🔻ورشکستگی آبی از شمال آفریقا تا خاورمیانه و از مرکز چین تا قلب آریزونا و کالیفرنیا!🔻

🔻ورشکستگی آبی از شمال آفریقا تا خاورمیانه و از مرکز چین تا قلب آریزونا و کالیفرنیا!🔻

🇮🇷 @darvishnameh

۱️⃣ کلیپ را با دقت و تا انتها تماشا کنید تا دریابید چرا بدترین وضعیت را امروز – سوم خرداد ۱۴۰۱ – استان کرمانشاه در ایران دارد؟

۲️⃣ به کویت نگاه کنید، جزیره‌ای کوچک در منتهاالیه ساحل باختری خلیج فارس که برخوردار از یکی از بالاترین جی‌دی‌پی‌های جهان است و تقریباً با پول هر ناممکنی را ممکن کرده؛ اما دیروز در دوم خرداد نگاه کنید که چگونه مانند امارات متحده عربی، عراق و سوریه تا عربستان زمین‌گیر شده بود!

۳️⃣ طوفان‌های گرد و خاک فقیر و ثروتمند نمی‌شناسد، ممکن است البته این کشتی تایتانیک در بخش طبقات پایین و فقیر زودتر و پرشتاب‌تر تلفات دهد، اما واقعیت آن است که نود درصد ثروتمندانِ نشسته بر تایتانیک هم درنهایت غرق شدند و به ساحل نجات نرسیدند!

۴️⃣ اینک نیز ماجرا چنین است؛ یا همه رهبران جهان فارغ از حب و بغض‌های سیاسی و ایدئولوژیک باید گرد هم جمع شده و برای نجات زمین، اختلاف نظرها را کنار نهند و یا اصل پروانه به ما دیکته خواهد کرد که جزیره ثباتی در جهان وجود نخواهد داشت.

۵️⃣ باید غلبه تفکر سازه‌ای در مدیریت آب را پایان داده، به قوانین حاکم بر زیست‌بوم احترام نهاده، بارگذاری در بالادست حوضه‌های آبخیز را متوقف کرده و حقابه محیط‌زیست مقدم بر صنعت و کشاورزی اختصاص یابد.

۶️⃣ به سخنان مهدی طغیانی، نماینده مردم اصفهان دقت کنید که معترضانه می‌گوید: چرا وقتی بحران در زاینده‌رود جدی است، می‌خواهید بیش از چهارصد هزار واحد مسکونی جدید بسازید؟ مگر آبی باقیمانده؟ باید این سخنان را از طلا گرفت و آرزو کرد تا همه نمایندگان مجلس، اولویت نخست را به مصلحت ایران اختصاص دهند و نه صرفاً حوزه انتخابیه خود. چند روز پیش به کرکس‌کوه رفتم که به دلیل شدت عملیات معدن‌کاوی – بخوان کوهخواری و خام‌فروشی – تقریبا تمامی نظام آبشناختی این کوهستان راهبردی را متلاشی کرده، به نحوی که مردم در نطنز و کاشان باید چشم‌انتظار ورود آب از زاینده‌رود بحرانی باشند! نباید سکوت کرد دربرابر این جنایت؛ جنایتی که رشد قارچ‌گونه خونه‌باغ‌ها و ویلاهای آنچنانی دارد آن را به مرز فروپاشی می‌رساند.

۷️⃣ همین بحران را در ارومیه، در سفیدرود، در گیلان و مازندران، در خراسان رضوی، در بالادست هلیل‌رود در کرمان، در میناب هرمزگان، در بختگان و پریشان فارس و در سرتاسر خوزستان، لرستان و دیگر استان‌های زاگرس‌نشین به اشکال گوناگون شاهدیم. ما فقط یک زمین و یک ایران داریم؛ به مسوولیت‌های اجتماعی خویش عمل کنیم و اولویت را به هم‌افزایی با جامعه جهانی برای مقابله با خطر جهان‌گرمایی، کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و احترام به قوانین حاکم بر طبیعت دهیم.

#گردوغبار
#جهانگرمایی
#کویت
#دبی
#کرمانشاه
#ریزگرد
#تغییرات_اقلیمی
#تفکر_سازه_ای
#بحران_زاینده_رود
#بحران_خوزستان
#نه_به_انتقال_آب
#نه_به_کوهخواری
#محمد_درویش

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید