👌هرقدر از شجاعت، همدلی، یاریگری و ایثار مردم استان بوشهر به ویژه خورموج و بیرمی بگویم، کم است!👌

👌هرقدر از شجاعت، همدلی، یاریگری و ایثار مردم استان بوشهر به ویژه خورموج و بیرمی بگویم، کم است!👌

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ روز گذشته – ۹ مرداد ۱۳۹۹ – طرفداران محیط‌زیست و حامیان کوهستان ارزشمند بیرمی در استان بوشهر دست به کار بزرگ زده و حماسه‌ای تاریخی آفریدند که بی‌شک الهام‌بخش همه‌ی کنشگران مدنی در ایران خواهد بود.

۲️⃣ اینکه در گرمای طاقت‌فرسای تابستانِ بوشهر و آن هم در شرایط پاندمی کووید نوزده، چنین اجتماع و راهپیمایی گسترده و شورانگیزی رخ می‌دهد، یعنی: کارد به استخوان دوستداران بیرمی و عمارت شیرینه رسیده است. آیا مسوولین اهمیت و زنهار نهفته در این حرکت را درک می‌کنند؟

۳️⃣ یادمان باشد که کوهستان بیرمی در بالادست خورموج، قلب تپنده‌ی بوشهر است؛ راهبردی‌ترین مولفه تولید آب شیرین و یکی از میراث‌های قابل احترام و کهن این فرهنگ. افزون برآن، از منظر تنوع‌زیستی، تاب‌آوری، مهار کانون‌های بحرانی فرسایش بادی و جذابیت‌های تفرجگاهی‌اش همواره در شمارِ ژینابخش‌ترین پهنه‌های بوم‌شناختی استان بوشهر طبقه‌بندی شده است.

۴️⃣ اینک حدود دو سال است که گروهی از شریف‌ترین هموطنان ما در خورموج و بوشهر شجاعانه در برابر لابی ثروتمندی که می‌کوشد به بهانه‌ی صادرات غیرنفتی، چوب حراج به این سرمایه‌ی غیرقابل ارزشگذاری زده و خام‌فروشی را تداوم بخشد، ایستاده‌اند. چندی پیش نگارنده شخصاً در جمع‌شان حاضر شدم و می‌دانم این مردم چگونه با رعایت همه قوانین می‌کوشند تا به شیوه‌ای مدنی، خردمندانه و شجاعانه اعتراض و مطالبات خویش را از محاکم قانونی کشور پیگیری کنند. به احترام این اراده و عشق به طبیعت وطنی که دوستش دارند، کلاه از سربرمی‌دارم و می‌دانم که شما هم چنین خواهید کرد.

۵️⃣ سازمان اوقاف مازندران هم بداند حساسیت مردم به مایملک محیط‌زیستی، فرهنگی و ملی‌شان در هیرکانی و دماوند، فقط به مردم شریف مازندران محدود نشده و در ابعادی ملی، هزاران برابر بیشتر از ماجرای بیرمی می‌تواند برایش هزینه‌ساز باشد اگر همچنان بر تصرف جنگل آق‌مشهد در ساری و بخش‌های باقیمانده در دماوند به بهانه وقف اصرار کند.

#بر_سر_بیرمی_معامله_نخواهیم_کرد
#بهانه_های_سرکردن_زمستان
#پویش_مردمی_نجات_بیرمی
#آغاز_پایان_ایرانخواری_به_بهانه_وقف
#رفع_وقف_جنگل_آقمشهد
#رفع_وقف_دماوند

https://instagram.com/p/CDTLbSAFY7o/?igshid=bvf0oue6qdgb

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید