساخته‌ها در چهار استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان و یزد باید پای بیانیه‌ای مشترک را امضا کنند که در آن هرنوع طرح انتقال آب، چه بهشت‌آباد و گلاب و چه #بن‌بروجن محکوم شود. در این بیانیه باید خواهان ترسیم سند چیدمان توسعه برمبنای اصول آمایش سرزمین شده و با هر نوع کشاورزی ناپایدار و آب‌بر مثل #کشت_برنج در استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان و نیز استقرار صنایع آب‌بر در یزد، اصفهان و چهارمحال و بختیاری مخالفت گردد.

۵️⃣ کلام آخر آنکه نمی‌توان فعال محیط‌زیست بود و منافع سیاسی/قومیتی را برمنافع سرزمینی ترجیح داده و عملاً به نفع صاحبان قدرت، ژینایی را ذبح کرد. آنهایی که می‌گویند: چون قبلاً این مقدار آب به فلان جا رفته، الان باید به اجرای بهشت‌آباد یا بن‌بروجن تن دهیم، آشکارا نشان می‌دهند بیشتر از آنکه فعال محیط‌زیستی باشند، دلال و تسهیل‌کننده‌ای برای سیاست‌بازان هستند.

#ستون_نگاه_سبز

https://t.me/darvishnameh/8831

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید