🔸️با آتشِ افتاده بر جانِ طبیعت ایران چه کنیم؟!🔸️

🔸️با آتشِ افتاده بر جانِ طبیعت ایران چه کنیم؟!🔸️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد به دلیل بارندگی‌های خوب امسال و رویش درخورِ گیاهان یکساله، با آغاز خردادماه، موج کم‌سابقه‌ی آتش‌سوزی‌های رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی کشور در #خوزستان، #بوشهر، #ایلام و #کهگیلویه_و_بویراحمد شروع شده و به سرعت با افزایش گرمای هوا و خشک‌شدنِ علوفه‌های یکساله به تمامی چهارده استان زاگرس‌نشین، همچنین #هیرکانی، #ارسباران و #ایران_و_تورانی گسترش خواهد یافت.

۲️⃣ بخشی از این آتش‌سوزی‌ها اجتناب‌ناپذیر است و ممکن است در هر کشوری، چه شمال و چه جنوب رخ دهد. آمریکا، استرالیا، برزیل، یونان، پرتغال و حتی کشور کوچکی چون لبنان هم هرگز نتوانسته‌اند مصون از این رخدادِ سوزان بمانند.

۳️⃣ اما می‌توان با سلسله تمهیداتی، خسارت‌ها را به کمینه رساند. رسانه‌های رسمی کشور در این مهم نقشی کلیدی برعهده دارند. مردم باید پیوسته در معرض بمبارانِ کلیپ‌های کوتاه و اثرگذار تصویری قرار گرفته و بدانند از امروز تا پایان مهرماه تا چه اندازه #پرتاب_ته‌سیگار در طبیعت می‌تواند علاوه بر خطرهای قبلی، منجر به پیدایش رخداد آتش‌سوزی‌های بیشتر شود. گزارش‌های متعددی نشان از آن دارد که بخش قابل توجهی از آتش‌سوزی‌ها از کنار جاده به سمت دامنه آغاز و امتداد یافته است.

۴️⃣ لطفاً تحت هیچ شرایطی شیشه و نظایر آن که می‌تواند خاصیت ذره‌بینی یابد در طبیعت رها نکنیم و اگر در طبیعت دیدیم، جمع‌آوری کنیم. تا آنجا که امکان دارد از روشن کردن آتش در طبیعت برای کمپ خودداری کنیم و اگر مجبور بودیم از اجاق‌های گازی سفری استفاده کنیم. اگر آن هم موجود نبود، دقت کنیم که قبل از ترک منطقه، آتش حتماً خاموش شده باشد.

۵️⃣ بدون تجهیزات لازم – کفش مخصوص، آتش‌کوب، کوله‌پشتی‌های پاششی، تن‌پوش‌های ضدحریق و … اقدام به مهار آتش نکرده و صرفا با شماره تلفن‌های – ۱۵۰۴ و ۱۵۴۰ – به یگان‌های حفاظت سازمان‌های متولی منابع‌طبیعی و محیط‌زیست محل دقیق آتش را در کمترین زمان ممکن اطلاع دهیم.

۶️⃣ واحدهای هوابرد یگان‌های نظامی در چنین دوره‌ای، تشریفات بروکراتیک معمول را کنار نهاده و در آماده‌باش کامل برای حضور سریع‌تر در منطقه باشند.

۷️⃣ خرید #کانادایر در شمول تحریم‌ها قرار ندارد و دولت به سرعت برای خرید این هواپیماهای مخصوص اطفای حریق اقدام کند.

۸️⃣ یادمان باشد: آتش‌سوزی‌ها را اگر در همان چند دقیقه‌ی نخست گزارش و کنترل کنیم، تا نود درصد می‌توان از شدت خسارت‌ها کاست.

#آتش_سوزی_جنگلها_و_مراتع
#تمهیداتی_برای_کاهش_خسارت_آتش_در_طبیعت
#کانادایر
#نه_به_پرتاب_ته‌سیگار_در_طبیعت

View this post on Instagram

. . 🔸️با آتشِ افتاده بر جانِ طبیعت ایران چه کنیم؟!🔸️ . 1️⃣ همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد به دلیل بارندگی‌های خوب امسال و رویش درخورِ گیاهان یکساله، با آغاز خردادماه، موج کم‌سابقه‌ی آتش‌سوزی‌های رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی کشور در #خوزستان، #بوشهر، #ایلام و #کهگیلویه_و_بویراحمد شروع شده و به سرعت با افزایش گرمای هوا و خشک‌شدنِ علوفه‌های یکساله به تمامی چهارده استان زاگرس‌نشین، همچنین #هیرکانی، #ارسباران و #ایران_و_تورانی گسترش خواهد یافت. . 2️⃣ بخشی از این آتش‌سوزی‌ها اجتناب‌ناپذیر است و ممکن است در هر کشوری، چه شمال و چه جنوب رخ دهد. آمریکا، استرالیا، برزیل، یونان، پرتغال و حتی کشور کوچکی چون لبنان هم هرگز نتوانسته‌اند مصون از این رخدادِ سوزان بمانند. . .. 3️⃣ اما می‌توان با سلسله تمهیداتی، خسارت‌ها را به کمینه رساند. رسانه‌های رسمی کشور در این مهم نقشی کلیدی برعهده دارند. مردم باید پیوسته در معرض بمبارانِ کلیپ‌های کوتاه و اثرگذار تصویری قرار گرفته و بدانند از امروز تا پایان مهرماه تا چه اندازه #پرتاب_ته‌سیگار در طبیعت می‌تواند علاوه بر خطرهای قبلی، منجر به پیدایش رخداد آتش‌سوزی‌های بیشتر شود. گزارش‌های متعددی نشان از آن دارد که بخش قابل توجهی از آتش‌سوزی‌ها از کنار جاده به سمت دامنه آغاز و امتداد یافته است. . 4️⃣ لطفاً تحت هیچ شرایطی شیشه و نظایر آن که می‌تواند خاصیت ذره‌بینی یابد در طبیعت رها نکنیم و اگر در طبیعت دیدیم، جمع‌آوری کنیم. تا آنجا که امکان دارد از روشن کردن آتش در طبیعت برای کمپ خودداری کنیم و اگر مجبور بودیم از اجاق‌های گازی سفری استفاده کنیم. اگر آن هم موجود نبود، دقت کنیم که قبل از ترک منطقه، آتش حتماً خاموش شده باشد. . 5️⃣ بدون تجهیزات لازم – کفش مخصوص، آتش‌کوب، کوله‌پشتی‌های پاششی، تن‌پوش‌های ضدحریق و … اقدام به مهار آتش نکرده و صرفا با شماره تلفن‌های – ۱۵۰۴ و ۱۵۴۰ – به یگان‌های حفاظت سازمان‌های متولی منابع‌طبیعی و محیط‌زیست محل دقیق آتش را در کمترین زمان ممکن اطلاع دهیم. . 6️⃣ واحدهای هوابرد یگان‌های نظامی در چنین دوره‌ای، تشریفات بروکراتیک معمول را کنار نهاده و در آماده‌باش کامل برای حضور سریع‌تر در منطقه باشند. . .. 7️⃣ خرید #کانادایر در شمول تحریم‌ها قرار ندارد و دولت به سرعت برای خرید این هواپیماهای مخصوص اطفای حریق اقدام کند. . 8️⃣ یادمان باشد: آتش‌سوزی‌ها را اگر در همان چند دقیقه‌ی نخست گزارش و کنترل کنیم، تا نود درصد می‌توان از شدت خسارت‌ها کاست. . #آتش_سوزی_جنگلها_و_مراتع #تمهیداتی_برای_کاهش_خسارت_آتش_در_طبیعت #کانادایر .

A post shared by Mohammad Darvish (@darvish.mohammad) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید