🔻جهانِ پساکرونا محیط‌زیست را بیشتر حرمت می‌نهد!🔻

🔻جهانِ پساکرونا محیط‌زیست را بیشتر حرمت می‌نهد!🔻

یادداشت ۱ روزنامه ایران
محمّد درویش

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ سرانجام کابوسی که همه در فیلم‌های علمی/تخیلی پیش‌تر بر صفحه‌ی سینماها دیده بودیم، محقق شد و تقریباً اغلب حوزه‌های اقتصادی، ورزشی، فرهنگی، مذهبی، نظامی و سیاسی جهان اینک در شوکی تاریخی و بی‌سابقه فرو رفته‌اند.

۲️⃣ این شاید برای نخستین بار باشد که مردم جهان عمیقاً دریافتند تفاوت چندانی بین فقیر و غنی و بین ابرقدرت‌های نظامی جهان و دیگر کشورها در مصونیت از نفوذ کووید ۱۹ وجود ندارد. در حقیقت، هیچ پناهگاه امنی در مقابل این خردترین ذره‌ی خطرناک اما دموکرات و عدالت‌محورِ جهان وجود ندارد؛ چه پناهگاهِ چندین لایه در کاخ سفید، چه مقر فوق سری رهبر روسیه در کرملین و یا عمارت زیرزمینی مستحکم و ضدهسته‌ای رهبر چین در قلب پکن! کرونا به همه‌ی ما ثابت کرد که بشر مغرور به توان فناورانه‌ی خویش در هزاره‌ی سوم تا چه اندازه حتی آسیب‌پذیرتر از اجداد خود در قرن‌های پیش است.

۳️⃣ یادمان باشد: براساس آخرین تحقیقاتی که نتایج آن برای نخستین‌بار در بیست و نهم ژانویه ۲۰۲۰ در مجله علمی/پژوهشی و معتبر #لانست منتشر شده، این ویروس از خفاش و با یک واسطه – احتمالاً نوعی مورچه‌خوار – در اثر یک جهش ژنی به بدن انسان وارد شده است. مقایسه توالی‌های ماده وراثتی کُروناویروس – موسوم به COVID19 – نشان از قرابت بسیار بالای آن با نوع خفاشی دارد. کُرونا از همان خویشاوندان ویروس سارس است که هفده سال پیش، مرگ نزدیک به هشتصدنفر را موجب شد.

۴️⃣ درس بزرگی که امیدوارم بازماندگانِ کرونا در جهانِ پس از کووید۱۹ بگیرند، آن است که در چیدمان توسعه به قوانین طبیعت احترام نهاده و بکوشند تا حرمت همه‌ی زیستگاه‌های جانداران گیاهی و جانوری محفوظ ماند. همچنین باید از ورود گونه‌های غیربومی به سرزمین‌هایی که سابقه‌ی حضور آنها را نداشته، ممانعت کرده و در دستکاری ژنتیکی محصولات گیاهی و جانوری – تراریخته – به شکلی جدی، تجدیدنظر شود. عملیات نظامی، رزمایش‌ها، استفاده از مواد شیمیایی و هسته‌ای می‌تواند سبب تسریع موتاسیون‌های خطرناک ویروسی در طبیعت شود که باید برای مهارش اندیشه کرد.

۵️⃣ باشد که در این روزهای حساس با رعایت هنجارهای بهداشتی و حمایت عملی از پویش #در_خانه_بمانیم ؛ از چالش کرونا، فرصتی برای مطالعه‌ی بیشتر فراهم کرده و بکوشیم بدون انتقال نگرانی‌های خویش به کودکان، کانون گرم خانوادگی را گرم‌تر از همیشه حراست کنیم.

۶️⃣ یادمان باشد: هیچ تفاوتی بین آن متحجرینِ متعصب و واپس‌گرایی که ضریح لیس می‌زنند یا در برابر تعطیلی اماکن متبرکه بر سر و سینه کوبیده، دست به خشونت یازیده و جو جامعه را ملتهب می‌سازند با آنهایی که جشن چهارشنبه‌سوری در اماکن عمومی برگزارکرده و با تشکیل اجتماعات، خطر شیوع کووید۱۹ را افزایش دادند و البته آنهایی که همچنان بر سفرهای نوروزی اصرار ورزیده و کادر بیمارستانی سلحشور اما فرسوده‌ و نیازمند استراحت را باز هم بیشتر تحت فشار قرار می‌دهند، نیست. آیا پیامِ مرگ در اثر کرونا در مقاطع ده‌دقیقه‌ای را در کشور درک نمی‌کنیم؟ اگر می‌خواهیم شمارِ تلفاتِ کرونا در ایران همچون میزان فرونشست زمین، نرخ فرسایش خاک و درصد بیابان‌زایی در کل کره‌ی زمین رکوردشکن نشود، لطفاً در خانه بمانیم. همین و تمام!

#در_خانه_بمانیم
#سفرکردن_جنایت_علیه_بشریت_است

🇮🇷: https://t.me/darvishnameh

موافق(1)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید