🔻دنیا محل درس‌گرفتن و درس‌پس دادن است! اگر …🔻

🔻دنیا محل درس‌گرفتن و درس‌پس دادن است! اگر …🔻

🇮🇷 @darvishnameh

۱️⃣ یه جایی در فصل پایانی سریال سوپرانوز – که خیلی‌ها بر این باورند در شمار بهترین سریال‌های تلویزیونی تاریخ است – تونی سوپرانو که در نقش رییس مافیا بازی می‌کند به کارملا – همسرش – می‌گوید: باید اعتراف کنم که در همه این سال‌ها حق با تو بود و اگر من هشدارت را جدی گرفته بودم اینک از عموی خود تیر نخورده و چنین آسیب نمی‌دیدم. کارملا اما در پاسخ می‌گوید: این چیزی نیست که اینک از شنیدنش خوشحال شوم! و تونی ادامه می‌دهد: تو حتی یکبار هم به روی من نیاوردی که ” دیدی گفتم به عمویت اعتماد نکن! ”

۲️⃣ این سکانس کوتاه به نظرم درس‌های فراوانی برای همه ما دارد. اینکه ثروتمندی را از عیار منش می‌توان دریافت نه از میزان دارایی‌ها، به همان شکل؛ گدایی هم ربطی به بی‌پولی ندارد، یک صفت است. تو می‌توانی از کیفیت فهم و شعور یک فرد به عیار دانایی‌اش پی ببری؛ اما هرگز به مدرک تحصیلی‌اش نه! خلاصه اینکه مچ‌گیری و اثبات حقانیت در پیشگاه کسی که تو را می‌فهمد، اضافی است و در پیشگاه کسی که تو را نمی‌فهمد، تلاش بیهوده است.

۳️⃣ از دیروز – ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ – که ماجرای تجدید رابطه بین ایران و عربستان با میانجیگری چین مطرح شده، می‌بینم که گروهی با یافتن تیتر جنجالی کیهان هفت سال پیش، می‌کوشند تا مچ‌گیری کرده و بگویند: دیدید! آنهایی که از قطع رابطه با عربستان ابراز خوشحالی می‌کردند، حالا تجدید رابطه را پیروزی دیپلماتیک می‌نامند.

۴️⃣ به نظرم آنهایی که باید بفهمند، می‌فهمند و نیازی به تحریک تندروها نیست. اجازه دهیم بخش هنوز خردمند حاکمیت آرام آرام جراحی را با کمترین درد و خونریزی ادامه دهد. حکومتی که حاضر به گفتگو با همسایه‌ها باشد، بهتر حرف مردم خود را هم خواهد شنید و در نهایت با دنیا بهتر تعامل خواهد کرد در نهایت، ایران، تاب‌آورتر خواهد شد.

۵️⃣ برتراند راسل سال‌ها پیش گفته بود: “برداشت نادان از چیزی که دانا می‌گوید، هیچوقت نمی‌تواند درست باشد! چرا که نادان هرچیزی را که می‌شنود، به چیزی که بتواند بفهمد، ترجمه و تفسیر می‌کند.”

#سوپرانوز
#عیار_شعور
#رابطه_ایران_و_عربستان
#دلنوشته‌_های_محمد_درویش

موافق(1)مخالف(0)

دیدگاه خود را بیان کنید