♦️یک عکس و دنیایی از حرف!♦️

♦️یک عکس و دنیایی از حرف!♦️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ اینجا یکی از سکونتگاه‌های خوزستان در #آبادان و در جوار پرآب‌ترین رودخانه ایران – #کارون – است!

۲️⃣ همانطور که مشاهده می‌کنید در این گرمای جان‌سوز و در حالیکه فاضلاب در سطح کوچه و معابر رهاشده – واقعیتی که نشان می‌دهد محدودیتی کمی به نام آب در این منطقه وجود ندارد – یک خودرو وانت برای مردم آب شیرین با تانکر ارایه می‌کند! درست مثل اتفاقی که اینک در برخی روستاهای خراسان جنوبی در جریان است که به شدت از کمبود آب در رنج هستند و بیم مهاجرت و متروکه‌شدن روستاها در آن استان جدی است.

۳️⃣ همه این اتفاقات هم در #روزگار_کرونایی دارد می‌افتد که علی‌القاعده باید به ملاحظات و هنجارهای سلامتی و بهداشتی بسیار ویژه توجه کرد! آیا باید شگفت‌زده شد از اینکه چرا خوزستان یکی از قرمزترین شرایط کرونایی کشور را زودتر از همه استان‌ها در موج دوم تجربه کرده و می‌کند؟

۴️⃣ چگونه ممکن است مردمی که در ساحلِ پرآب‌ترین رود ایران – کارون – زندگی می‌کنند، دچار کمبود آب شیرین باشند؟ اگر کمبود آب شرب اینک هم مساله استان‌های برخوردار چون خوزستان، گیلان، گلستان، چهارمحال و بختیاری و مازندران است و هم مساله استان‌های کم‌آب چون یزد، اصفهان، کرمان، خراسان و سمنان است؛ پس پازلی به نام مدیریت باید گمشده باشد! نه؟

۵️⃣ اینکه ایران به رغم آن همه ثروت و استعداد، اینگونه در ناگوارترین شرایط اقتصادی تاریخ خود به سر می‌برد؛ فقط به دلیل اعمال تحریم‌های ظالمانه نیست. تحریم اصلی؛ تحریم عقل، خرد، تخصص، عدالت و منطق در توزیع صندلی‌های مدیریتی است! و مشکل اصلی خشکسالی مدیریتی! نه؟

۶️⃣ چرا باید اجازه دهیم بخش بزرگی از بیش از سی‌میلیارد مترمکعب پساب و فاضلابِ کشور، به‌ویژه در استان‌هایی چون خوزستان و گیلان همچنان بدون استفاده و تصفیه رهاشده و بر بار آلایندگی سرزمین، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و آبخوان‌ها بیافزاید و آنگاه در جبران این آتش‌سوزی حیرت‌انگیز و تاراج اندوخته‌های طبیعی، مجبور به سدسازی و طرح‌های انتقال آب و تحمل آن همه عوارض محیط‌زیستی، اجتماعی و امنیتی باشیم؟!

۷️⃣ اگر کسی می‌خواهد بداند چرا نیستیم آنچه که باید باشیم و چرا شعار همچنان بر شعور در کشور غلبه دارد، همین یک دانه عکس کفایت می‌کند! نمی‌کند؟

#چرا_نیستیم_آنچه_که_باید_باشیم
#تشنگی_در_کنار_کارون
#خشکسالی_مدیریتی
#چرا_خوزستان_قرمزترین_شرایط_کرونایی_را_دارد
#نه_به_سدسازی
#نه_به_طرحهای_انتقال_آب

https://instagram.com/p/CC48yVWFQH4/?igshid=1aeveifj13noh

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید