🔻اغلب مردم سوریه، عراق و ایران از مرز آستانه تحمل آلودگی گذشتند!🔻

🔻اغلب مردم سوریه، عراق و ایران از مرز آستانه تحمل آلودگی گذشتند!🔻

🇮🇷 @darvishnameh

۱️⃣ امروز در حالی نام تهران به عنوان آلوده‌ترین پایتخت جهان ثبت شد که از سوریه هم خبر می‌رسد شمار کشته‌های ناشی از شدت گرد و غبار هوا به نه نفر رسیده است.

۲️⃣ مجموعه‌ای از عوامل که در راس آن، جدی نگرفتن خطر تغییرات اقلیمی، افزایش خشکی و دمای هوا، پاکتراشی جنگل‌ها، سدسازی‌های بی‌رویه و تغییر رژیم آب‌شناختی رودخانه‌ها در میان‌رودان و آسیای جنوب غربی است؛ سبب شده تا اینک یکی از آلوده‌ترین روزهای بشری را مردم تجربه کنند.

۳️⃣ امیدوارم خرد جهانی دوباره دست بالا را گرفته و عملاً یاد بگیریم که برای زیستن در طبیعت، چاره‌ای جز درک قوانین حاکم بر آن نداریم. هرچند لشکرکشی اتمی روسیه به مرزهای امن‌ترین کشور جهان تا دیروز – نروژ – آشکارا نشان از تلاطم‌هایی در آینده می‌دهد که طغیان ریزگردها در برابرش سوسک است!

۴️⃣ اینکه معتبرترین موسسه آینده‌پژوهی در آلمان خبر از مرگ دستکم شش‌میلیاردنفر از ساکنان زمین تا پایان قرن می‌دهد، مگر آنکه بشریت بتواند روند جهان‌گرمایی را مهار کرده و اجازه ندهد میانگین دما به چهاردرجه افزایش یابد، نشانه دقیقی از بلایی است که باید منتظرش باشیم. در این میان، تفکری که دنبال همه‌گیری جنگ جهانی سوم است، ترسی ندارد از اینکه اعلام کند، راه نجات آن شش میلیارد‌نفر، قتل دست‌کم یک‌میلیارد‌نفر در این جنگ و نابودی همه زیرساخت‌های بشری است تا به این ترتیب، بشر زمین‌گیر شده و میزان انتشار سالانه گازهای گلخانه‌ای‌اش از چهل و سه میلیارد تن در سال به صفر میل کند!

#گردوغبار
#ریزگرد
#جهانگرمایی
#تغییرات_اقلیمی
#محیط_زیست
#قصرشیرین
#محمد_درویش

https://aparat.com/v/ximHb

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید