🔻چرا برای گنجشک‌ها مترسک می‌سازیم، وقتی مزرعه در معرض تهدیدِ موریانه‌هاست؟!🔻

🔻چرا برای گنجشک‌ها مترسک می‌سازیم، وقتی مزرعه در معرض تهدیدِ موریانه‌هاست؟!🔻

🇮🇷 @darvishnameh

۱️⃣ سالهاست که از روند کاهنده و نگران‌کننده اُفت کیفی منابع آب می‌نالیم؛ سالهاست که هشدار می‌دهیم نباید سرنوشت کارون، بهمن‌شیر، دز، تالاب انزلی، زاینده‌رود، سفیدرود، هراز، گوهررود و ده‌ها رودخانه و تالاب ارزشمند وطن قربانی ورود شیرابه، پساب و فاضلاب شهری و صنعتی شود و سالهاست که به شتاب پیش‌رونده تراز منفی آبخوان هشدار داده‌ایم؛ چه آن روز که تراز منفی در آغاز دهه هشتاد پنجاه میلیارد مترمکعب بود و چه امروز که از مرز خطرناک صد و شصت میلیارد متر مکعب عبور کرده است!

۲️⃣ با این وجود، بودجه اختصاص یافته به طرح تعادل‌بخشی سفره‌های آب زیرزمینی، مدیریت پسماند، ساخت تصفیه‌خانه و مرمت لوله‌های فرسوده آب شهری به مراتب کمتر از اختصاص بودجه برای ساخت سدهای بیشتر، طرح‌های انتقال آب گران‌قیمت‌تر، استخراج آب‌های ژرف و شیرین‌سازی آب دریاست؟ در حالیکه اگر به بازچرخانی آب همت می‌کردیم، هرگز به چنین چاه‌ویل‌هایی در ساختار بودجه کشور نیاز نبود تا مملکت و مردم را هر سال فقیرتر و بیمارتر و افسرده‌تر و ناامیدتر از سال پیش کند.

۳️⃣ ماجرای تلخ چلگرد، شهرکرد، آبادان و … بیشتر از آنکه ناشی از فقر ثروت باشد، متاثر از اشغال اشتباهی صندلی‌های مدیریتی توسط آدم‌های اشتباهی است. ای آن تعداد آدمی که هنوز اشتباهی انتخاب نشده‌اید، برای نجات خود و مملکت دست به یک جراحی بزرگ زده و بدون تخصص و تجربه، مدیران را انتخاب نکنید. چه فایده دارد داشتنِ یک مدیرِ خودی که نمی‌داند با یک میلیون‌تومان دیگر نمی‌توان اشتغال پایدار ایجاد کرد؟!

۴️⃣ هرگز یادم نمی‌رود این خاطره دوران کودکی را: پنجاه و دو سال پیش، وقتی که به آبادان نقل مکان کردیم – به دلیل شغل پدر – مادر گلایه می‌کرد که اینجا هوا گرم و مرطوب است … اما پدر گفت: عوضش بهترین آب جهان را دارد! حالا این کلیپ را با دقت دیده و نشر دهید تا دریابیم و دریابند که چه بر سر بهترین آب جهان از سراب تا پایاب آمده است!

#رسانه_شمایید
#آبادان_آب_ندارد
#فقر_مدیریتی
#شهرکرد_آب_ندارد
#انزلی_آب_ندارد
#خشکسالی_مدیریتی
#محمد_درویش

https://www.instagram.com/reel/ChXmVoVFtpP/?igshid=YmMyMTA2M2Y=

موافق(0)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید