🔴مالچ‌پاشی در همه نقاطی که در خوزستان رخداده یک خطای بزرگ بوده و باید هرچه سریع‌تر متوقف شود!🔴

🔴مالچ‌پاشی در همه نقاطی که در خوزستان رخداده یک خطای بزرگ بوده و باید هرچه سریع‌تر متوقف شود!🔴

۱⃣ چند روز است که از مدیران مسوول در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خواسته‌ام تا هرچه سریع‌تر ضمن پایان‌دادن به مالچ‌پاشی غلط صورت‌گرفته در تپه‌های ماسه‌ای خوزستان، عوامل متخلف را شناسایی و به مجازات برسانند. اما متاسفانه همچنان شاهد تعللی شگفت‌آور در پاسخگویی شفاف رسانه‌ای هستم. چرا؟

۲⃣ همه باید بدانند در سرزمینی که گونه‌های گیاهی سازگار و ارزشمندی چون #استبرق – Calotropis procera – و #شورگز با خواهش‌های بوم‌شناختی پایین دارد، هیچ نیازی به استفاده از #خاکپوش‌های_نفتی نیست. تثبیت شایسته این ناهمواری‌ها در غرب کرخه در طول چند دهه گذشته با پوشش غالب استبرق، گواه این ادعاست. درثانی، اصولاً منشاء ریزگردها هرگز چنین تپه‌های ماسه‌ای نبوده است و بنابراین برای مهار گردوغبار کوچکتر از ۲.۵ میکرون که هموطنان عزیز ما را در خوزستان آزار می‌دهد، باید به احیای تالاب‌های منطقه و اختصاص حقابه پایدار اقدام کرد.

۳⃣ درعین حال همانطور که سدسازی یا نمک‌زدایی از آب را هم نمی‌توان مطلقاً ناکارآمد عنوان کرد و در برخی مواقع ما چاره‌ای جز تامین آب شرب و جلوگیری از مهاجرت مردم جز از طریق سدسازی و شیرین‌کردن آب دریا نداریم، در مواردی نادر هم چاره‌ای جز مالچ‌پاشی باقی نمی‌ماند که این موارد شامل: درخطربودنِ آنی سکونتگاه‌های انسانی یا تاسیسات زیربنایی و خطوط مواسلاتی در مناطقی است که در معرض بادهای بسیار شدید هستند.

۴⃣ تجربه موفق ما در تثبیت ناهمواری‌های ماسه‌ای در #میان‌دشت، نشان می‌دهد که در اغلب موارد، فقط با کنترل قرق و مدیریت چرا در فصلی که گونه‌های گیاهی منطقه به گُل می‌نشینند، می‌توان این تپه‌های ماسه‌ای را با ارزان‌ترین قیمت ممکن تثبیت کرد.

۵⃣ لطفاً میلیاردها تومان هزینه‌های مالچ‌پاشی را اختصاص به ارتقای نرم‌افزاری بخش کشاورزی و تامین حقابه تالاب‌ها دهید.

#نه_به_مالچ‌پاشی_درخوزستان

🇮🇷: https://t.me/darvishnameh

موافق(2)مخالف(1)

دیدگاه خود را بیان کنید