🔸️برای اینکه فاجعه هفت تیر در سردشت تکرار نشود، چه باید کرد؟🔸️

🔸️برای اینکه فاجعه هفت تیر در سردشت تکرار نشود، چه باید کرد؟🔸️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ سی و سه سال پیش در چنین روزی، هواپیماهای رژیم خون‌آشام صدام‌حسین، شهر زیبای سردشت را با سلاح‌های شیمیایی بمباران کردند که یکی از مناطق مورد اصابت، محلی است که در عکس می‌بینید با همین تابلوی رنگ و رو رفته و دیگر هیچ! انگار نه انگار اینجا نقطه عطفی در جنگ هشت‌ساله بود؛ صدها نفر به خاک و خون کشیده شده و به دردناک‌ترین شکل ممکن جان‌شان را از دست دادند و هنوز آن رخداد تاریخی و تلخ قربانی می‌گیرد از بین بازماندگانِ مظلومش …

۲️⃣ نگاه کنید به سازه‌های وزین و آیین‌های پرشکوهی که رهبران ژاپن هر سال در یادمان جنایت آمریکا در #هیروشیما و #ناکازاکی برگزار می‌کنند تا یاد مردم و سیاستمداران خود و جهان بیاندازند که چقدر استفاده از سلاح‌های نامتعارف می‌تواند تبعاتی جبران‌ناپذیر، شرم‌آور و نابخشودنی در وجدان عمومی و تاریخ باقی نهد. مشابه چنین مراسمی کشور ویتنام در سالگرد عملیات شیمیایی و مرگبار ارتش آمریکا موسوم به #نشان_نارنجی – که تبعات محیط‌زیستی وحشتناکی هم باقی نهاد – هر سال برگزار می‌کند و اروپایی‌ها – چه برنده‌ها و چه بازنده‌ها – مراسم مشابهی را در سالروز پایان جنگ جهانی دوم برگزار می‌کنند.

۳️⃣ #سردشت می‌تواند به قلب بزرگ‌ترین نهضت ضد جنگ در منطقه و مصداق عینی شعار دولت ایران، یعنی: #جهان_عاری_از_خشونت بدل شود. باید هر سال به این بهانه فعالان معتبر بین‌المللی و ضدجنگ را دعوت کرد تا در آیینی وزین و ملی شرکت کرده و بدین‌ترتیب یادِ مردم جهان بیاندازیم که ایران خود یکی از قربانیان جنگ، نفرت‌پراکنی و استفاده از سلاح‌های غیرمتعارف است و بدین‌ترتیب #پروژه_ایران‌هراسی را عقیم نهیم.

۴️⃣ ما باید انعکاسِ چیزی باشیم که می‌خواهیم در دیگران ببینیم. اگر عشق، صلح، احترام به اقوام، نفی نژادپرستی و عدالت می‌خواهیم؛ خود باید مصداق بارزِ نفی خشونت، طردِ غربالگری شهروندی با نشانِ شهروند درجه یک و دو … بوده و از شجاعت و درایت لازم برای گفتگو و نوشتن کینه‌ها روی یخ برخوردار باشیم.

#از_فاجعه_سردشت_فرصتی_برای_مهرورزی_بسازیم
#بمباران_شیمیایی_سردشت
#هفت_تیر_را_فراموش_نمیکنیم

View this post on Instagram

. . 🔸️برای اینکه فاجعه هفت تیر در سردشت تکرار نشود، چه باید کرد؟🔸️ . 1️⃣ سی و سه سال پیش – ۷تیر ۱۳۶۶ – در چنین روزی، هواپیماهای رژیم خون‌آشام صدام‌حسین، شهر زیبای سردشت را با سلاح‌های شیمیایی بمباران کردند که یکی از مناطق مورد اصابت، محلی است که در عکس می‌بینید با همین تابلوی رنگ و رو رفته و دیگر هیچ! انگار نه انگار اینجا نقطه عطفی در جنگ هشت‌ساله بود؛ صدها نفر به خاک و خون کشیده شده و به دردناک‌ترین شکل ممکن جان‌شان را از دست دادند و هنوز آن رخداد تاریخی و تلخ قربانی می‌گیرد از بین بازماندگانِ مظلومش … . 2️⃣ نگاه کنید به سازه‌های وزین و آیین‌های پرشکوهی که رهبران ژاپن هر سال در یادمان جنایت آمریکا در #هیروشیما و #ناکازاکی برگزار می‌کنند تا یاد مردم و سیاستمداران خود و جهان بیاندازند که چقدر استفاده از سلاح‌های نامتعارف می‌تواند تبعاتی جبران‌ناپذیر، شرم‌آور و نابخشودنی در وجدان عمومی و تاریخ باقی نهد. مشابه چنین مراسمی کشور ویتنام در سالگرد عملیات شیمیایی و مرگبار ارتش آمریکا موسوم به #نشان_نارنجی – که تبعات محیط‌زیستی وحشتناکی هم باقی نهاد – هر سال برگزار می‌کند و اروپایی‌ها – چه برنده‌ها و چه بازنده‌ها – مراسم مشابهی را در سالروز پایان جنگ جهانی دوم برگزار می‌کنند. . . 3️⃣ #سردشت می‌تواند به قلب بزرگ‌ترین نهضت ضد جنگ در منطقه و مصداق عینی شعار دولت ایران، یعنی: #جهان_عاری_از_خشونت بدل شود. باید هر سال به این بهانه فعالان معتبر بین‌المللی و ضدجنگ را دعوت کرد تا در آیینی وزین و ملی شرکت کرده و بدین‌ترتیب یادِ مردم جهان بیاندازیم که ایران خود یکی از قربانیان جنگ، نفرت‌پراکنی و استفاده از سلاح‌های غیرمتعارف است و بدین‌ترتیب #پروژه_ایران‌هراسی را عقیم نهیم. . . 4️⃣ ما باید انعکاسِ چیزی باشیم که می‌خواهیم در دیگران ببینیم. اگر عشق، صلح، احترام به اقوام، نفی نژادپرستی و عدالت می‌خواهیم؛ خود باید مصداق بارزِ نفی خشونت، طردِ غربالگری شهروندی با نشانِ شهروند درجه یک و دو … بوده و از شجاعت و درایت لازم برای گفتگو و نوشتن کینه‌ها روی یخ برخوردار باشیم. . #از_فاجعه_سردشت_فرصتی_برای_مهرورزی_بسازیم #بمباران_شیمیایی_سردشت #هفت_تیر_را_فراموش_نمیکنیم .

A post shared by Mohammad Darvish (@darvish.mohammad) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید