🔶 وضعیت محیط‌بانان: لایحه خاک خورده، قانون ناقص و جان‌های بی‌ارزش!🔸️

🔶 وضعیت محیط‌بانان: لایحه خاک خورده، قانون ناقص و جان‌های بی‌ارزش!🔸️

🇮🇷: @darvishnameh

🖋 گفتگوی نسرین نیکنام با سمیه رفیعی و محمد درویش:

🔹در همین ابتدای گزارش می‌خواهیم از رییس سازمان حفاظت محیط زیست و نمایندگان مجلس بپرسیم که آقایان! قرار است چه زمانی اصلاحیه قانون “حمایت از محیط بانان” را تصویب و اجرا کنید؟ قرار است چند شهید دیگر به ۱۲۶ شهید محیط‌بان اضافه شود تا این قانون اصلاح شود؟

🔹در حال حاضر ۳۴۰۰ محیط‌بان در کشور فعالیت می‌کنند که اگر بخواهیم به چارت استاندارد سازمان حفاظت محیط زیست نزدیک شویم باید این تعداد هفت هزار نفر باشند یعنی در حال حاضر نزدیک به ۵۰ درصد نیروی مورد نیاز تأمین شده است، اما تعداد محیط‌بان‌ها برابر استاندارد جهانی در کل دنیا ۸ برابر آمار ایران است.

🔹حدود ۴ درصد پرسنل محیط‌بانی کشور شهید و ۷ درصد آن‌ها جانباز شده‌اند. این رقم با توجه به نسبت جمعیتی محیط‌بانان، حتی از نیرو‌های مسلح چه در زمان جنگ تحمیلی و چه پس از آن بیشتر است!

🔹همچنین پنج نفر از همیاران طبیعت، جان خود را در راه کمک به اطفای حریق از دست داده‌اند. حدود ۲سال گذشته نیز ۴ فرد دیگر از همیاران طبیعت در جنگل‌های مریوان جان خود را از دست دادند و به‌طور کلی طی ۱۰ سال، ۱۴ نفر از همیاران طبیعت را از دست داده ایم.

🔹وقتی آمار شهدای محیط‌بان افزایش چشمگیری پیدا کرد، مسئولان وقت سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفتند در قالب لایحه‌ای قانونی، بتوانند عوامل بازدارنده‌ای را در راستای حفظ جان محیط بانان ایجاد کنند. از این رو متوسل شدند به قانون و مجلس؛ اما اتفاقی که افتاد این بود که این لایحه پس از گذشت پنج شش سال هنوز در کش‌و‌قوس و رفت‌و‌آمد بین مجلس و سازمان حفاظت محیط زیست است.

🔹نکته قابل تامل اینکه حدود دو ماه پیش یعنی در روز محیط‌بان، عیسی کلانتری رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در آغاز مراسم خیلی محکم از تصویب لایحه مذکور گفت، اما بلافاصله هم عنوان کرد که این لایحه نواقصی دارد که پس از تکمیل شدن در هیات دولت به مجلس فرستاده می‌شود! آقای کلانتری هنوز نمی‌داند لایحه‌ای که هنوز ناقص است و تایید نهایی نشده را نمی‌توان با اطمینان گفت که تایید شده و از محاسن آن تعریف کرد و بگوید چنین است و چنان…

🔹سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از دولت خواستار رفع ایرادات قانون حمایت از محیط‌بانان و جنگل‌بانان و ارائه سریع‌تر آن به مجلس شد و گفت: «محل تامین بودجه و ردیف برای حمایت از داوطلبان مردمی و سمن‌ها باید در اصلاحیه پیش‌بینی شود. دولت حمایت کامل و جامعی از محیط‌بانان با توجه به شرایط شغلی‌شان ندارد و آنها در معرض آسیب‌های متعدد و متنوعی هستند. با توجه به صدور مجوز‌های شکار طی سال‌های اخیر شاهد تعدی به جان محیط‌بانان هستیم و متاسفانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی در اظهار نظری مطرح کرده که طی ۴ سال گذشته محیط‌بان شهید و جانباز نداشتیم و این نشانه کم توجهی ایشان به مسائل حوزه محیط زیست است.»

🔹محمد درویش، عضو هیئت‌علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور در گفتگو با دیدار با اشاره به صحبت‌های اخیر عیسی کلانتری مبنی بر کشته نشدن محیط بانان در سال‌های اخیر تاکید کرد: «۲۴ محیط‌بان و فعال محیط زیست را از دست دادیم و پیش نویس قانون حمایت محیط‌بانان در طول این سال‌ها آنقدر دستکاری شد و تغییر کرد و دولت، مجلس و شورای نگهبان آنقدر به آن ایراد گرفتند که دیگر از روح اصلی خود خارج شد.»

🔹 درویش معتقد است اصل لایحه حمایت از محیط‌بانان این بود که ما بتوانیم برای محیط بانان شرایطی فراهم کنیم که جان آنها کمتر در معرض خطر قرار گیرد نه اینکه شرایطی فراهم کنیم اگر کسی آن‌ها را کشت، قاتل آن‌ها را اعدام کنیم، اینکه حمایت از محیط‌بان نمی‌شود.»

📎 ادامه این مطلب را در لینک زیر بخوانید 👇🏻

https://didarnews.ir/fa/news/70942

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید