♦️از سری شگفتی‌های کرونا!♦️

♦️از سری شگفتی‌های کرونا!♦️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ بعد از حدود ۳ماه که از آغاز شوکی تاریخی به نام #کووید۱۹ از مبدا #ووهان_چین می‌گذرد؛ اینک خبر رسیده در طول ۲۴ساعت گذشته یکی از امن‌ترین مناطق جهان در مواجهه با کرونا کشور چین است! در این کشور ۱.۵میلیارد نفری فقط ۲۱مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا گزارش شده و هیچ فرد جدیدی جانش را از دست نداده است. جالب‌تر آنکه در قلب انتشاردهنده‌ی کرونا، یعنی شهر ۱۱میلیونی ووهان فقط یک مورد ابتلای جدید گزارش شده است. کار به جایی رسیده که حالا مسوولین این شهر می‌گویند: هر کسی بخواهد به ووهان بیاید، ابتدا ۱۴روز باید به قرنطینه رود تا پاکی شهر محفوظ ماند. احتمالاً حالا اغلب دانشجویانِ ایرانی که از ترس ابتلا به کرونا از ووهان فرار کرده و خود را با پرواز ماهان به وطن رساندند، در دل می‌گویند: کاش همانجا مانده بودیم! نه؟

۲️⃣ این البته یک خبر خوش است؛ اینکه حتی بدون کشف واکسن برای کووید ۱۹، می‌توان بر خطر گسترش آن فایق آمده و مهارش کرد.

۳️⃣ اما این خبر خوب را سه تهدید جدی، با خطر روبرو کرده: فقر، جهالت و تعصب‌های مذهبی.

۴️⃣ از افغانستان خبر می‌رسد که شمار زیادی از بیماران مشکوک به کرونا از شفاخانه‌ای در #هرات فرار کرده‌اند؛ چرا که آن شفاخانه احتمالاً هر کاری می‌توانسته بکند جز شفا! در عین حال نزدیک به هشتادهزار نفر از افغانستانی‌های مقیم ایران، ناگهان و با شتاب خود را به کشور زادگاه‌شان رسانده‌اند. طالبان هم در اطلاعیه‌ای گفته: جای نگرانی نیست، فقط دستان خود را قبل از جنگ با دشمن شستشو دهید و به همان سبک زندگی ادامه دهید.

۵⃣ از آمریکا هم خبر می‌رسد که چند کشیش در اجتماعاتی گسترده برای مردم سخنرانی کرده و گفته‌اند با نذر و نیاز به درگاه مریم مقدس کرونا را شکست می‌دهیم؛ اجتماعِ مرگ‌باری که مانند مورد مشابه در #کره‌جنوبی – فرقه شین‌چه‌اونجی – سبب گسترش شتابناکِ کووید ۱۹ شده است، به نحوی که فقط امروز بیش از ۱۲درصد ارزش سهام وال‌استریت باز سقوط کرد.

۶️⃣ راستش حالا دیگر با شگفتی و تاسف کمتری اخبار مربوط به مقاومت گروهی از متعصبان مذهبی در #قم و مشهد را تعقیب می‌کنم که چگونه حتی در برابر فرمان آیت‌الله‌ها – یعنی همان‌هایی که توضیح‌المسایل‌شان را کنج قفسه‌ها نگهداری کرده و ظاهراً مقلدشان هستند – ایستادگی کرده و روی دیگر و خطرناکِ #آتش_به_اختیار را نمایش داده‌اند!

۷️⃣ همچنین اینکه در چنین شرایطی خبر می‌رسد که افرادی صبح امروز در اثر انفجار ترقه و مواد منفجره در #مشهد آسیب‌دیده و راهی مراکز درمانی شده‌اند که به شدت فرسوده و خسته از مبارزه با کرونا هستند، همزمان با تشدید نسل‌کشی‌های قومیتی در هندوستان و ناآرامی‌های دیگر در ونزوئلا، ادلب، عراق و البته اجتماع چندهزارنفری مردم در #بدخشان برای تماشای مسابقه‌ی #بزکشی! دیگر آدمِ زاده در این روزهای تکرارناپذیر تاریخ زمین را شگفت‌زده نمی‌کند!

۸️⃣ یاد سروده‌ی مشهور شادروان #مهدی_اخوان_ثالث افتادم … باید در نخستین فرصت #پساکرونا – اگر مجالی باقی بود البته – خود را به بارگاهش در نزدیکی همان دیار حرم رضوی رسانده و بگویم: آرام بخواب رفیق! آسمانِ هرکجا انگار همین رنگ است …

#در_خانه_سوری
#چهارشنبه_خوانی
#فقر_تعصب_جهالت_۳دوست_کرونا

View this post on Instagram

. . ♦️از سری شگفتی‌های کرونا!♦️ . 1️⃣ بعد از حدود سه‌ماه که از آغاز شوکی به نام #کرونا از مبدا #ووهان_چین می‌گذرد؛ اینک خبر رسیده در بیست‌و‌چهارساعت گذشته یکی از امن‌ترین مناطق جهان در مواجهه با کرونا چین است! در این کشور یک‌و‌نیم‌میلیارد نفری، فقط بیست‌و‌یک مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا گزارش شده و هیچ فرد جدیدی جانش را از دست نداده است. جالب‌تر آنکه در قلب انتشاردهنده‌ی کرونا، یعنی شهر یازده‌میلیونی ووهان فقط یک مورد ابتلای جدید گزارش شده است. کار به جایی رسیده که حالا مسوولین شهر می‌گویند: هر که بخواهد به ووهان بیاید، ابتدا چهارده روز باید به قرنطینه رود تا پاکی شهر محفوظ ماند. احتمالاً حالا اغلب دانشجویان ایرانی که از ترس ابتلا به کرونا از ووهان فرار کرده و خود را با پرواز ماهان به وطن رساندند، در دل می‌گویند: کاش همانجا مانده بودیم! 2️⃣ این البته خبری خوش است؛ اینکه حتی بدون کشف واکسن – برای کووید ۱۹ – می‌توان بر خطر گسترش آن فایق آمد. . . 3️⃣ اما این خبر خوب را سه تهدید جدی، با خطر روبرو کرده: فقر، جهالت و تعصب‌های مذهبی: 4️⃣ از افغانستان خبر می‌رسد که شمار زیادی از بیماران مشکوک به کرونا از شفاخانه‌ای در هرات فرار کرده‌اند؛ چرا که آن شفاخانه احتمالاً هر کاری می‌توانسته بکند جز شفا! در عین حال نزدیک به هشتادهزار نفر از افغانستانی‌های مقیم ایران، ناگهان و با شتاب خود را به کشور زادگاه‌شان رسانده‌اند. طالبان هم در اطلاعیه‌ای گفته: جای نگرانی نیست، فقط دستان خود را قبل از جنگ با دشمن شستشو دهید و به همان سبک زندگی ادامه دهید. 5⃣ از آمریکا هم خبر می‌رسد که چند کشیش در اجتماعاتی گسترده برای مردم سخنرانی کرده و گفته‌اند با نذر و نیاز به درگاه مریم مقدس کرونا را شکست می‌دهیم؛ اجتماعِ مرگ‌باری که مانند مورد مشابه در کره‌جنوبی – فرقه شین‌چه‌اونجی – سبب گسترش شتابناک کرونا شده است، به نحوی که فقط امروز بیش از دوازده‌درصد ارزش سهام وال‌استریت باز سقوط کرد. 6️⃣ راستش حالا دیگر با شگفتی و تاسف کمتری اخبار مربوط به مقاومت گروهی از متعصبان مذهبی در قم و مشهد را تعقیب می‌کنم که چگونه حتی در برابر فرمان آیت‌الله‌ها – یعنی همان‌هایی که توضیح‌المسایل‌شان را کنج قفسه‌ها نگهداری کرده و مقلدشان هستند – ایستادگی کرده و روی دیگر و خطرناکِ #آتش_به_اختیار را نمایش داده‌اند! . . 7️⃣ همچنین اینکه در چنین شرایطی خبر می‌رسد که افرادی صبح امروز در اثر انفجار ترقه و مواد منفجره در مشهد … . . ♦️بقیه در اسلاید دهم♦️ . #در_خانه_سوری #چهارشنبه_خوانی #فقر_تعصب_جهالت_۳دوست_کرونا .

A post shared by محمد درویش | Mohammad Darvish (@darvish.mohammad) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید