🔻وارد سال ۲۰۲۰ می‌شویم؛ به سیاستمداران جهانی در حوزه‌ی محیط‌زیست، از بیست، چه نمره‌ای می‌دهید؟🔻

🔻وارد سال ۲۰۲۰ می‌شویم؛ به سیاستمداران جهانی در حوزه‌ی محیط‌زیست، از بیست، چه نمره‌ای می‌دهید؟🔻

@kaveh_farhadi

فیلم مستند “عاقبت ناگوار، حقیقت برای قدرت” و صحبت‌های #محمد_درویش درباره آن با هشدارهای جدی وضعیت جهانی حوزه‌‌ی محیط زیست بیش از همه واقعیت‌های جهان امروز و همه‌ی #هشدارهای_مصلحین #توسعه_پایدار را برایمان خاطرنشان کرد پرسش آنکه چه شد که بدینگونه شد و به گونه‌ای دیگر نشد؟

راستی این وضعیت امروز محیط زیست در جهان و سرزمین‌مان نتیجه #عقلانیت دوران مدرن است با آن رویکرد #تکامل_خطی‌اش به همه چیز یا کپی‌پیست کردن فناوری‌های غربی بدون درک درست و دقیق تفاوت‌های زیست‌بومی، و یا هر سه؟!

فقط به آمارهایی که #محمد_درویش در این مصاحبه بیان کرد توجه کنید، (به‌ویژه مورد توجه آنانی که نگاه‌شان به توسعه وجوهِ کمی و صرفا کج‌فهمی رشد به جای توسعه است!) حتی از این منظر هم وضعیتی چنین فاجعه برانگیز داریم!؟
یعنی حتی آمار و رویکردهای کمی نیز وضعیتی چنین فاجعه‌برانگیز را نشان می‌دهد وای به حال نگاه‌های کیفیِ جامعه‌شناسانه، مردم‌شناسانه و انسان‌شناسانه که در سرزمین ما، همچون فروزان‌فرها، باستانی پاریزی‌ها، پاپلی یزدی‌ها، مرتضی فرهادی ها و … بیش از نیم‌قرن به آن در زیست‌بوم خودمان هشدار می‌دهند.. ( نگاه کنید به مقاله #علمی_پژوهش #بازاندیشی_بر_نظام_آینده_اندیشی_در_ایران
( مطالعه موردی:بحران آب)

از منظرهای فن‌آوری و رویکردهای فناورانه نیز ، این همه رویدادهای فناوارانه با نگاهِ محیط زیستی با لنزهای صرف استارت‌‌آپی و تاکید بر اقتصاد #بازار_آزاد و #نئوکلاسیک و حتی #اقتصاد_سبز و #اقتصاد_آبی با اینجا و اکنون جهان و سرمین‌های حتی به ظاهر توسعه‌یافته تا در حال توسعه‌ای چون ما، چه کرده‌است؟

اشراف محمد درویش به وضعیت محیط‌زیستی ایران و جهان این پرسش را در ذهن‌مان طنین انداز می‌کند که به‌راستی با شروع سال ۲۰۲۰ به سیاستمداران جهان، در امتحان ادراکِ محیطِ زیستی‌شان از بیست، چند بدهیم خوب است؟

🔹️علاقه‌مندان می‌توانند مشروح این برنامه تلویزیونی جذاب را از طریق لینک زیر در شبکه مستند تماشا کنند و یا ساعت ۲۴ امشب – ۴دیماه ۹۸ – بازپخشش را از شبکه مستند ببینند:

– کاوه فرهادی ( عضو هیات علمی دانشگاه)

لطفا اگر این متن را پسندید برای همه‌ی علاقه‌مندان نیز بزرگوارانه ارسال فرمائید.)

@kaveh_farhadi

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید