♦️نخستین روز جهانی رنجر بدون اسکندر فیروز!♦️

♦️نخستین روز جهانی رنجر بدون اسکندر فیروز!♦️

🇮🇷: @darvishnameh

۱️⃣ پنج سال پیش وقتی که در تدارک هشتاد و نهمین سالگرد تولد اسکندر فیروز در #موزه_دارآباد بودیم، به وی گفتم: هیچ می‌دانید سالروز تولد شما با روز جهانی محیط‌بان – رنجر – برابر است؟ خنده‌ای کرد و گفت: حیف شد … دیر فهمیدم!

۲️⃣ امروز اگر اسکندر زنده بود، می‌بایست نود و چهارمین سالروز تولدش را جشن می‌گرفتیم. اما متاسفانه اسفندماه گذشته از بین ما رفت و حتی به دلیل #پاندمی_کوویدنوزده نتوانستیم پیکر ایشان را به ایران و پارک ملی گلستان منتقل کرده تا مشتاقان طبیعت وطن در چنین روزی دست‌کم بر مزارش جمع شوند.

۳️⃣ این اواخر هربار که به منزل‌شان در حوالی ونک می‌رفتم، ایران‌خانم – همسرشان – می‌گفتند: این پله‌ها زندگی ما را سخت کرده آقای درویش! – آنهایی که به آپارتمان فیروز رفته‌اند می‌دانند که در ورودی منزل باید دوازده پله طی شود – گفتم چرا؟ با خنده پاسخ دادند: آن زمان که این خانه انتخاب شد، فکر نمی‌کردیم اینقدر عمر کنیم که بالارفتن از این چند پله برایمان مصیبت شود …

۴️⃣ #روز_جهانی_محیط‌بان و روز ملی جنگلبان را به همه‌ی سلحشورانِ طبیعت ایران تبریک می‌گویم. فیروز، مردی است که چهل و نه سال پیش برای نخستین‌بار به ایرانیان پیشنهاد کرد زین‌پس به جای شکاربان، بگوییم: محیط‌بان و نام سازمان شکاربانی را در دوازدهم بهمن – ۱۳۵۰ – به سازمان حفاظت محیط‌زیست تغییر داد. افسوس که هرگز به او فرصت ندادند یکبار در چنین مناسبتی در جمع محیط‌بانان و جنگلبانان حضور یافته و قصه‌ی این تغییر نام را برایشان شرح دهد.

۵️⃣ بیش از سه‌هزار سال پیش #کنفسیوس گفت: “برگ در هنگام زوال می‌افتد و میوه در هنگام کمال. بنگر که چگونه می‌افتی؛ چون برگی زرد یا سیبی سرخ؟” و بی‌شک فیروز سیبِ سرخی بود که البته هرگز به زمین نیافتد و در ربوبی‌ترین جایگاه آسمان، مورد احترام ایرانیان و محیط‌بانان و جنگلبانان عزیزش باقی خواهد ماند. کاش روزی از تندیسش در پردیسان رونمایی کنیم …

#اسکندر_فیروز
#روز_جهانی_رنجر
#روز_ملی_جنگلبان
#تندیس_اسکندر_فیروز_در_پردیسان

https://instagram.com/p/CDVb1oWlPQw/?igshid=slixv72w1r59

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید