🔸️خدمت به عشایر، احداث جاده نیست!🔸️

🔸️خدمت به عشایر، احداث جاده نیست!🔸️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ اینجا بخشی از منطقه حفاظت‌شده #تنگ_گمبیل و #کوه_رنج در ارتفاعات شهرستان سپیدان استان فارس است به وسعت بیست و دو هزارهکتار که به بهشت ناشناخته هم شهرت دارد. رویشگاهی منحصربه‌فرد و راهبردی از منظر تولید آب شیرین، حفظ ذخایر بوم‌شناختی و پایداری زیگونگی که زیستگاه خرس قهوه‌ای و دیگر وحوش چون کل و بز است و تا آبشار هوش‌ربای #مارگون ادامه می‌یابد. وجود پایه‌های کهنسال اُرس، بنه، زالزالک، ارژن، شن و بوته‌های گون مهم‌ترین عامل در کاهش ضریب هرزآب در پرباران‌ترین بخش از استانِ بی‌آب فارس محسوب شده که در فرآیند آشیان‌سازی و تولید غذا، گرده‌افشانی، تولید گوشت قرمز، زنبورداری و … نقشی انکارناپذیر دارد.

۲️⃣ همانطور که در تصاویر چهار تا شش ملاحظه می‌کنید، این جاده قرار است راه دسترسی به طول هشتصدمتر! برای یک خانواده عشایری که فقط در زمان ییلاق اینجا مستقر هستند، ایجاد کند. باورکردنی نیست چنین حجم گسترده‌ای از تخریب در بکرترین بخش استان فارس. چگونه اداره کل محیط‌زیست و منابع‌طبیعی استان فارس سکوت کرده‌اند؟!

۳️⃣ می‌گویند آن خانواده عشایر نسبت نزدیکی با یکی از فرمانداران استان دارد و آن فرماندار محترم! هم از همتای خودش در #فرمانداری_سپیدان خواسته تا عنایت بفرمایند تا لابد عنایتی ببینند!

۴️⃣ هزاران سال است که عشایر در این سرزمین زیست می‌کنند. آنها مسیر کوچِ شناخته‌شده بین قشلاق و ییلاق داشته‌اند و ما در طول چند دهه‌ی اخیر به بهانه‌های مختلف از جمله احداث سد، خطوط انتقال نیرو، جانمایی‌های نظامی، صنعتی و … آن مسیرها را نابود کرده‌ایم تا ماهیت زندگی تاب‌آورانه این طبقه شریف و تولیدگرِ کشور دچار فروپاشی و درگیر یکجانشینی شود. عشایر به مراتعی تاب‌آور، به امکانات دامپزشکی درست و به امنیت اقتصادی نیاز دارند نه به جاده‌هایی که آشکارا در تضاد با ماهیت زندگی عشایری و نابودکننده کارمایه‌های بوم‌شناختی است. این دوستی‌ها، #دوستی_خاله‌خرسه است؛ مدیرانی چون #حمید_ظهرابی، #بهمن_افراسیابی و #عباس_سمیعی در محیط‌زیست و منابع‌طبیعی لطفاً وارد عمل شده و اجازه ندهند تا چنین رویه غلطی در کشور نهادینه شود. دستگاه‌های بازرسی و دادگستری باید شتابان و قاطعانه ریشه‌های چنین بی‌قانونی‌ها را شناسایی و به شدت با آن برخورد کنند. مگر قرار نشد که حتی به بهانه ساختن حوزه علمیه هم کسی اجازه ندارد یک درخت قطع کند؟!

#تنگ_گمبیل_را_نجات_دهیم
#احداث_جاده_خدمت_به_عشایر_نیست
#مطالبه_گر_باشیم
#رسانه_های_فارس_سکوت_نکنند

View this post on Instagram

. . 🔸️خدمت به عشایر، احداث جاده نیست!🔸️ . 1️⃣ اینجا بخشی از منطقه حفاظت‌شده #تنگ_گمبیل و #کوه_رنج در ارتفاعات شهرستان سپیدان استان فارس است به وسعت بیست و دو هزارهکتار که به بهشت ناشناخته هم شهرت دارد. رویشگاهی منحصربه‌فرد و راهبردی از منظر تولید آب شیرین، حفظ ذخایر بوم‌شناختی و پایداری زیگونگی که زیستگاه خرس قهوه‌ای و دیگر وحوش چون کل و بز است و تا آبشار هوش‌ربای مارگون ادامه می‌یابد. وجود پایه‌های کهنسال اُرس، بنه، زالزالک، ارژن، شن و بوته‌های گون مهم‌ترین عامل در کاهش ضریب هرزآب در پرباران‌ترین بخش از استانِ بی‌آب فارس محسوب شده که در فرآیند آشیان‌سازی و تولید غذا، گرده‌افشانی، زنبورداری و … نقشی انکارناپذیر دارد. . 2️⃣ همانطور که در تصاویر چهار تا شش ملاحظه می‌کنید، این جاده قرار است راه دسترسی به طول هشتصدمتر! برای یک خانواده عشایری که فقط در زمان ییلاق اینجا مستقر هستند، ایجاد کند. باورکردنی نیست چنین حجم گسترده‌ای از تخریب در بکرترین بخش استان فارس. چگونه اداره کل محیط‌زیست و منابع‌طبیعی استان فارس سکوت کرده‌اند؟! . 3️⃣ می‌گویند آن خانواده عشایر نسبت نزدیکی با یکی از فرمانداران استان دارد و آن فرماندار محترم! هم از همتای خودش در #فرمانداری_سپیدان خواسته تا عنایت بفرمایند تا لابد عنایتی ببینند! . 4️⃣ هزاران سال است که عشایر در این سرزمین زیست می‌کنند. آنها مسیر کوچِ شناخته‌شده بین قشلاق و ییلاق داشته‌اند و ما در طول چند دهه‌ی اخیر به بهانه‌های مختلف از جمله احداث سد، خطوط انتقال نیرو، جانمایی‌های نظامی، صنعتی و … آن مسیرها را نابود کرده‌ایم تا ماهیت زندگی تاب‌آورانه این طبقه شریف و تولیدگرِ کشور دچار فروپاشی و درگیر یکجانشینی شود. عشایر به مراتعی تاب‌آور، به امکانات دامپزشکی درست و به امنیت اقتصادی نیاز دارند نه به جاده‌هایی که آشکارا در تضاد با ماهیت زندگی عشایری و نابودکننده کارمایه‌های بوم‌شناختی است. این دوستی‌ها، #دوستی_خاله‌خرسه است؛ مدیرانی چون #حمید_ظهرابی، #بهمن_افراسیابی و #عباس_سمیعی در محیط‌زیست و منابع‌طبیعی لطفاً وارد عمل شده و اجازه ندهند تا چنین رویه غلطی در کشور نهادینه شود. دستگاه‌های بازرسی و دادگستری باید شتابان و قاطعانه ریشه‌های چنین بی‌قانونی‌ها را شناسایی و به شدت با آن برخورد کنند. مگر قرار نشد که حتی به بهانه ساختن حوزه علمیه هم کسی اجازه ندارد یک درخت قطع کند؟! . #تنگ_گمبیل_را_نجات_دهیم #احداث_جاده_خدمت_به_عشایر_نیست #مطالبه_گر_باشیم #رسانه_های_فارس_سکوت_نکنند .

A post shared by mohammad darvish محمد درویش (@mohammad.darvish_1344) on

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید