🔻چرا از وعده‌ی ۳تریلیون درختکاری ترامپ باید تاسف خورد و از آینده جهان بیمناک‌تر شد؟!🔻

🔻چرا از وعده‌ی ۳تریلیون درختکاری ترامپ باید تاسف خورد و از آینده جهان بیمناک‌تر شد؟!🔻

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ امروز دونالد ترامپ رییس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در #اجلاس_داوس سوئیس اعلام کرد که می‌خواهد ۳تریلیون درخت بکارد. وی ضمن تاکید براینکه به اهمیت محیط زیست باور دارد؛ گفت: “من پاکیزه‌ترین آب و هوا را می‌خواهم”.

۲️⃣ همین سخنان کوتاهش در به اصطلاح حمایت از محیط‌زیست، آشکارا نشان می‌دهد که او در بهترین حالت هیچ فهم درستی از محیط‌زیست ندارد و البته واقع‌گرایانه‌تر آن است که می‌خواهد پروپاگاندایی محیط‌زیستی را به کمپین انتخاباتی خود بیافزاید، جایی که همواره پاشنه آشیل وی بوده و در عین حال نام خودش را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرده از اتیوپی، ترکیه، هند و چین پیشی گیرد.

۳️⃣ نکته شرم‌آورِ ماجرا آن است که این سخنان را رییس دولتی بر زبان می‌آورد که عملاً با پشت‌کردن به توافقنامه پاریس و حمایت از سیاست‌هایی که به انتشار بیشتر گازهای گلخانه‌ای منجر شده است، زمینه‌ساز آتش‌سوزی، نابودی و فروپاشی میلیون‌ها هکتار از رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی از آمریکای شمالی تا برزیل و از شرق دور تا استرالیا را فراهم ساخته و میلیاردها جاندار ساکن در این زیستبوم‌ها را از بین برده است‌.

۴️⃣ سخنان ترامپ بسیار شبیه سخنان عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست در دولت دوم حسن روحانی است که در پاسخ به اعتراض فعالان محیط‌زیستی در مورد تخریب ۴۰هکتار از جنگل‌های هیرکانی به بهانه ساخت خط انتقال آب خزر به کویر مرکزی گفت: پیمانکار موظف شده تا سه برابر درخت‌های قطع‌شده، درخت جدید بکارد! او نیز مفهوم سه‌بعدی بوم‌سازگان – اکوسیستم – را نمی‌فهمد و نمی‌داند که اگر پوشش‌های گیاهی هیرکانی آسیب ببیند، هرگز با کاشت چند نهال، آن موجودیت بی‌رقیب و دیرینه به تاب‌آوری پیشینش بازنخواهد گشت. منتها فرق عیسی با دونالد آن است که اولی رییس یک دستگاه تخصصی در حوزه محیط‌زیست است و علی‌القاعده انتظار می‌رود که چنین گافی ندهد!

۵️⃣ پیشنهاد کاشت درخت معوض درست مثل این است که آمریکا به ایران بگوید: نگران نباشید! اگر ما سردار سلیمانی شما را ترور کردیم، عوضش ده ژنرال برای شما تربیت کرده و معوض می‌دهیم و یا دولت ایران به خانواده قربانیان سقوط هواپیمای ۷۵۲ اوکراین بگوید: به جای هر فرزندی که از دست دادید، ۱۰ فرزند اهدا می‌کنیم! همانقدر توهین‌آمیز و همانقدر احمقانه.

۶️⃣ دست آخر آنکه اولاً کاشت درخت از هر نوع و در هر جایی، یک ارزش نیست و دوم آنکه با کاشت درخت نمی‌توان به جنگ آلودگی هوا و مهار انتشارِ سموم و گازهای آلاینده در نیوار رفت. عمده‌ترین کارکرد درختان حفظ آب و خاک، ترسیب کربن، تولید اکسیژن و آشیان‌سازی برای وحوش و پرندگان در زیست‌اقلیمی است که خواهش‌های بوم‌شناختی‌اش اجازه استقرار درخت بدون آبیاری را بدهد. به جای افزایش درجه حرارت بخاری برای گرم‌شدن، گاه بهتر است پنجره‌های منزل را بسته و تن‌پوش مناسب‌تری استفاده کنیم.

۷️⃣ سالها پیش آبراهام مزلو گفته بود: “کسی که فقط چکش دراختیار دارد، همه‌ی دنیا را شبیه میخ می‌بیند!” توصیفِ یک‌خطی ترامپ از زندگی در حد اشتغال، اقتدار آمریکا و معامله‌های خوب با هر کشوری از چین گرفته تا کره‌شمالی، نشان از بیماری بزرگ و خطرناکی است که به راحتی فضیلت‌های غیرقابل معامله‌ای چون حقوق انسانی، ژینایی زمین و پایداری حیات را در پای منافع ملی کشوری که قدرتمندتر یا ثروتمندتر است، ذبح می‌کند. بی‌دلیل نیست که صاحب چنین تفکری از یونسکو بیرون می‌آید.

#شباهتهای_ترامپ_و_کلانتری
#پرواز_۷۵۲_اوکراین
#طرح_انتقال_آب_خزر_به_کویر_مرکزی

🇮🇷: https://t.me/darvishnameh

موافق(8)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید