🔻چرا این شکار، چنین مورد توجه قرار گرفت؟🔻

🔻چرا این شکار، چنین مورد توجه قرار گرفت؟🔻

🇮🇷 @darvishnameh

۱️⃣ حسن مقیمی، نامی آشنا در حوزه محیط‌زیست، فرهنگ، اجتماع و عکاسی حیات‌وحش است؛ پیشکسوتی خلاق و عاشق ایران که می‌کوشد به مدد قابی که برای دوربینش می‌یابد، ما را با زیر و بم‌های وطنی که دوستش دارد و داریم، بیشتر آشنا کند.

۲️⃣ اخیراً نمایشگاهی از آثارش در اصفهان برگزار شد که توفیق بازدید از آن را داشتم. تامل‌برانگیز آنکه بسیاری از بازدیدکنندگان که اغلب اصفهانی بودند، از مشاهده حیات وحش به تصویر کشیده او که جملگی متعلق به طبیعت استان اصفهان بود، شگفت‌زده شده و باور نمی‌کردند استانی که در دود و غبارِ ناشی از فعالیت‌های معدنی و صنعتی غرق شده، هنوز از چنین برکاتی برخوردار است.

۳️⃣ اجتماع چهار قوچ اصفهانی در پناهگاه حیات‌وحش موته، یکی از شکارهای شاخصِ این هنرمند طبیعت‌دوست، صبور و عاشق ایران است که با انتشارش در صفحه توییترم، به شدت مورد استقبال قرار گرفت، اما چرا؟

۴️⃣ آنچه که مقیمی می‌کوشد تا انتقال دهد، تاکید بر فهم حیوانات از شرایط زیست‌بوم است. دوباره به تصویر این چهار قوچ دقت کنید: آنها پیش‌قراولان گله هستند که موقعیت و امنیت حرکت افراد گروه را بررسی می‌کنند. ببینید که چگونه هر کدام یک جهت را رصد می‌کند تا دشمن یا تهدیدی را از قلم نیاندازد …

۵️⃣ ناخودآگاه تماشاگرِ این عکس، کلاه از سر برای هوشمندی عکاس و درایت قوچ‌های اصفهانی برمی‌دارد … به باورم مهم‌ترین ارزش آثار حسن مقیمی، کمک به مفهومی است که از آن با عنوان دیگردوستی موثر می‌توان نام برد. زیرا امکان آنکه تماشاگرِ چنین شکوهی باز هم بخواهد با شلیک یک گلوله به زندگی چنین وحوشی پایان دهد، بسیار کم خواهد شد و مقیمی با تلاشش می‌کوشد تا عشق به زیستمندان وطن را بدون تعصب روی گونه‌ای خاص ارتقا دهد که همانا مفهوم بیوکراسی و عدالت زیستی است که دوست عزیزم نادر ضرابیان عزیز هم سالهاست به ابعاد گوناگونش می‌پردازد.

۶️⃣ آنهایی که برای ارتقای نشاط، موفقیت و دانش دیگران، بی‌منت می‌کوشند، تعریف درست رهبر را ارایه می‌دهند و از این منظر، حسن مقیمی، این دگردوستِ موثرِ ایرانی، یک رهبر تمام عیار است.

#حسن_مقیمی
#عکاس_حیات_وحش
#قوچ_اصفهان
#دیگردوستی_مؤثر
#محیط_زیست
#نادر_ضرابیان
#عدالت_زیستی
#آدم_حسابی_مملکت
#دلنوشته_های_محمد_درویش

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید