🔻کووید۱۹ و یک جای کار که می‌لنگد!🔻

🔻کووید۱۹ و یک جای کار که می‌لنگد!🔻

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ فرض کنیم یکی از اهالی بوم‌سازگان یا اکوسیستم منقرض شود! مثلاً #زنبورها، #بیدهای_روزپرواز، #خفاش‌ها، #گرازها یا #سوسک‌ها و #کرم‌ها …

۲️⃣ بی‌شک حتی تصورش هم رعب‌آور و دهشتناک است؛ در دنیا دستکم یکصد‌و‌پنجاه ماده غذایی وجود دارد که تداوم آنها در گرو گرده‌افشانی زنبورهاست؛ بیدهای روزپرواز نقش بزرگی در زیگونگی، مهار برهنگی سرزمین و ارتقای حاصلخیزی خاک دارند؛ هر خفاش در روز، جمعیت شش‌هزار آفت را کنترل کرده و در تداوم حضور کاکتوس‌ها در بیابان، نقشی کلیدی دارد؛ بدون گرازها خسارت‌های ناشی از سیل، ویرانگرتر و سفره‌های آب زیرزمینی خالی‌تر خواهد بود؛ سوسک‌ها مسوول تجزیه اجساد، گندزدایی، مهار بوهای متعفن و حاصلخیزی خاک هستند و کرم‌ها برای خاک اعتبار کسب کرده، نفوذ قطرات باران به سمت آب‌های زیرزمینی را تسهیل کرده و از نرخ فرسایش خاک می‌کاهند.

۳️⃣ حالا فرض کنید قرعه‌ی انقراض به نام انسان اصابت کند! جهانِ بدون انسان چگونه بهشتی است؟ آیا هیچ خلل و آسیبی در کار طبیعت رخ خواهد داد؟ چرا چنین کارنامه‌ی خجلت‌باری را نماینده خداوند در زمین یدک می‌کشد؟ واقعاً چرا خرد و شعور انسان به اندازه سوسک، کرم، زنبور و بیدهای روزپرواز به تاب‌آوری و ژینایی طبیعت کمک نکرد که هیچ، بر شتاب فروپاشی‌اش نیز افزود؟ تازه آدم‌ها از رانتِ پروردگار برخوردار بوده، دست‌کم یکصد و بیست و چهار هزار پیامبر و هزاران فرشته‌ داشتند تا آدم شوند؛ امتیازی که شیرها و زنبورها؛ فیل‌ها و سوسک‌ها و بلوط‌ها و ارژن‌ها ظاهراً نداشتند! انگار یک جای کار می‌لنگد!

۴️⃣ و این ریزک تاجدار – کووید۱۹ – آمد تا آدم‌زمینی‌ها را خجالت‌زده کرده و مجالی فراهم کند تا به ارزیابی عملکرد حضور دومیلیون‌ساله خود در زمین بپردازند.

🔸️این پنج دقیقه را گوش داده و نشر دهید اگر با محتوایش موافقید🔸️

#پاسخ_به_چند_پرسش_کرونایی_و_پساکرونایی
#کووید۱۹
#یک_جای_کار_می_لنگد
#ریزک_تاجدار
#منافع_مشترک_دنیا_در_برابر_کرونا

https://instagram.com/tv/B_LP9mKlgIC/?igshid=1p92hewxc9ew7

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید